MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Jak rozmawiać z nauczycielami w przedszkolu?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Elżbieta Kubiak-Gering 20.01.2017 10:41  
Jak rozmawiać z nauczycielami w przedszkolu?
Dzień dobry,
Bardzo proszę nauczyciei o pomoc!
Nie chcę narobić szkody większej niż to warte... bo mieszkamy na wsi i przeniesienie dziecka do innego przedszkola graniczy z cudem. Gdyby było to łatwiejsze już dawno bym to zrobiła...
Jestem mamą 3 latka.

Mieszkamy w Niemczech i dziecko uczęszcza do tutejszej placówki.
Przedszkole jest małe - Kadra to dyrektor, 7 naczycieli, 2 sutentów (mężczyzn) podyplomowej pedagogiki i 1 praktykantka.
Dzieci ok 50 w 5 grupach od roczku do 5 lat.
Ostatnio w przedszkolu dzieje się źle...
Dyrektor (pani ok 50 lat) przechodzi chyba wypalenie zawodowe, bo od września pracowała być może łącznie ze 3 tygodnie.
Wychowawczyni naszej grupy też ciągle na zwolnieniu lekarskim albo urlopie, albo zastępstwie dyrektor...
Dzieci od września nie mają praktycznie żadnych zajęć. Przedszkole stało się niemal wyłącznie placem zabaw. W tym czasie dzieci zrobiły jedną pracę plastyczną. Poprzednia była w kwietniu... Ostatnio zdarzyło się też kilka wypadków, bo nauczycielki zamiast obserwować dzieci stały za budynkiem i gadały...

W starszych grupach jedynym naprawdę zaangażowanym jest młody chłopak tuż po studiach przyrodniczycch w trakcie podyplomowych pedagogicznych. On jeden z dziećmi robi sporo głównie eksperymenty przyrodnicze. Wychowawczyni czterolatków nie ma dużych możliwości pracy ze swoją grupą i realizacji mnóstwa pomysłów bo ma ciągle do opieki 2 grupy (ok 27 dzieci). Student zajmuje sie naszymi maluchami do 2 godz dziennie resztę 3 i 4 latki spedzają razem na dowolnej zabawie. Generalnie pamysł połączenia grup i współna zabawa bardzo mi się podoba, ale nie koniecznie jako jedyne wypełnienie całego czasu spędzanego przez dzieci w przedszkolu.

Opieka nad roczniakami jest cudowna. Pani rewelacujna, pan wspomagający po AWF uwielbiany przez wszystkich. Dwulatki i pięciolatki też nie mają źle...
Ogólnie więc przedszkole nie jest tragiczne.
Na początku roku dyrektor obiecywała, że dzieci 1-2w tygodniu będą miały z nią zajęcia matematyczne. Te odbyły się raz.
Czarę goryczy przelał fakt, że rano zostałąm poproszona o zostawienie syna w domu, bo wychowawczyni 4 latków jest przemęczona (to rozumiem doskonale) i potrzebuje urlopu. W momencie, gdy na zwolnieniu lekarskim przebywa łącznie 4 nauczycieli. I nie ma komu zająć się dziećmi.

Proszę o radę, w jaki sposób wyrazić swoje zastrzeżenia, by za mocno nie narozrabiać a spowodować poprawę sytuacji.
Nasza wychowawczyni ma dużo plusów, potrafi jak nikt rozwiązywać konflikty, uczyć samodzielności, ogólnie socjologia jest jej ogromnym plusem.
Ostatnio jechaliśmy do otropedy i poszłam odebrać syna trochę wcześniej. A tu niespodzianka. 3 grupy tłoczą się w sali... przed laptopem (prywatnym nauczycielki, bo przedszkole własnego nie posiada) i oglądają film. Tak pani wypełniła dzieciom poobiedni odpoczynek. Ja mocno synowi ograniczam bajki, bo mnie denerwuje, jak mały gapi się w ekran i traci w tym czasie kontakt ze światem, więc tym faktem mocno się załamałam.

Najbardziej zależy mi na tym, by dzieci oprócz czasu na wolną zabawę, miały jakieś zajęcia merytoryczne i ogólnorozwojowe.
Czy wymagam zbut wiele?
Ile mogę robię w domu, ale nie jestem tylko biebliotekarzem, a nie nauczycielem i nie zapewnię dziecku zajęć rowijających we wszystkich kierunkach. Na razie udało mi się tylko wzbudzić miłość do polskich książek ;-)
Wdomu pracuję przede wszystkim nad rozwojem języka polskiego. Nie mam czasu, ochoty i umiejętności by zastąpić przedszkole...
Będę ogromnie wdzięczna za wszelką pomoc i sugestie jak łagodnie i bezboleśnie rozwiązać tą bardzo trudną dla mnie sytuację.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie
Ela, Mama Janka
wyślij odpowiedź

Ten wątek nie ma jeszcze opinii.

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #     #####    #####  
  #   #    ##    #     #  #     # 
 #     #  # #          #  #     #