MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Umowa z przedszkolem tylko w pełnych godzinach
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: mama 08.10.2012 11:46  
Umowa z przedszkolem tylko w pełnych godzinach
Mam do Was pytanie odnośnie warunków na jakie należy przystać podpisując umowę z przedszkolem publicznym. A mianowicie chodzi mi o taką rzecz, podpisałam umowę z przedszkolem na godz. 8:00 do 16:00, ponieważ P. Dyrektor powiedziała, że muszą być podane pełne godz. Niestety mam taki dojazd z pracy, że nie mam możliwości punkt 16 odebrać dziecka i zaproponowałam że dziecko będzie przychodzić na 8:10 do 16:10, co nie znalazło poparcia u Dyrektorki. Propozycja jest taka abym albo wydłużyła pobyt do 17:00 (a zawsze mogę odebrać wcześniej, oczywiście bez zwrotu za niewykorzystany czas) na co oczywiście nie chcę się zgodzić, ze względu na dodatkowe koszta albo będzie naliczana kara 10 zł za rozpoczętą godz. Czy spotkałyście się z takim podejściem i czy to jest zgodne z prawem?
wyślij odpowiedź

Autor: tez mama 08.10.2012 17:04  
Odp:Umowa z przedszkolem tylko w pełnych godzinach
Tak, w przedszkolu, do którego chodzi moja córka jest właśnie tak jak w opisanym przez Ciebie przypadku. Jeżeli rodzić chce odebrać dziecko np. o 16;10, to musi dziecko zapisać do godziny 17:00, ponieważ czas jest liczony w pełnych godzinach. Nie ma możliwości podpisania umowy z przedszkolem i godzinach cząstkowych.
Moje dziecko chodzi do przedszkola już drugi rok i poprzednim roku było tak samo. Nie będę tego dodatkowo komentować, ale jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę ...
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina 09.10.2012 11:54  
Ja mam podpisaną umowę od 6:30 do 15:30 i nie było z tym żadnego problemu. Jest pełna godzina i myślę, że to tylko pani dyrektor nie chce się bawić w rozbijanie godzin
wyślij odpowiedź

Autor: mama 09.10.2012 12:55  
Dzwoniłam do Urzędu Miasta i w Wydziale Edukacji powiedzieli mi, że jest to ich decyzja. Pozostaje mi sprawdzić jaką uchwałą została ona podjęta i następnie sprawdzić w Kuratorium zgodność uchwały z prawem...
wyślij odpowiedź

Autor: doświadczony nauczyciel 23.10.2012 21:43  
opłaty za przedszkola
To takie proste,ale trzeba się czasami natłumaczyć...Od kilku lat Gminy wprowadzają nowe zasady odpłatności za przedszkola.Te stare były zaskarżane przez rodziców w niektórych miastach w Polsce.Rodzice wygrali. Żądali ,by płacić za adekwatny czas dziecka w przedszkolu a nie ,,opłatę stałą",taka samą dla wszystkich-pomimo ,ze czas pobytu dzieci był różny.No i teraz Gminy wydają uchwały,które mniej więcej brzmią tak samo w całej Polsce:...rodzice płacą za każdą ROZPOCZĘTĄ godzinę w przedszkolu,zgodnie ze stawkami obowiązującymi w danym mieście)Dyrektor podpisuje z rodzicem umowę w której jest zadeklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu. .Rodzic powinien zabezpieczyć taki czas ,jaki potrzebny mu jest aby zdązyć do pracy i z pracy.Jeżeli rodzic ma na siódmą do pracy,to przyprowadza dziecko przed siódmą? Jasne? a wiec zabezpiecza sobie czas pobytu dziecka między
szóstą a siódmą.Przedszkole jest w stanie gotowości na dzieci ,które przyjda między szóstą a siódmą.To samo po południu.Pracujesz do szesnastej,to jasne jest ,że odbierzesz dziecko po szesnastej.Wpiujesz więc w Kartę, czas pobytu od 6 do 17.Dyrektor musi ułozyć harmonogram dla nauczycieli zgodnie z potrzebami rodziców.Nauczycieli nie zatrudnia sie na 10 minut.Płaci im sie za pełne godziny ,w których jest do dyspozycji dzieci.Ale to nie wszystko.Jeżeli w dyrektor dobrze interpretuje przepisy o zasadach odpłatnosci w przedszkolach publicznych,to nie powinien pobierac opłaty za cały czas pobytu dziecka ( czyli np: za 9 godzin)Opłatę pobiera sie tylko za godziny wykraczające poza podstawę programową.A podst.programowa realizowana jest przez min.5 godzin i jest,,niepłatna "przez rodziców(używam skrótu myślowego)Oto przykład: w przedszkolu X podstawa programowa realizowana jest od 8.00 do 13.00.( to powinno być zapisane w statucie przedszkola)Rodzic zapisuje dziecko od 7.00 do 15.00. A więc płaci za jedną godzinę poranną (od siódmej do ósmej)oraz za dwie popołudniowe od 13 do 15.łącznie za 3 godziny dziennie.To mnożymy przez śr.ilość dni roboczych w miesiącu i razy stawka godzinowa( np;2,50,-) i daje nam to opłate za pobyt dziecka:3 godz.razy 20 dni roboczych,razy 2,50=150 zł.Mało tego ! Dyrektor powinien zwracać opłatę( w formie tzw.odpisów na koniec miesiąca)za każdy nie wykorzystany dzień przez dziecko,np.z powodu choroby.Oddzielną sprawą są opłaty za wyżywienie.Dodam jeszcze ,ze nieprawne jest pobieranie opłaty za spóznienia ( np;10 zł.)jeżeli rodzic spóznił sie w godzinach pracy przedszkola.Jeżeli sie spóżnił ,to nalezy mu doliczyc za łaczną ilośc spóżnień w miesiącu ,w wysokości stawki obowiązujęj w przedszkolu,np.2,50,-..bo rozpoczął kolejną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.Natomiast jeżeli rodzic odbiera dziecko po zamknięciu przedszkola,to inna sprawa.Wtedy dyrektor określa odrębną stawkę za spóznienie rodzica .Moze to być np: ok.50 zł.Tyle ile kosztuje średnio jedna godzina ponadwymiarowa nauczyciela.Taka kwota powinna być także określona w regulaminie,lub statucie przedszkola,a rodzice powinni być zapoznani na początku roku z tymi zasadami.Kontrowersje budzić mogą jeszcze stawki za każdą godzinę w przedszkolu ,ale to juz sprawa Gminy ,a nie dyrektora.Mam nadzieję,ze to co napisałam jest czytelne? w razie czego służe dodatkowymi wyjaśnieniami.
wyślij odpowiedź

Autor: przedszkolanka 19.02.2013 17:28  
przedszkolanka
Trochę śmieszne co tu czytam. Jakieś nienormalne przedszkola!!! Przepisy przepisami ale bądźmy ludźmi . U mnie jeżeli rodzic przyprowadzi mi dziecko 0 6.50 to nie naliczam mu czasu od godziny 6.00 bo to trochę oszustwo i tak samo jak przychodzi 10 minut po pełnej godzinie. Chyba każdemu należy się " przedszkolne 10 minut". Więc apel do nauczycieli przedszkola - BĄDŹCIE WYROZUMIALI!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Wojciech Bednarski 03.09.2013 10:38  
Odp:opłaty za przedszkola
Witam,
proszę o opinię:
mam do zapłacenia za sierpień kwotę 52,50 zł, co stanowi liczbę dni 21 x stawkę za 1 ponad programową godzinę 2,5 zł.
Dodam że córka nie była w przedszkolu ani jeden dzień. Czy pobranie takiej opłaty jest zgodne z kodeksem cywilnym ?
w/w opłaty było pobierane wcześniej, tylko umknęło mojej uwadze, sprawdziłem maj,i wtedy również pomimo nieobecności córki 2 dni w przedszkolu zapłaciłem 5 zł.
wyślij odpowiedź

Autor: KT 06.09.2013 11:52  
Umowa z przedszkolem tylko w pełnych godzinach
Do wypowiedzi,Pani" Doświadczonej nauczycielki" dodałabym jeszcze jedną sprawę uzasadniającą pełne naliczanie godzinowe. Wiadomo w wielu przedszkolach jeżeli są czynne np. od godziny 6.00 i rano jest jedna grupa w której zbierają się dzieci uczęszczające do całego przedszkola ( dopiero później rozchodzą się do swoich sal) nauczyciel taki może mieć pod opieką tylko jakąś określoną ilość dzieci. Z punktu widzenia rodzica - skoro moje dziecko jest zapisane od godziny 6.00 i razem z nim zapisane jest innych 24 dzieci z całego przedszkola na tą samą godzinę, nie chcę aby inni rodzice przyprowadzali swoje dziecko np. na 6.45, czy 6.50 mimo że mają dziecko zapisane od godziny 7.00. Przez te 10, 15 minut jest tylko jeden nauczyciel i odpowiada on za bezpieczeństwo tych dzieci zapisanych od 6.00. Wyobraźmy sobie sytuację, że takich rodziców przyprowadzających swoje dziecko tylko 10, 15 minut wcześniej( przed czasem na który się zadeklarowali) będzie na przedszkole dwadzieścioro. Wniosek - 1 nauczyciel przez te 10, 15 minut będzie miał 25 + 20 nadprogramowych dzieci pod opieką. Ja sobie tego też nie życzę z punktu bezpieczeństwa mojego dziecka. Do Pani Przedszkolanki - może i nauczyciele będą wyrozumiali,ale niech to będą sytuacje sporadyczne. Ja z punktu widzenia rodzica, wyrozumiała nie będę, gdyż to chodzi o bezpieczeństwo mojego dziecka.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####   #         #####  
  ##    #     #  #    #   #     # 
 # #          #  #    #   #       
   #     #####   #    #   ######  
   #    #        #######  #     # 
   #    #             #   #     #