MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Joanna 11.10.2006 20:20  
Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
W przedszkolu mojego synka w czasie wakacji zrobiono remont w celu zwiększenia liczby grup i dzieci mogących uczęszczać. Grupa mojego 4-latka wylądowała /najbardziej pechowo/ w maleńkiej szatni, ciemnej i niewielkiej sali -poprzednio tam była szatnia,wiec na podłodze jest lastriko położone na betonowej wylewce i bez ubikacji! DZieci chodzą do ubikacji na komendę czyli jest określona pora kiedy mozę chcieć się siusiu i przechodzą z pania do drugiej grupy ,która ma przy sali ubikacje. Długo mogłabym się jeszcze o tym rozpisywać i żalić ale nie chcę przedłużać. Mam prośbę o wskazanie przepisów mówiących o wymaganiach sanitarnych i lokalowych w przedszkolach. Grupa synka liczy 27 osób -jak chyba każda w tym przedszkolu. Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczna bo decyzja o zmianie przedszkola jest ostateczna bo przecież dziecko już sie przyzwyczaiło do pań i zmiana byłaby stresująca. NAdmienię jeszcze że wychowawczynie też ubolewają ale są bezradne bo decyzje podejmuje dyrektorka a tu nie ma dyskusji i szans na zmianę.Prosze o pomoc i podpowiedź

14 września 2005
wyślij odpowiedź

Autor: Redakcja 11.10.2006 20:21  
Najważniejsze zadbać o prawidłowy rozwój dziecka
Domyślać się można, że chodzi o przedszkole publiczne, a dyrektorka przedszkola zmuszona była do przyjęcia większej ilości dzieci i poczyniła zmiany na ile warunki pozwoliły. Tak bywało wiele lata temu. W latach 70-tych grupy przedszkolne organizowane były w mieszkaniach w bloku, w piwnicy przedszkola, gdzie tylko było można, ponieważ był wyż demograficzny, a matki musiały pracować. Teraz jest inaczej. Najczęściej placówki ograniczają ilość grup, a nawet zamykane są przedszkola.
Dziwi więc sytuacja w Pani przedszkolu. Obecnie prawdopodobnie niewiele można zrobić. Jeśli warunki są fatalne może warto rozważyć zmianę przedszkola. Jeśli natomiast uważa Pani, że to są zaniedbania sanitarne można Poprosić Sanepid o zbadanie przedszkola. Nie ma jednego zbioru przepisów czy wymagań dla przedszkola do których można odesłać lub je wymienić.
Nie należy sądzić aby taka inicjatywa mogła być źle odebrana. W innej bowiem sytuacji kiedy np. dzieci jadą na wycieczkę autobusem prosi się policję o zbadanie czy pojazd jest bezpieczny i nikt nie ma skrupułów. W przypadku zagrożenia sanitarnego, czy bezpieczeństwa należy podejść podobnie.
Co innego jeśli chodzi o funkcjonowanie placówki, zasady w niej panujące, czy choćby swobodna możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych przez dziecko. To prawda, są jeszcze przedszkola gdzie dzieci chodzą do łazienki na komendę. To nie są dobre przedszkola dla dzieci, nie dają bowiem możliwości swobodnego rozwoju dziecku, ćwiczą bowiem je wedle komend i poleceń. Może więc warto poszukać placówki na odpowiednim poziomie, bowiem da to dziecku nieporównanie więcej korzyści i będzie miło lepszy start w nowoczesnym Świecie gdzie człowiek musi być kreatywny i samodzielny.

16 wrzeÂnia 2005
wyślij odpowiedź

Autor: julis 11.10.2006 20:22  
Odp:Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
jakie wymogi sanitarne musi spełniać całodzienny klub dla dzieci
pragnę założyć całodzienny klub dla dzieci jakie wymogi sanitarne musze spełnić ,obiady będą przwożone przez firme kateringową proszę orady

wyślij odpowiedź

Autor: Malena 11.10.2006 20:22  
A teraz siusiu
W każdym przedszkolu są rady rodziców oraz zebrania. Proszę zmobilizować innych, aby dołączyli do Pani i wspólnie roruszcie tę sprawę. Z fizycznego punktu widzenia nie wszystko można zrobić, nie dobuduje się toalety. jeśli nie ma na to miejsca, ale siusiu na komendę jest chyba nie na miejscu. Czasy dyktatury mamy już za sobą, ale trzeba to było wypracować. Tak samo powinno być w tym przypadku. Jeśli zmierze się grupa zaniepokojonych rodziców, są duże szanse na znalezienie lepszego rozwiązania. Na każdą grupę w przedszkolu przypada więcej niż jedna osoba opiekująca się tą grupą, jest więc możliwość swobodnego korzystania z toalety przy pomocy jednej z opiekunek. Oprócz grupowych wyjść, które w tym wypadku są jakimś rozwiązaniem, w wyniku konieczności mogą odbywać się też wyjścia indywidualne.

19 wrzeÂnia 200
wyślij odpowiedź

Autor: rodzic 11.10.2006 20:23  
Odp:Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
To nie dyrektor decyduje
To nie dyrektor o takich sprawach decyduje, tylko miasto i szanowne władze. Ja bym od razu brała podpisy od rodziców i do szanownych władz, niech się pofatygują i zobaczą w jakich warunkach dzieci bytują. Jest to przedszkole publiczne, więc zależne od gminy, bądź miasta. Co dyrektorka Pani poradzi, jak ma nóż na karku a pieniądze nie pochodzą z jej kieszeni. A skoro rodzice nic nierobią w tym kierunku to dzieci siedzą w ciasnej sali. Jeżeli moje dziecko przebywałoby w takich warunkach , pisałabym petycje do władz albo zmieniłabym przedszkole.

20 wrzeÂnia 2005
wyślij odpowiedź

Autor: zainteresowana 06.05.2007 19:05  
Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
Ponawiam prośbę julis,czy wiadomo Wam coś na temat warunków sanitarnych i lokalowych w klubie dla dzieci działającym cały dzień?
wyślij odpowiedź

Autor: Michał 20.06.2007 00:17  
Odp: Warunki sanitarne i lokalowe w przedszkolu
W przypadku zastrzeżeń dotyczących warunków sanitarnych i lokalowych proszę szukać kontaktu z rzeczoznawcami ds. sanitarno-higienicznych oraz bhp. Osoby te zazwyczaj dysponują niezbędną wiedzą. Kontakt najłatwiej zdobyć przez architekta (sam architekt też może coś powiedzieć;-). Nasze władze lokalne szukają ostatnio sposobów na stworzenie dodatkowych grup w przedszkolach. Sposoby te są często niezgodne z prawem np. jak można tworzyć salę dla dzieci z oknami wychodzącymi na północ podczas gdy rozporządzenie dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki w par.60 mówi jednoznacznie, że pomieszczenie zbiorowego przebywania dzieci w przedszkolu powinno mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej przez 3 godziny pomiędzy godz.8-16. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Ola 20.06.2007 12:20  
Odp:A teraz siusiu
U mojego dziecka w przedszkolu grupą 30 osobową opiekuje się tylko jedna pani,nie ma nikogo do pomocy.A jak jest w przedszkolach, do ktorych chodzą wasze dzieci?
wyślij odpowiedź

Autor: shaza69 04.07.2007 20:19  
Odp:Odp:A teraz siusiu
Jakiego typu jest to przedszkole? Ja prowadzę placówkę niepubliczną i dziećmi w grupie opiekują sie dwie a nawet 3 panie ,bo w 6-latkach jest nauvzyciel wspomagający.
wyślij odpowiedź

Autor: wiola80 06.07.2007 22:29  
Odp:Odp:Odp:A teraz siusiu
Przepraszam, ze zawracam głowę, ale mam pytanie: chciałabym założyć niepubliczne przedszkole, ale nie bardzo wiem, czy MUSZĘ być właścicielką lokalu, w którym mieścić sie będzie owo przedszkole, czy też mogę być tylko najemcą? A po drugie: jakie warunki sanepidoskie muszę spełnić?
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#        #######   #####    #####  
 #    #   #        #     #  #     # 
 #    #   #        #        #     # 
 #    #   ######   ######    #####  
 #######        #  #     #  #     # 
      #   #     #  #     #  #     #