MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Gdy dziecko nie chce pracować w przedszkolu.
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Katarzyna Wróbel 13.12.2011 12:24  
Gdy dziecko nie chce pracować w przedszkolu.
Jestem mamą 4-letniej dziewczynki, która już drugi rok uczęszcza do tego samego przedszkola.Od tego roku , zauważyłam niepokojące zmiany w zachowaniu mojego dziecka. Bardzo chętnie uczęszcza na zajęcia , jednak zbyt często występują u niej blokady typu: nie chce malować, czy tańczyć z grupą . Często widzę ją spiętą ,obgryzającą paznokcie, milczącą, tak jakby chciała schować się w jakiś kąt. Pani przedszkolanka twierdzi , że odmawia współpracy , sugerując deficyty rozwojowe. Podczas , gdy w domu moja córcia jest zupełnie inna. Wykonuje rysunki , które nazajutrz zanosimy do przedszkola pokazać cioci. Taniec jest jej ulubioną formą zabawy, śmiem twierdzić , że wręcz kocha taniec . Gdy tylko włączę jej muzykę od razu tańczy i to przeróżne figury. Nie wiem zatem , gdzie jest błąd. Być może po mojej stronie , ale ja widzę ją jako bardzo rezolutną , energiczną dziewczynkę , która chętnie współpracuje ze mną. Wszak wystąpił pewien problem , zbyt późno zaczęła mówić , jest pod stałą opieką logopedy , która twierdzi: że ruchowo jest rozwiniętą ponad wiek i aby w tym doszukiwać się jej sukcesów, chwalić i motywować. Co mam robić? Nie chcę nikogo obwiniać , ale znaleźć najlepsze rozwiązanie dla mojej córki. Obawiam się , że stosowana w obecności mojego dziecka krytyka typu: nie umie, nie potrafi , czy tak jak dzisiaj zwrot: może lepiej będzie jeżeli zagra wronę , bo nie dopasowuje się do grupy, zatem nie powinna grac tej roli w przedstawieniu, bo pani ponosi za nie odpowiedzialność, źle wpłynie na jej rozwój i
wzmorzy występującą blokadę. Co robić? Co dzieje się w umyśle mojego dziecka ? Jak jej pomóc?
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 18.12.2011 22:03  
Do Kasi
Witaj Kasiu, trudno jest radzić nie znając, ani Twojej córeczki ani technik i metod pracy nauczycielek w przedszkolu.
cyt " Obawiam się , że stosowana w obecności mojego dziecka krytyka typu: nie umie, nie potrafi , czy tak jak dzisiaj zwrot: może lepiej będzie jeżeli zagra wronę , bo nie dopasowuje się do grupy" przede wszystkim poweidz pani wychowawczyni że nie rozmawia się przy dziecku o jego problemach. Jako mama nie ocenisz swojego dziecka obiektywnie. Mała może inaczej zachowywać się w domu a inaczej w grupie. Mówisz:"Często widzę ją spiętą ,obgryzającą paznokcie, milczącą, tak jakby chciała schować się w jakiś kąt", może jest jakiś problem w przedszkolu, który ją zblokował i teraz ciężko jej się przełamać. W przedszkolu powinien być psycholog, umów się z nim, porozmawiaj, moze ją poobserwuje, znajdzie powód tych zachowań. Jeśli nie udaj się do specjalisty poza placówką, to zaden wstyd chcieć pomóc swojemu dziecku. Może wspólnie ustalicie strategie i podpowiecie paniom w przedszkolu jak podejść do małej. "Deficyty rozwojowe" (jeżeli takowe istnieją) równiez powinien stwierdzić specjalista. Życzę powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: olga 08.10.2014 21:14  
pomocy
moje dziecko chodzi do przedszkola od jednej z przedszkolanek słyszymy tylko on tego nie umie tamtego nie umie bije dzieci obraża się a w domu zdarzają się czasem bunty ale mijają i potrafi ssę dostosować ma 5 lat. Wciąż narzeka na przedszkolanke zże dużo mu daje pracy i go męczy że coś od niego chce itp: stwierdził że przedszkole jest głupie. wcześniej chodził do przedszkola i btyło ok. Nie wiem co robić. Zrobił się płaczliwy zbuntowany nie do poznania i wciąż powtarza żebym nie wierzyła tej Pani bo ona Kłamie mało tego potrafi ta przedszkolanka przy nim przy całej grupie powiedzieć że ma 5 lat a reprezentuje poziom 3 letniego dziecka.Poradziłam się psychologa co myśli o tym poziomie powiedział że dziecko rozwija się prawidłowo jeśli chodzi o rozwój. maluje jak inne dzieci pisze litery liczy zna kolory ja nie wiem co robić. zwróciłam jej uwagę ale nic się nie zmieniło ja już nie wiem komu wierzyć ratunku proszę napiszcie co o tym myślicie ????
wyślij odpowiedź

Autor: Irena 13.10.2014 10:56  
Odp:pomocy
Witaj!nie zamierzam oceniać sytuacji, ponieważ nie znam Dziecka ani Nauczycielki, a tym bardziej całej sytuacji przedszkolnej i domowej- bo jak zapewne wiesz, wszystko ma wpływ na zachowanie naszych dzieci. Z doświadczenia natomiast (pracuję z dziećmi w wieku przedszkolnym i też byłam "przedszkolanką")mogę Ci powiedzieć, że być może Twojego dziecko czuje się "przestymulowane" pracą. Obecnie 5-latki pracują już trybem zerówkowym, co wiąże się z dużą ilością zajęć przy stoliku i NIESTETY NAJCZĘŚCIEJ wypełnianiu książeczek, czy tzw. kart pracy. Piszę "niestety", bo wiem, jak pracują niektórzy przedszkolni nauczyciele i wiem, że zamęczanie książeczkami i kartami pracy dzieci w tym wieku, jest ZBRODNIĄ! Efekt najczęściej jest własnie taki, że dziecko odmawia współpracy, nie chce chodzić do przedszkola, nazywa je głupim a o pani mówi, że jest zła.Na pewno nauczyciel, jak i każdy inny dorosły, nie ma prawa oceniać dziecka negatywnie, zwłaszcza przy grupie!To wszystko wywołuje u dziecka stres, co prowadzi do blokad we właściwej pracy półkul mózgowych i tym samym może doprowadzić do naprawdę poważnych problemów w dalszej edukacji, o niskiej samoocenie nie wspominając. Proponowałabym Ci wspólne spotkanie z nauczycielką i najlepiej psychologiem przedszkolnym- oczywiście bez udziału dziecka. Na takim spotkaniu warto szczegółowo dopytać o zachowanie dziecka, poprosić o wskazówki, skąd może się to brać no i wypracować wspólny plan pracy motywujący dziecko. Nie atakuj nauczycielki, bo niestety nie wszystkie są gotowe na krytykę, ale też pokaż, że nie będziesz tolerować takiego jej zachowania.
Powodzenia!
wyślij odpowiedź

Autor: maja jankowska 04.03.2015 09:54  
witam
Witam mam blizniaki majom po 2,9 lat i to dwuch chlopcow pani w zlobku powiedziala ze dzieci nie chca wspolpracowac bawic sie z grubom bijom sie ale nie wiem czemu.
wyślij odpowiedź

Autor: Magdalena Ł 03.09.2015 09:33  
Magda
Witam. Mam 5letniego synka. W tym roku zaczął uczęszczać do zerowki. I również mamy z nim problem jeśli chodzi o wykonywanie zadań w przedszkolu. Z grupą bawi się bardzo chętnie jest wtedy wesoly, usmiechniety. Natomiast kiedy zaczynają się zajęcia typy rysowanie, malowanie czy pisanie slaczkow zaczyna się problem. Syn zamyka się w sobie, odmawia współpracy z nauczycielka. W tamtym roku również był z tym problem. Został skierowany na badania do poradni psychologicznej. Badania przeszedł pozytywnie trochę czasu minęło zanim przekonal sie do pani psycholog. Po przeprowadzonych badaniach psycholog nie stwierdzila żadnego niedorozwoju. Intelektualnie wypadł bardzo dobrze. Również kiedy przynosi do domu zadania z przedszkola wykonuje je bardzo chętnie. Natomiast jak wspominałam w przedszkolu ma z tym ogromny problem. Panią wychiwawczynie bardzo lubi. Syn również ma problem z występami publicznymi. Swoich ról uczy się chętnie i szybko. Natomiast kiedy przychodzi do wystepu i zobaczy widownię zaczyna płakać i nie chce wystąpić. Szczerze mówiąc nie mam już pomysłów na to jak do niego dotrzeć
wyślij odpowiedź

Autor: natienka 04.09.2015 00:32  
odp.
W zeszłym roku miałam w grupie kilkoro dzieci, które właśnie niechętnie wykonywały pracę tzw. przy stolikach. Zauważyłam, że u każdego z dzieci jest to spowodowane czymś innym. Do każdego dziecka podeszłam indywidualnie, zachęcałam do pracy, chwaliłam (również przy rodzicach, przy pomocy), motywowałam itd. Po kilku miesiącach wszystkie dzieci chętnie pracowały i nawet te dzieci, które miały na początku roku z tym problem, ciągle pytały "kiedy będzie jakieś zadanie" ;).
Wydaje mi się, że może w przedszkolu w jakiś sposób porównuje swoją pracę z pracą innych np. pracuje wolniej niż jego ulubieni koledzy. Oni szybciej kończą, mogą się iść bawić, a on dalej musi wykonywać zadanie. Może być również tak, że nauczycielka mimo, iż jest lubiana przez dziecko, to jest zbyt wymagająca. Dziecko wówczas się stresuje, staje się spięte i odmawia wykonywania pracy.
Można w tym kierunku delikatnie podpytać dziecko.
wyślij odpowiedź

Autor: julita165 22.09.2015 17:10  
Nie lubi prac plastycznych
Moj synek ( za dwa tygodnie 4 lata ) drugi rok chodzi do przedszkola, lubi tam chodzić, ani razu nie zdarzył się przypadek buntu/histerii z powodu pójścia do przedszkola, lubi panie i dzieci, nawet raz zaprosił całe przedszkole do domu :-)chętnie bierze udział w zabawach ruchowych, występach. natomiast prace plastyczne leżą. poprawił się przez ten ostatni rok ale zdecydowanie nie ma na nie ochoty. W domu jak mu kupilam blok i kredki 1,5 roku temu to do tej pory nie zuzył, nawet nie przypominam sobie sytuacji żeby sam z siebie się nimi zainteresował, jeśli już to tylko bardzo przeze mnie zachęcany i na bardzo krótko. W p-kolu prace wykonuje, podobno nie gorzej od przeciętnej ale znacznie wolniej przez co często nie kończy bo jak inni skończyli to on też, nie ważne na jakim etapie jest praca. No i panie muszą się napracować żeby go zachęcić bo zawsze wymysla, że najpierw siku, najpierw poustawia samochodziki itp. Poza tym panie mówią że intelektualnie jest nad wiek rozwinięty, zna cały alfabet, składa proste słowa w książeczkach ( mama, tata, auto, pies, kot ), lubi pisać ( czasem przepisuje słowa a czasem tworzy słowa jakby z własnego alfabetu ), bardzo dobrze liczy ( swobodnie w pamięci dodaje i odejmuje w granicach 10, a na patyczkach to do 20-paru, ostatnio zaskoczył towarzystwo właczając się do rozmowy stwierdzeniem że 110 to więcej niż 100 ) No wyraźnie mu ta plastyka nie leży. Tak jakby go to śmiertelnie nudziło. W zasadzie to nikt by się tym nie przejmował tylko podobno może mieć problemy z pisaniem w szkole. Ale co zrobić ? taki typ.
wyślij odpowiedź

Autor: Karina Walorek 27.09.2015 23:35  
karty pracy
Moja córka dodtakowo przerabia takie karty pracy w domu z nami: http://www.wsip.pl/oferta/cykle/wychowanie-przedszkolne/3-4-latki/przygoda-z-usmiechem-czterolatki-trzylatki/ Dzięki temu, że rozmawiamy o tym, co się dzieje w przedszkolu u niej i uczymy się nowych rzeczy to nie jest taka zestresowana.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama 2010 12.06.2018 09:00  
5-latki maja liczyć i tworzyć z liter proste wyrazy
Moja córeczka poszła do przedszkola w wieku 5 lat. Nie musiała jeszcze, ale poszła. Lubi przedszkole, bo na wsi, gdzie mieszkamy brakuje jej towarzystwa dzieci. Chce iść zawsze, a w soboty jest zawiedziona, że w weekendy się nie chodzi.

W grupie córeczki są dzieci z jej rocznika i o rok młodsze. dla obydwu podgrupek rodzice musieli kupić podręczniki. Dzieci je wypełniają, a dodatkowo mają jeszcze drukowane materiały dodatkowe oraz zadania domowe.

Przedszkolanka dopiero dziś - pod koniec roku, mówi, że moja córeczka często nie lubi robić prac plastycznych. Młoda sporo chorowała w tym roku, ale coś tam jednak chodziła i był czas, żeby zgłaszać takie problemy wcześniej. Codziennie odwozimy ją do przedszkola, a ostatnio też odbieramy oboje, było więc kiedy porozmawiać.

Dziś 4-i 5-latki uczą się cyferek i literek i są z tego oceniane w opiniach!

Zastanawiam się jednak ,czy to nie za dużo. Czy aż tyle zajęć powinno mieć miejsce codziennie u dzieci w tym wieku. Wtedy prace plastyczne przestają być zabawą. Nie każde dziecko musi lubić takie rzeczy na tyle, by codziennie coś malować, rysować, kolorować, czy wycinać i wylepiać. Pierwszoklasiście już się coś wytłumaczy, że szkoła polega na nauce, ale przedszkolak może jeszcze tego nie zrozumieć.
wyślij odpowiedź

Autor: Magda Perzan 02.02.2019 19:55  
Odp:Magda
Chciałabym się dowiedzieć jak się skończyła ta historia bo u mojego syna również wystąpił problem z zachowaniem w 5latkach
wyślij odpowiedź

Autor: Zofia 21.02.2019 11:00  
Polecam prywatną placówkę
Może powinnaś pomyślec o zmianie przedszkola? Ja przenosiłam syna z publicznego przedszkola do prywatnego Eko-Park i to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Świetna kadra, program na wysokim poziomie i indywidualne podejście do dziecka
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #         #####    #####  
 #     #  #    #   #     #  #     # 
       #  #    #   #     #  #     # 
  #####   #    #    #####    ###### 
       #  #######  #     #        # 
 #     #       #   #     #  #     #