MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > zastraszanie dziecka
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Monika 06.03.2014 14:58  
zastraszanie dziecka
Witam, proszę o pomoc. Od pewnego czasu moje oraz jeszcze inne dziecko są zastraszane przez ich rówieśnika. Rodzice tego małego "terrorysty" są zadowoleni, że ich pociecha tak sobie świetnie radzi w grupie przedszkolnej. Mój synek strasznie to przeżywa. Proszę podpowiedzcie co w tej sytuacji mogę zrobić jako rodzic?
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 06.03.2014 20:45  
Odp:zastraszanie dziecka
Moniko, a czy to się dzieje w przedszkolu? Jeśli tak, to powinnaś natychmiast powiadomić nauczycielkę o zaistniałej sytuacji, bo może nie wie, że tak się dzieje.
Pracuję w przedszkolu i miałam podobną sytuację - mam bardzo mądrą, inteligentną i równocześnie przebiegłą dziewczynkę. Obrażała koleżanki (m. innymi, że mają brzydkie, bo nie markowe ciuchy!!!), namawiała inne, by się z nią nie bawiły. Zauważyłam, że dzieje się coś złego, dodatkowo rozmowa z mamami dziewczynek, które były poniżane upewniła mnie, że moje spostrzeżenia są celne (ta dziewczynka oczywiście robiła to tak, bym nic nie widziała i słyszała, ale nie dałam się zwieść). Poprosiłam dziewczynki na rozmową, zapytałam co się dzieje, z wielkimi oporami i płaczem prawda wyszła na jaw. Koleżanka obiecała, że nigdy tak nie będzie robić i prosiła, by nie mówić mamie. Ja jednak przeprowadziłam później rozmowę z mamą tej dziewczynki - starałam się być konkretna, stanowcza i miła. Dodatkowo rozmowa z dziećmi, wiele bajek, wierszyków na temat szanowania innych i ich uczuć. Powiem, że poskutkowało, od dwóch miesięcy jest spokój, czasem widzę, że dziewczynka ma ochotę rzucić cierpkim słowem, ale moje spojrzenie natychmiast działa jak zimny prysznic. Cały czas mam dzieci pod kontrolą podczas zabawy, mam świadomość, że w tak wielkim zgiełku i huku padają różne przykre słowa, więc oczy i uszy otwarte.

Moniko, porozmawiaj z panią, tak nie może być, żeby przez jedno dziecko inne nie czuły się bezpiecznie. To bardzo źle wpływa na psychikę i poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości Twojego dziecka. Dorośli muszą zainterweniować, pani powinna podjąć radykalne i natychmiastowe kroki. Bo dzieci same sobie nie poradzą z tym ciężarem. Powodzenia!
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 07.03.2014 07:38  
Odp:zastraszanie dziecka
Tak, całe zajście miało miejsce w przedszkolu. Jestem po rozmowie z psychologiem przedszkolnym. Pani psycholog powiedziała, że faktycznie zauważyła, że dziecko ma dominującą postawę w grupie, ale nie miała świadomości, że inne dzieci są przez nią zastraszane i obiecała natychmiastową interwencję. Mam nadzieję, że to pomoże bo mój synek jest bardzo wrażliwym dzieckiem i obawiam się, że to co się teraz dzieje pozostawi uraz na jego psychice, z którym będzie mi ciężko sobie poradzić. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####   #######  ####### 
  ##    #     #  #        #    #  
 # #          #  #            #   
   #     #####   ######      #    
   #          #        #    #     
   #    #     #  #     #    #