MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Nagrywanie dziecka w przedszkolu
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Rodzic 23.01.2015 10:53  
Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Witam!
Mam pytanie, ja jako rodzic chcę filmować bal przebierańców dziecka w przedszkolu, zaznaczam, że do celów prywatnych, czy potrzebuję na to zgody rodziców dzieci będących na balu? Na balu nie będzie żadnego profesjonalisty z kamerą jedynie zdjęcia grupowe i indywidualne po za salą.
wyślij odpowiedź

Autor: przedszkolanka11 26.01.2015 21:03  
Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Proponuję zapytać nauczycielki czy pozwala na takie filmowanie! Może zwyczajnie proszę dać dzieciom się bawić i nie latać z kamerą, tylko włączyć się w zabawę. Nie ma nic gorszego jak rodzice na balu z wycelowanymi aparatami fotograficznymi i kamerami. Swoją obecnością przeszkadzają w zabawie, a nauczycielkom w pracy! Proponuję więc raz jeszcze włączyć się do zabawy, a kamerę zostawić w domu.
wyślij odpowiedź

Autor: Rodzic 28.01.2015 13:47  
Odp:Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Dziękuję za odpowiedź, chodziło mi tylko o tą zgodę rodziców, gdyż spotkałam się z opinią pewnej Pani, która stwierdziła, że na takie coś trzeba mieć zgodę rodziców, chodzi niby o ustawę ale podkreślam, że byłoby to do celów prywatnych nie publikacji. Po prostu z powodu tego nie można?! Rozumiem co Pani miała na myśli,ale tu akurat z Paniami nie byłoby problemu, ani przeszkadzania :)
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 28.01.2015 16:48  
Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Oczywiście, że może Pani nagrywać swoje dziecko i robić zdjęcia. Nie jest potrzebna zgoda rodziców. Przedszkole to miejsce publiczne, czyli nasze wspólne, no chyba, że Pani dziecko chodzi do prywatnego przedszkola, to wówczas należy zapytać o zgodę właściciela. Jeżeli jednak dziecko chodzi do publicznego przedszkola, to wolno nagrywać jak najbardziej, funkcjonariuszy (nauczycieli) w godzinach pracy również. Jeżeli chodzi o inne dzieci, które przy okazji będą uwiecznione na nagraniu to przecież każdy rodzic posyłając dziecko do przedszkola publicznego musi się z tym liczyć. Ważny jest jak sama Pani wspomniała cel. Jako prywatna pamiątka jaknajbardziej.
wyślij odpowiedź

Autor: Zosia 28.01.2015 20:32  
Co za bzdura, moze pani nagrywac i robic zdjecia. Jesli jest to uroczystosć zamknieta to jakim prawem rodzic ma się pętac po sali.Musi byc zgoda innych rodziców.
wyślij odpowiedź

Autor: przedszkolanka11 29.01.2015 20:07  
To, że nauczyciel jest funkcjonariuszem, to nie znaczy, że sobie wolno go nagrywać i już. Nagrywanie może być jednoznacznie odebrane z przeszkadzaniem w pracy, więc proszę pytać o zgodę.
Przedszkole PUBLICZNE- nie oznacza samowolki w filmowaniu czy robieniu zdjęć. Potem często takie filmy znajdują się na przykład na FB czy YouTube bez zgody rodziców innych dzieci czy sfilmowanego nauczyciela, a przecież to jest przetwarzanie czyjegoś wizerunku. Kłania się ustawa o ochronie danych osobowych.
wyślij odpowiedź

Autor: mama_tomka 29.01.2015 21:12  
Odp:Odp:Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
A mnie w ogóle zaszokowała wypowiedź rodzica, który twierdzi, że w publicznym można wszystko, ale w prywatnym to już nie. Przedszkole prywatne ma właściciela, publiczne dyrektora. Zasady co do filmowanie, nagrywanie jednakowo odnoszą się do obu placówek.
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 01.02.2015 12:31  
Proszę o wyrozumiałość, pytałam właśnie dla tego, że każdy różnie to interpretuje. Nie chodzi mi o publikacje na Fb czy nk tu działa ustawa, wiemy trzeba zgody. Mi chodzi o to, że wychowawczyni nie widzi problemu, nie przeszkadza jej to, chodzi o to, że boją się, że to inni rodzice mogą mieć przeciwskazania co do nagrywania i to niby oni mają wyrazić zgodę, że można na np. balu nagrywać dzieci. Podkreślam to ma być prywatne nagranie, uwiecznienie pierwszego balu mojego dziecka, więc co mam pytać, mieć pisemną zgodę każdego rodzica, bo inne dzieci w kadrze będą? Tak właśnie usłyszałam od pewnej Pani, ale czy to nie paranoja, zła interpretacja ustawy czy tylko zasłanianie się ustawą? Nagrywam dla siebie na pamiątkę, bo to w końcu jest dla dziecka pamiątka na lata.
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 01.02.2015 21:42  
Odp:Odp:Odp:Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Powiem tak: nie widzę problemu, jeśli to rzeczywiście ma służyć tylko do celów prywatnych. Nie radziłabym udostępniać takich zdjęć czy filmów na żadnych portalach społecznościowych. U nas w przedszkolu rodzice filmują, robią zdjęcia i nikt nie robi problemu, pod warunkiem, że jest w tym jakiś umiar i nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu. Jestem nauczycielką w przedszkolu i od lat rodzice uwieczniają swoje pociechy. Jakoś nie spotkałam się z sytuacją, by inni rodzice czy nauczyciele, dyrektor robili z tego powodu jakieś problemy. Ale wiem, że rodzice są różni.
Natomiast kiedy moje dziecko chodziło do przedszkola to my, rodzice mieliśmy zakaz fotografowania na balach. Wynajęty był fotograf i jeśli chciało się mieć pamiątkę - trzeba było zakupić zdjęcia bądź płytę z nagraniem. Biznes jest biznes.:(
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 02.02.2015 10:22  
Odp:Odp:Odp:Odp:Nagrywanie dziecka w przedszkolu
Rodzice na prawdę nie robią sobie na wzajem problemów z takich powodów. Przecież robimy to wszyscy, nagrywamy filmy i fotografujemy nasze dzieci w przedszkolach i szkołach.
Bywa też i tak, że nieprzychylny personel szuka różnych tłumaczeń, aby nie pozwolić rodzicowi na nagrywanie. Myślę jednak, że dzieje się tak sporadycznie. Jeżeli jednak temat w placówce budzi kontrowersje, to poruszyłabym sprawę z Radą Rodziców. Ci niech opracują formularz do wypełnienia. Przedstawiciele oddziałów niech się tym zajmą. Jestem pewna, że każdy rodzic wyrazi zgodę, bo każdy czasem chce nagrać swoje dziecko. Sprawa do załatwienia w moment. Póki co, proszę bez żadnych oporów iść nagrywać pociechę. Moje mają bal pojutrze. Też się wybieram.

Pytanie dotyczyło nagrywania.
Rozpowszechnianie/publikowanie czyjegoś wizerunku, to inny temat. Tego bez zgody robić nie wolno, a w każdym razie trzeba się liczyć z konsekwencjami takiego czynu.
wyślij odpowiedź

Autor: ania 02.02.2015 16:28  
Ferie
czy po balu będą ferie w przedszkolu?bo w naszym przedszkolu w tym roku nie ma ferii.Tak sobie wymślili i powiedziano rodzicom ,że w tym roku 2015 dzieci muszą chodzic do przedszkola.Skandal!
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 02.02.2015 19:32  
Odp:Ferie
Gdzie tu Pani widzi skandal? Podejrzewam, że wyszli naprzeciw tym rodzicom, którzy nie mają co z dziećmi zrobić (to chyba raczej zerówka przyszkolna, nie przedszkole, bo w przedszkolu nigdy ferii nie było). Czasami bawią mnie komentarze rodziców: zamknięte - skandal, bo nie chce się pracować, tylko kawkę by się piło. Otwarte - skandal, bo dzieci muszą chodzić. A ja widzę proste rozwiązanie: zgłasza pani nieobecność dziecka na okres dwóch tygodni i po skandalu :)
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 03.02.2015 10:31  
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, ale jednak się stało, podczas nagrywania balu, podeszła Pani i stwierdziła, że jeżeli nie mamy pisemnej zgody rodziców to nie wolno nagrywać ani fotografować dzieci(była również Pani z aparatem-mama dziecka). Tłumaczyłyśmy, że to do celów prywatnych, że niektóre mamy z którymi rozmawiałyśmy nie mają nic przeciwko, ale ona się upierała przy pisemnych zgodach. Uważam, że był to wybieg Pani przeciwko nam. Stwierdziła, że nie wolno i już, że mamy ją zrozumieć bo ona nie chce mieć problemów. Ciekawe jakich, to że dziadkowie obejżą jak wnuczka się bawi? Proszę mi wierzyć ale pierwszy raz się spotkałam z czymś takim i zawiodłam się, jak tak można?
Więc, przestroga dla innych, dopytujcie jak jest u was w przedszkolach. Ja byłam zbulwersowana! Odbieram to jako złośliwość nie działanie ustawy, bo równie dobrze można by było podpisać pismo, że nie opublikujemy tego gdziekolwiek i miałaby Pani potwierdzenie naszych nagrań czy zdjęć do celów prywatnych.
wyślij odpowiedź

Autor: ania 03.02.2015 12:07  
Odp:Odp:Ferie
Wyszli na przeciw rodzicom?Większość rodziców chce mieć dzieci na ferie w domu,bo starsze rodzeństwo też ma ferie.I wytłumacz takiemu małemu,że ty musisz chodzić. Chodzi o sam fakt,że padło słowo "muszą"bo...?Czy przedszkole jest dla dzieci?Czy dzieci są dla przedszkola?Zgłaszam nieobecność dziecka?usprawiedliwiać ferie?no coś takiego?!
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 03.02.2015 14:18  
Odp:Odp:Odp:Ferie
Ojej, koszmar! Ja bym do kuratorium od razu zgłosiła, albo od razu do sądu - a co? Niech wiedzą, że rodzic potrafi wszystko. Tłumaczyć się przed głupimi nauczycielkami, też coś.
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 05.02.2015 10:56  
Odp:Ferie
Przede wszystkim nikt nie może zmuszać Pani do przyprowadzania dziecka do przedszkola, a tym bardziej w ferie. Przecież przedszkole nie jest obowiązkowe. To Pani decyzja, kiedy dziecko pójdzie. Proszę nie dać sobie wmawiać takich rzeczy. Jestem przekonana, że są to wymysły dyrekcji lub personelu a najpewniej to organu prowadzącego, bo ci pierwsi, to wolą gdy faktycznie dzieci jak najmniej w przedszkolu, bo pracy mniej za to samo wynagrodzenie. Prawdopodobnie dostali przykaz odgórny, bo każda godzina to dodatkowy pieniądz. W ferie kazać? Śmieszne. Proszę robić swoje. Nic nie mogą pani za to zrobić.

A wracając do robienia zdjęć. Ja nie byłam na balu, bo wypadło mi coś ważnego. Ale robiłam zdjęcia przed balem i z raz gdy przyprowadzałam dzieci. Nie było problemu, rodzice widzieli. Dzieci zobaczyły, że robię moim, zaczęły się ustawiać, że też chcą. Rozpoczęła się sesja:-)Fajnie, wesoło, nikt nie robił problemów. Mam księżniczki, biedronki, tygryski, żołnierzy, rycerzy, zorro itp.:-) To było w szatni. Gdy weszli do sali to spytałam nauczycielki czy mogę, powiedziała, że "oczywiście" i w sali im jeszcze napstrykałam. Także wszystko zależy od ludzi. Myślę, że w Pani przypadku nie tyle rodzicom, co personelowi to nie odpowiadało. Zachęcam poruszyć to z Radą Rodziców, bo imprez w przedszkolu będzie kilka i za każdym razem nauczyciel może robić problemy.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####    #####    #####  
  #   #   #     #  #     #  #     # 
 #     #        #        #  #     # 
 #     #   #####    #####    ###### 
 #     #  #              #        # 
  #   #   #        #     #  #     #