MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Ewa 09.04.2013 20:25  
Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
Mój 3,5 letni synek od września chodzi do przedszkola, niestety z powodu częstego chorowania dopiero od kilku tygodni chodzi tam systematycznie. Od początku nie był przedszkolem zachwycony, miał problemy z integracją w grupie oraz z porannymi rozstaniami z mamą. Na szczęści w grupie odnajduje się coraz lepiej ale ciągle ma problemy z porannym rozstaniem, po pozostawieniu w sali płacze, uspokaja się jednak po pewnym czasie i już normalnie uczęszcza w zajęciach. Dziś jednak w drodze z przedszkola wyznał mi, że trochę dłużej płakał i Pani za karę kazał mu siedzieć samemu w sypialni aż się uspokoi. Powiem szczerze,że bardzo poruszyło mnie to wydarzenie. Moim zdaniem dziecko , które płacze powinno być raczej pocieszone a nie szykanowane. Czy skuteczną drogą na poranek bez łez jest zastraszenie dziecka?? Jak na to zareagować??
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 11.04.2013 19:24  
Odp:Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
Pani Ewo, dziecko nie powinno zostać za płacz ukarane. Czasami jednak warto dać mu trochę czasu na ochłonięcie. Ja jestem za pocieszaniem dziecka, przytuleniem go, odwróceniem uwagi ale czasami warto pozwolić mu posiedzieć z boku popatrzeć na inne bawiące się dzieci. Nie może to być kara! Szczególnie, jeżeli samo nie chce być przytulane, należy dać mu ten czas, co najczęściej prowadzi do szybszego wyciszenia się dziecka niż gdyby się je non stop zagadywało, dotykało. Proszę pamiętać też o tym, że nauczyciel dzieli swój czas pomiędzy wiele dzieci i to też należy wziąć pod uwagę. Zazwyczaj wypróbowuje się różne metody uspokajania dzieci, aż któraś poskutkuje.
Może Pani porozmawiać z nauczycielką na temat płaczu Synka i zapytać o tę sytuację oraz jak wychowawczyni widziała tę sytuację.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 12.04.2013 11:02  
Karanie za płacz? Włos mi się jeży na głowie. Nie rozumiem jak można dziecku zabraniać emocji. Nie mogę przeżyć, gdy słyszę, jak dorosła osoba mówi do dziecka:"nie wolno płakać".
Zastanówmy się, czego potrzebujemy my dorośli gdy jest nam smutno. Tego samego potrzebuje dziecko. Czy ktoś nam dorosłym zabrania emocji? Nie. Cieszymy się kiedy chcemy, złościmy się kiedy chcemy, smucimy się kiedy mamy powody. Czy dzieciom mniej wolno pod tym względem? Dziecko ma być grzeczne, ślepo posłuszne, nie płakać? Uważam, jest dokładnie odwrotnie, dziecku wolno dużo więcej niż dorosłemu.
Pocieszyć drugą osobę, to można jeżeli rzecz idzie o błahostkę, ale w przypadku dzieci nigdy nie chodzi o błahostkę, bo to, co dla nas jest błahostką, to dla dziecka jest poważną sprawą i my dorośli musimy to traktować poważnie. Rozstanie z mamą to poważna sprawa i wielkie przeżycie dla malucha. To, co potrzebne jest dziecku w tym momencie to zrozumienie. Dziecko należy wysłuchać, jeżeli sobie tego życzy to przytulić pogłaskać, powiedzieć coś w rodzaju: rozumiem, co czujesz, rozstałeś się z mamą i jest ci smutno. Dobry pedagog powinien wiedzieć, że jeżeli dziecku pozwoli się przeżyć jego smutek i okaże się zrozumienie, to on (smutek) zadziwiająco szybko może ustąpić miejsca pozytywniejszym uczuciom. Stosować kary za przedłużający się płacz dziecka? Okropne. Proszę o tym porozmawiać z nauczycielką.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka wych. przedszkolnego z Warszawy. 12.04.2013 14:38  
I oczywiscie z góry zakąłdamy ,ze 3- latek mówi prawdę. Oj kobiety, kobiety troche rozsadku. DO mojej grupy doszła kilka dni temu nowa dziewczynka i pierwszego dnia nie chciała jeść sniadania. Nie jestem zwolenniczka zmuszania dziecka na siłe do jedzenia. Zachecałąm, tłunmaczyłam , mała zas stwierdziął,ze już jadła rano w domu. Bardzo mozliwe wiec dałam jej spokój. Na drugi dzień pytam sie mamy czy ona rano je w domu na to mama stwierdziła, ze córka powiedziała, ze nie jadła bo nie dostała sniadania. I mamy przykład na to jak dzieci zawsze mówią prawdę. Takich przykładów mogę przytoczyc setki.I z tym płaczem na pewno było zupełnie inaczej. Zauważyłam ,ze nauczyciel;owi absolutnie nigdy sie nie wierzy ale malutkie dziecko z bardzo bogata wyobraźnia zawsze mówi prawdę.Chłopiec z mojej grupy ciagle opowiada,ze jego mama pije, ciagle lezy pijana na podłodze, tata zas mamę wyzywa i bije. I co z tym zrobić, dziecko ponoc zawsze mówi prawdę. Musze sprawe zgłosic do opieki społecznej.Podburzacie sie tu ludzie nawzajem, nakrecacie się z konkretnym celem aby skrzywdzic nauczyciela, bo według was kazdy nauczyciel jest zły i krzywdzi dzieci. TGroche optymizmu i zaufania do drugiego człowieka.
wyślij odpowiedź

Autor: ewa 13.04.2013 09:29  
Odp:Odp:Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
Pani nauczycielko wych. przedszkolnego- ja jednak nie założyłam, że dziecko kłamie. Na szczęście znam na tyle swoje dziecko,że wiedziałam, że mówi prawdę. Poszłam na drugi dzień do pani wychowawczni i zapytałam o zaistaniałą sytuacje. Pni przyznała, że zdarzenie miało miejsce i że miała zupełnie inne intencje niż były przez dziecko odebrane. Jej błąd polegał na tym, że dzieci, które źle się zachowują też są wysyłane do sypialni. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że dziecko, które jest zwyczajnie nieszczęśliwe bo nie radzi sobie z emocjami jest dodatkowo pozostawione w samotności z poczuciem winy. Jeśli dziecko zwraca się z pytaniem co ma zrobić, by Pani nie widziała jego płaczu i nie musiał go ukarać to można sobie wyobrazić co musi dziać się w jego głowie. Ja posłałam moje dziecko do przedszkola z wielkim zaufaniem do wychowawców ale jeśli mam sygnały, że cos jest nie tak, nie mam zamiaru ignorować sprawy bo obowiązkiem każdego rodzica jest chroninie swojego dziecka. Radzę raczej nie zakłądać, że dzieci kłamią, bo często taka postawa uczy dziecka, że nie warto mówić dorosłym o swoich problemach. Niestty jeszcze bardzo duża część nauczycieli ptrzedszkolnych ma bardzo słąbe przygotowanie psychologiczne, a szkoda.
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 13.04.2013 12:00  
Odp:Odp:Odp:Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
Tak myślałam, że nauczycielka miała inne intencje a dziecko odebrało to inaczej. Błąd nauczycielki, że nie przewidziała tego. Mam nadzieję, że porozmawiała z chłopcem teraz.
Jeśli chodzi o kłamstwo, to z dziećmi jest różnie czasami naprawdę potrafią coś wymyślić (ostatnio mój 3-letni syn, którego nie bijemy, chodził i powtarzał, że mama biła go w głowę samochodzikiem, aż mąż się przejął, iż ktoś w to naprawdę uwierzy) ale właśnie dlatego warto spokojnie zapytać i wyjaśnić sytuację. Pozdrawiam serdecznie.
wyślij odpowiedź

Autor: Basia 13.04.2013 12:21  
Psycholog a nauczyciel wychowania przedszkolnego to dwa odrębne zawody. To jest kierowane do ewy.Rodzicom też przydałoby się troche zagłebić w psychologię.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 13.04.2013 13:27  
"I oczywiście zakładamy, że 3-latek mówi prawdę"-to są słowa wykształconego nauczyciela. Ale to nawet nie chodzi o to, że jest pani nauczycielem, bo o przygotowaniu kadry nauczycielskiej na prawdę można dużo dyskutować, ale zapewne jest pani również rodzicem. Czym się pani kieruje/kierowała w wychowaniu własnych dzieci? Nie wzajemnym zaufaniem? To szkoda. Wszędzie dookoła słychać apele, aby nie bagatelizować jakichkolwiek sygnałów wysyłanych przez dzieci. Apeluje Rzecznika Praw Dziecka, psycholodzy, pedagodzy, pracownicy policji. A pani nauczycielka lekką ręką pisze na forum, że dzieci kłamią i nie należy im wierzyć. Wstyd.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 13.04.2013 13:38  
i jeszcze
i jeszcze dopowiem nauczycielce, że powinna pani zgłosić dyrekcji to, co opowiada chłopiec a dyrekcja powinna wiedzieć co z tym zrobić. Musi pani zrozumieć, że dla dobra dziecka warto zrobić coś na wyrost niż zaniedbać. W razie nieszczęścia (co nie daj Boże) będzie pani pośrednio odpowiedzialna za to, że otrzymując od dziecka wyraźne sygnały nie reagowała.
wyślij odpowiedź

Autor: ewa 13.04.2013 16:59  
Odp:Odp:Odp:Dziecko karane za płakanie w przedszkolu
Do Basi. Od nauczyciela wychowania przedszkolnego wymagane jest wykształcenie pedagogiczne czyli ukończenie pięcioletnich studiów, na których jest kilka rodzajów psychologi w tym rozwojowa i wychowawcza. Po za tym obecnie dla pracowników przedszkoli organizowane są różnego rodzaju szkolenia psychologiczno - pedagogiczne. Nikt nie wymaga,żeby przeprowadzali terapie na dzieciach ale wystarczy starać się trochę w nie wczuć.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #         #####   ####### 
  ##    #    #   #     #  #    #  
 # #    #    #   #            #   
   #    #    #   ######      #    
   #    #######  #     #    #     
   #         #   #     #    #