MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > pytanie do znawcy przepisów _co z wychowawcami???
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: ola 06.11.2007 13:40  
pytanie do znawcy przepisów _co z wychowawcami???
Proszę o odpowiedz kogos kto zna sie na przepisach obowiązujących w przedszkolach.Moje dziecko chodzi o publicznego przedszkola pani dyrektor we wrześniu oznjmiła że brakuje jej 2 wychowawczyń wieku przedszkolnego ( przedszkole ma 5 grup)Tak się składa że akurat w grupie mojego dziecka zamiast dwóch pań jest tylko jedna ktora ma tzw. nadgodziny w innej grupie jest podobnie.Pani jest zestresowana i zmęczona co widac ma grupę z nowymi maluchami i zeszłorocznymi czterolatkami. Moje pytnie jest nstępujące/czy tka sytucja moze miec miejsce i nie mozna niczego zmienic ( pani dyrektor na kilkokrotne pytania rodzicow odpowiada ze nie ma pracownikow, szuka i nie mozne znaleźć nikogo ) Niestety mamy wrażenie ze prawda jest inna sjest jedna pani ktora ma urlop wychowawczy i wroci pewnie od nastepnego września, pani dyrektor mówi nam rodzicom ze ma zablokowany przez to etat...._?
Co mozemy jako rodzice zrobic w tej sytuacji i jak dlugo takie rozwiązanie może trwac ze dzieci sa z paniami z zastępstwa, czy mozna otwierac w przedszkolu nowe grupy gdy nie ma sie odpowiedniej ilosci wychowawców? prosze o pomoc gdyz mamy wyjątkowo negatywnie nastawioną do rodzicow pania dyrektor, ktora nam tłumaczy ...że się jej czepiamy... pozdrawiam
wyślij odpowiedź


Autor: magda przedszkolanka 06.11.2007 19:29  
Odp:pytanie do znawcy przepisów _co z wychowawcami???
niestety, tak jest rzeczywistość w polskiej oświacie, z jednej j strony brak nauczycieli chcących podjąć pracę na zastępstwo, z drugiej naciski rodziców by dzieci przyjąć do p-la, bo "co mają zrobić z dziećmi"
przepisy są tak skonstruowane ze jeśli n-l jest na urlopie macierzyńskim czy też wychowawczym, nowego pracownika mozna przyjąć na zastępstwo tzn, czas określony, młodzi nie chcą pracować za 800 zł. na rękę (trudno im się dziwić), mianowany n-l (który lepiej zarabia) nie zechce przyjąć pracy na zastępstwo bo woli trzymać sie pracy na czas nieokreślony (też trudno mu się dziwić) w tej sytuacji jedynym rozwiazaniem dla dyrektora jest zorganizowanie godzin ponadwymiarowych dla tych pracowników któtymi dysponuje, więc nie widzę tu "negatywnego nastawienia dyrektora do rodziców" tylko jedyne możliwe w danej sytuacji rozwiązanie, a raczej jedyne możliwe rozwiązanie w którym dyrektor, Rada Pedagogiczna i Organ Prowadzący wykazali się ogromnym zrozumieniem wobec rodziców
i nie rozwiazali grupy dzieci, bo przecież gdyby byli negatywnie do Was nastawieni mogliby to zrobić, co byś zrobiła Olu gdyby rozwiazali grupę Twojego dziecka???
wyślij odpowiedź

Autor: ola 07.11.2007 11:48  
Odp:Odp:pytanie do znawcy przepisów _co z wychowawcami???
dziekuje serdecznie za odpowiedz, tak jak pisalam nie znam sie na przepisach, Jezeli chodzi o rozwiazanie grupy to w tym wypadku raczej nie mialoby to miejsca gdyz pani dyrektor o zaistanialej sytuacji wiedziala juz w czerwcu a pomimo ze nie ma nauczycieleto otworzyla 2 nastepne nowe grupy zabierajac naszym dzieciom nauczyciela a o fakcie takim dowiedzielismy sie we wrzesniu i po prostu jest to dla mnie niepowazne ale tak jak pani pisze brak wychowawcow duzo chetnych dzieci do przedszkola i tak to wyglada.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna1970 11.11.2007 00:21  
Fakt, brak chętnych do pracy za marny grosz stażystów.
W moim przedszkolu pani dyrektor z powodu braku chętnych do pracy wykwalifikowanych nauczycieli (z odpowiednim wykształceniem) zatrudniła nauczycielkę niewykwalifikowaną (z wykształceniem pedagogicznym, lecz nie po kierunku WP czy PWE), potrzeba było tylko zgody Kuratorium Oświaty. W tej chwili dziewczyna kończy podyplomówkę i będzie miała papiery ok. Jest obsada, żadna grupa nie ma zestresowanej i przemęczonej pani.
Absolutnie nie można mówić o rozwiązywaniu grupy! Dla dzieci to dodatkowy stres... i dla rodziców...
Pozdro.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 1981 30.09.2008 15:04  
Odp:Fakt, brak chętnych do pracy za marny grosz stażystów.
Pani Magda ma rację. Młodzi nie chcą przychodzić na zastępstwa na okres urlopu macierzyńskiego, bo wiadomo, że marnie zarobią(800Zł, a potem kończy się umowa na czas określony i do wiedzenia. Wiadomo, że dyrektor musi zgodnie z prawem przyjąć po macierzyńskim, a młody choćby nie wiem co robił i tak w tej pracy nie zostanie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 1981 30.09.2008 15:13  
Ewa 1981
jeszcze tak 3 lata temu w naszym rejonie to młodzi brali każdą ofertę pracy nawet na 4 miesiące, bo widmo bezrobocia ich do tego zmuszało. Nawet się cieszyli z tego, zaś dyrektorzy straszyli brakiem pracy dla młodych i nimi pomiatali. Teraz gdy jest więcej pracy w innych branżach, to taki młody mając do wyboru pracę gdzie inndziej lub pracę w przedszkolu (bardzo ciężką, a za często mniejsze pieniądze) kilka razy się zastanowi zanim ją przyjmie
wyślij odpowiedź

Autor: Ela 25.09.2009 21:55  
Odp:Ewa 1981
Swoją drogą-czasem jest tak, że nauczycielki bardzo chcą brać nadgodziny, bo potrzebuja bardzo kasy. Wtedy dyrektorzy mówią że brakuje nauczycieli, że młodzi nie chcą przychodzić, ą w rzeczywistości chcą dać po prostu swoim koleżankom-nauczycielkom więcej zarobić. Niektórym dyrektorom to pasuje, bo nie muszą robić stażu młodym pracownikom.
wyślij odpowiedź

Autor: Aneta Kowalczyk 19.10.2009 10:10  
Nic nie dzieje się bez przyczyny
Są gminy gdzie jest mało chętnych do pracy, a to z bardzo prostego powodu - proponuje się tam nauczycielom co roku umowy na czas określony, a zdobycie umowy na czas nieokreśl. niemal graniczy z cudem. Najczęściej tam brakuje nauczycieli gdzie nagminnie łamane są prawa nauczycieli, gdzie są najgorsze dzielnice w miastach, lub podli dyrektorzy i ludzie z takich miejsc po prostu uciekają do innej pracy. Nic nie dzieje sie bez przyczyny.
wyślij odpowiedź

Autor: aneta kowalczyk 19.10.2009 10:26  
Jak proponują kilka godzin na czas określony to nie dziwne
Często dyrektorzy proponują po kilka godzin lekcyjnych, na czas określony. Potem okazuje się że w tej szkole jednak było dużo nadgodzin ....ale dla swoich znajomych nauczycielek . Teraz pytanie czy opłaca się pracować za 300-400 zł, gdzie odliczając koszty dojazdu do pracy zostaje 250 zł w kieszeni nauczyciela.?? I mamy prostą odp.
wyślij odpowiedź

Autor: ELL 03.05.2010 17:49  
A panie emerytki??Gdzie dorabiajją?
Bywa i tak i wcale nie jest to żadną nowością w oświacie, że w wielu szkołach uczą na pół etatu znajome dyrektorek - panie emerytki. Młodym mówią, że oni mają stałą kadrę (no tak bo od lat uczą te same nauczycielki, nawet po przejściu na emeryturę dorabiają). Taki młody nauczyciel szuka pracy, szuka, szuka, w końcu mu proponują parę godzin lekcyjnych, albo umowę na okres macierzyńskiego.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 03.05.2010 18:40  
A panie emerytki??Gdzie dorabiajją?
Tak w szkole podstawowej na osiedlu którym mieszkam tez tak jest,że emerytki dorabiają w szkole zamiast odpoczywać , a przecież niektóre z nich takie były zmęczone i nie mogły doczekać się emerytury.Coś tu jest nie tak.Poza tym gminy często wolą płacić nadgodziny niż zatrudnić nauczyciela bo oszczędzają na dodatkach.
wyślij odpowiedź

Autor: Ala Kot 05.05.2010 22:23  
tak, pozbyć się emerytów
W wielu miejscach urządzają cyrk z zatrudnieniem. Dyrektor mówi młodej osobie po studiach, że ona tyko studia skończyła, on by chciał, żeby miała jeszcze dodatkowy kierunek chociaż podyplomowo. Za kilka miesięcy okazuje się, że na to miejsce przyjął swoją koleżankę emerytkę. Tak więc wiadomo było od początku kto to miejsce obejmie.Wtedy dyrektor mówi, że nie miał chętnych do pracy, bo młodych nie interesują te zarobki.
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
 #####  #####  #######  ##### 
 #   # #   # #  #  #   # 
    # #      #  #   # 
 #####  ######   #   ###### 
 #    #   #  #      # 
 #    #   #  #   #   # 
 #######  #####   #    ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp