MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > LIKWIDACJA grupy przedszkolnej już PO przyjęciu do niej dzieci
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Klaudia 19.05.2013 10:25  
LIKWIDACJA grupy przedszkolnej już PO przyjęciu do niej dzieci
witam,
mieszkam na wsi, gdzie jest oddział przedszkolny przy szkole podstawowej. Na początku roku były zapisy dzieci do przedszkola, po Wielkanocy była wywieszona lista, że wszystkie 3-latki są przyjęte.
Jednak teraz, jak przyszło do podpisania umów, okazało się, że wójt gminy zlikwidował oddział 3-latków ze względu na oszczędności. Czy miał do tego prawo? Zasugerował, że dziecko można zawieźć do innej wsi (w tej samej gminie) - jednak jest to już dla niejednego problem (trzeba mieć choćby auto). Dodatkowo starsze dziecko chodzi do tego przedszkola i dla mnie byłby to kłopot wozić jedno dziecko tutaj, drugie gdzie indziej. Co z matkami, które pracują? Co mają teraz zrobić? Jest koniec maja, inne przedszkola mają już poprzyjmowane dzieci... Czy jest jakaś podstawa prawna, którą możemy się podeprzeć, aby wójt zmienił decyzję?
wyślij odpowiedź

Autor: Agusia 21.05.2013 16:40  
Odp:LIKWIDACJA grupy przedszkolnej już PO przyjęciu do niej dzieci
Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej to nie przedszkole lecz roczne przygotowanie dziecka do szkoły. Nie powinny być w nim dzieci 3 i 4 letnie. Zgodę na ich przyjęcie może dać wójt i jeżeli tego nie zrobił to ja popieram.
wyślij odpowiedź

Autor: Klaudia 21.05.2013 22:58  
Większej głupoty dawno nie słyszałam...
Od kiedy to oddział przedszkolny nie jest przedszkolem???
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), przedszkolem publicznym jest przedszkole, które m.in. realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programowa wychowania przedszkolnego oraz zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie. - czyli oddział spełnia wymogi, a nazywa się oddziałem tylko dlatego, że jest w tym samym budynku co szkoła. Nie będę dalej komentowała wypowiedzi Agusi - proszę o opinie ludzi, którzy wiedzą o czym piszą.
wyślij odpowiedź

Autor: Agusia 22.05.2013 18:25  
Spokojnie Klaudia
Zastosowałam skrót myslowy. Owszem oddział przedszkolny realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego, jest placówką nieferyjną ale dzieci, które do niego uczęszczają odbywają ROCZNE PRZYGOTOWANIE DO SZKOŁY i tylko wójt decyduje czy 3, 4 latek będzie mógł chodzić do oddziału przedszkolnego i musi byc to zapisane w statucie.
wyślij odpowiedź

Autor: Klaudia 22.05.2013 23:28  
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji,
jakoby oddział realizował JEDYNIE roczne przygotowanie.. "Nasz" oddział funkcjonuje na zasadzie przedszkola od dobrych kilku lat, od zawsze chodzą do niego 3-, 4-, 5- i 6-latki, jest także placówką feryjną (czyli zamknięte na czas ferii zimowych czy wakacji-pełnione są krótkie dyżury jeśli jest wystarczająca ilość chętnych).

Moje pytanie dotyczyło zlikwidowania grupy w maju, gdzie miesiąc wcześniej została wywieszona lista przyjętych dzieci. Czy wójt miał do tego prawo, jeśli de facto 3-latki (jak i inne grupy wiekowe) zostały już przyjęte? Dodam, że zawsze wszystkie dzieci były przyjmowane, a tegoroczna sytuacja jest argumentowana stworzeniem dodatkowej grupy zerówkowej, gdyż w przyszłym roku 6-latki idą obowiązkowo do szkoły.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 08.10.2017 11:25  
likwidacja oddzialu w pazdzierniku
ja mam takie pytanie minal miesiac jak dzieci chodzą do zerowki 5-6 latki czy mogo na zlikwidowac oddzial
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #        #######   #####  
 #     #  #    #   #        #     # 
       #  #    #   #        #     # 
  #####   #    #   ######    #####  
 #        #######        #  #     # 
 #             #   #     #  #     #