MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Wesołe i smutne buźki
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Mama 5- latka 24.05.2014 08:47  
Wesołe i smutne buźki
W przedszkolu w grupie mojego syna panie wymysliły sposób oceniania dzieci poprzez wywieszanie na drzwiach przy nazwisku dziecka smutnych i wesołych buziek. Kazdy rodzic moze sprawdzic czy jego dziecko było grzeczne czy niegrzeczne i przy okazji zerknąc na inne nazwiska. Później słyszy się komentarze - "o ten czy ta sa ciagle niegrzeczni" Prosze o odpowiedx rodziców i nauczycielki czy to jest legalne i normalne? Czy to dobra metoda oceniania dzieci? Czy takie jawne wywieszanie to normalna sprawa. Czekam na odpowiedzi.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 25.05.2014 18:05  
Odp:Wesołe i smutne buźki
Absolutnie nie powinno tak być! Powinnaś porozmawiać z nauczycielkami, że nie chcesz, aby takie informacje o Twoim dziecku wisiały na tablicy, którą mogą obejrzeć wszyscy. Jeśli pojawia się jakiś problem, niech Panie podejdą i poproszą o chwilę rozmowy (która powinna odbywać się na osobności) a nie na korytarzu czy w szatni, gdzie wszyscy rodzice mogą usłyszeć co nauczycielka ma Ci do powiedzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Asia -mama 5- latka 25.05.2014 20:33  
Odp:Wesołe i smutne buźki
Dziękuje za odpowiedź. Tak myślałam,ze nie jest to w porządku , naruszenie godności dziecka i ośmieszanie go. Przecież w szkole jeśli nauczycielka ma uwagi dotyczące jakiegoś dziecka to nie robi tego jawnie tylko na osobności.Ciekawe czy w innych przedszkolach stosuje sie takie praktyki?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 25.05.2014 22:32  
Odp:Odp:Wesołe i smutne buźki
Nie wiem jak jest w innych przedszkolach, ale tam gdzie ja pracuję, byłoby to nie do pomyślenia! Masz rację, to jest naruszenie godności dziecka i zawstydzenie go. Nie chcę obrażać koleżanek, bo ja też nie jestem idealna, ale słyszałam kiedyś o takiej praktyce, jak nauczycielki straszyły dzieci "jak będziesz niegrzeczny, dostaniesz czarne serduszko i wszyscy zobaczą jaki jesteś. Wstyd!". Panie w ten sposób chyba chciały wyegzekwować dobre zachowanie, ale nie wiem czy odniosły jakiś skutek. Zresztą same powiedzcie, nie ma innych sposobów?
wyślij odpowiedź

Autor: ja 26.05.2014 21:11  
...
na niegrzeczne dzieci i tak nic nie działa i nic sobie z tego nie robią. A rodzic jak sobie tak wychował dziecko to niech się za nie wstydzi jak ma pełno smutnych buziek.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 26.05.2014 22:27  
Odp:...
A czemu winne jest dziecko, skoro to rodzic nie zdołał go wychować? Czy to dziecko powinno się wstydzić i widzieć obok swojego nazwiska same smutne buźki? A to, że rodzic będzie się wstydził przed innymi coś pomoże?
Choćby nie wiem jak złe było zachowanie dziecka, nie wyobrażam sobie informowania o tym nikogo innego poza rodzicami i dyrekcją.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - również nauczycielka 28.05.2014 11:53  
Odp:...
Tak to prawda za zachowanie dziecka w głównej mierze odpowiadaja rodzice. Dziecko, któremu w domu na wszystko pozwalano robił co chciała jadł co chciała przychodzac do przedszkola zacznie sie buntować. W przedszkolu sa pewne zaasdy postepowania, umowy itp.Mamy u nas dziecko obecnie prawioe 6- letnie, które do 2 roku życia nie znało słowa nie, rodzice przyznali sie ,ze na wszystko mu pozwalali na wszystko sie godzili aby tylko nie krzyczał. Co robi obecnie to dziecko? Bije dzieci i to bardzo dotkliwie, rzuca krzesłami, pluje, kopie wyzywa zarówno dzieci jak i nauczycielki oraz personel niepedagogiczny.Kiedy wpadnie w szał to nikt nie daje rady aby go uspokoić. A czemu to robi? Bo w przedszkolu panie wymagają a on chce robic to co chce. Panie tez wprowadziły takie buźki i co ? On ma to w nosie a dzieci komentuje wszem i wobec, ze jaki to on jest niegrzeczny. Kiedy mama lub tata wchodzi dzieci krzycza a X był niegrzeczny i dostał smutna buźkę. Dziecko nie zmieniło sie a rodzic musi to wysłuchiwać mimo ,ze to głównie jego zasługa ,ze dziecko tak a nie inaczej zachowuje się.Ja nie stosuje takich praktyk a jak już musze rodzica poinformowac o złym zachowaniu dziecka robie to bardzo dyskretnie.
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 01.06.2014 10:27  
hm.....musi byc jakis system nagrod i kar
Wg mnie smutna buźka za zle zachowanie a wesoła za dobre to bardzo fajna sprawa. Dzieci trzeba w jakos sposob nagradzac by wiedzialy ze robią dobrze i w jakis sposob karac by wiedzialy ze robią źle. A takie buźki to wg.mnie duzo lepsza metoda niz stawianie np. do kąta-jak to robiono kiedys. U nas w przedszkolu dzieci dostają kropki: żote za dobre zachowanie, czarne za złe. Jezeli dziecko w ciagu calego tygodnia zbierze same zolte kropki to dostaje od rodzica nagrode ( taka jest umowa miedzy rodzicami a nauczycielkami), nagrodą moze byc np. wyjscie na lody itp. U nas ta metoda swietnie sie sprawdza, a dzieci mają motywacje do dobrego zachowania. Nie doszukujmy sie problemow tam gdzie ich nie ma, a jesli dziecko dostaje same czarne kropki czy smutne buźki to moze zamiast zastanawiac sie czy taki system "oceniania "jest dobry czy nie warto zastanowic sie co sie dzieje z naszym dzieckiem i jak mu pomoc by nastepnym razem mialo wiecej usmiechnietych buziek i żołtych kropek.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 01.06.2014 10:33  
Odp:Odp:Odp:Wesołe i smutne buźki
Jesli dziecko sie zle zachowuje to wlaśnie powinno sie go zawstydzić. Przeciez go Pani nie pochwali. z calym szacunkiem, ale dawno nie slyszalam takiej bzdury.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 12.06.2014 20:39  
Odp:Odp:Odp:Odp:Wesołe i smutne buźki
Nie wiem czy to odpowiedź do mnie, ale zaryzykuję;) Pisząc o tym, czy to dziecko powinno się wstydzić, miałam na myśli tylko i wyłącznie sytuację, gdy wszyscy rodzice (i nie tylko) widzą te nieszczęsne buźki na tablicy. Otóż zgadzam się z Panią, że powinno się je zawstydzić ale nie w taki sposób. Sama tak robię,ale jeszcze raz podkreślam, że nie dzieje się to przed innymi rodzicami. Co do Pani metody z kropkami: czy zdobyte przez dzieci kropki mogą widzieć wszyscy rodzice? np. na tablicy w korytarzu? Stosowałam podobną metodę z pieczątkami, za 5 pieczątek była nagroda od rodzica (również mięliśmy z nimi taką umowę), ale pieczątki były wbijane do notesika, które każde dziecko miało na półce.
wyślij odpowiedź

Autor: Bea Dembińska 09.06.2017 00:18  
wesołe i smutne buźki
Ja stosowałam wzmocnienie pozytywne. Dzieci każdego dnia dostają naklejkę lub zrobione dziurkaczem serduszko, kwiatek, misia cokolwiek i w domu razem z rodzicem przyklejają na otrzymany na początku miesiąca szablon /pajacyka, słońca, chmurki, misia, kwiatka/ Po zebraniu 20 czy 15 naklejek dziecko dostaje nagrode w postaci ręcznie zrobionej zabawki. Jedna z nauczycielek robi na szydełku śliczne pieski, więc u nas w tym roku w nagrodę można dostać pieska.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####   #         #####  
  ##    #     #  #    #   #     # 
 # #          #  #    #   #     # 
   #     #####   #    #    #####  
   #    #        #######  #     # 
   #    #             #   #     #