MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Rozdzielić czy nie???
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Agata R. 11.10.2006 19:24  
Rozdzielić czy nie???
Witam.
Jesteśmy rodzicami wychowującymi dwie córki Oliwka 4 lata Amelia 3. Zapisaliśmy je do przedszkola, w którym jest podział ze względu na wiek. Jednak pani dyrektor przedszkola zgodziła się przy zapisach aby dziewczynki były w grupie czterolatków. Teraz okazało się,że w grupie jest 32 dzieci i Amelka ma przejść do grupy niżej. Pierwszego dnia gdy je odprowadziliśmy usłyszałam że krzywdzimy nasze dziecko i powinniśmy je rozdzielić dla ich dobra. Troche tego nie rozumiem, bo Amelka jest mądrą dziewczynką potrafi sama się ubrać i jeść, intelektualnie nie odstaje od rówieśników. Chociaż pani przedszkolanka po jednym dniu stwierdziła,że może mieć problemy. Argumenty wydają mi się absurdalne, na przykład stwierdzenia, że mała chowa się pod stolik (potrzebuje trochę czasu zanim nawiąże kontakt z dorosłymi, w domu jest podobnie)
i nie bawi się z siostrą (nie wiem, chyba się spodziewała że będą się trzymały cały dzień za ręce). W domu też bawią się oddzielnie, bo mają całkiem inne zainteresowania i temperamenty.Stwierdziła też, że lepiej aby poszły do innych grup teraz i się przemęczyć teraz niż póżniej.A my nie mamy chorych ambicji i nie chcemy zrobić z niej czterolatka, chcemy tylko żeby czuły się bezpiecznie żeby mogły w każdej chwili na siebie liczyć.Wydaje mi się, że problem w tym, że przyjęto do grupy za dużo dzieci i chcą się pozbyć mojej Meli. Ale może mają rację.Dzieci są zadowolone nie płaczą opowiadają z przejęciem co jadły i w co się bawiły.Jestem prawie pewna że podjęłam właściwą decyzję ale może się mylę proszę poradzcie co zrobić. Kto ma rację? Agata
2 września 2005
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 11.10.2006 19:26  
Dać dzieciom szansę naturalnego rozwoju.
Trudno jest Pani radzić ponieważ nie jest znany program ani pedagogika jakie są realizowane w przedszkolu i grupie.
Mogę jednak poinformować, że w przedszkolu którym kieruję są wyłącznie grupy z dziećmi w różnym wieku od 3 do 6 lat.
Prowadzenie takich grup, choć zalecane w pedagogice przez wiele autorytetów i jest to norma w przedszkolach w Europie, w Polsce nie jest częstą praktyką. Częściej spotkać można wielkie przeciwniczki takiego systemu.
W naszym przedszkolu doświadczenia zdobywałyśmy najpierw przez 6 lat tylko w jednej grupie. Obecnie są już wszystkie grupy mieszane. Nauczycielki dostrzegają wiele zalet takiego rozwiązania, choć wymaga to profesjonalizmu edukacyjnego i dużego wysiłku. Jednak wyniki sprawiają satysfakcję i rekompensują z nadwyżką nakład pracy i wysiłek.
Przy zagwarantowaniu pełnego przygotowania dzieci do szkoły zalety takiego rozwiązania są następujące:
- dziecko przebywa w naturalnym środowisku, zróżnicowanym, lecz rzeczywistym, najbardziej odpowiednim dla jego rozwoju,
- szybsza i skuteczniejsza jest edukacja społeczna zarówno dzieci starszych jak i młodszych,
- Następuje naturalna i samoistna nauka podstaw tolerancji, partnerstwa i współżycia w środowisku nie ograniczonym wyłącznie do rówieśników,
- następuje szybsza adaptacja i integracja dzieci nowoprzyjętych,
- zachowane są pełne uwarunkowania dla indywidualnego rozwoju dziecka,
- jest możliwy pobyt rodzeństwa w jednej grupie,
- naturalne jest zaangażowanie i opiekuńczość dzieci starszych nad młodszymi oraz możliwość prezentowania przed nimi bogatszych doświadczeń,
- dzieci szybciej dostrzegają i rozumieją zróżnicowane potrzeby i zasady współżycia,
- zachodzi możliwość stosowania zróżnicowanej i ciekawszej organizacji zajęć,
- 1 września kiedy przychodzą nawe dzieci nie ma jak było kiedyś wielkiego krzyku i płaczu maluchów. One teraz po kliku minutach znajdują dla siebie warunki i opiekunów wśród starszych dzieci zapominając o rozstaniu z rodzicami. Dzieci startsze dumne są bowiem z tego, że mają wiedzę i doświadzcenie, że mogą się tym dzielić.

W naszym przypadku pomocna okazała się pedagogika M. Montessori która daje czas każdemu w myśl zasady "Pomóż mi zrobić to samemu"Pozwala rozwijać się każdemu dziecku w swoim tempie oraz na swoim tylko jemu znanym poziomie. Dzieci 3 letnie na wstępie swojej kariery przedszkolnej otrzymują "coś" od dzieci starszych. Podglądają, naśladują, czerpią z ich doświadczenia. Uwielbiają to. Przez cztery lata uczą się żyć i być z innymi i to nie na poziomie swoich rówieśników, lecz rozwijają się w swoim rytmie, choć przebywają ze starszymi od siebie. Pod koniec pobytu w przedszkolu to one z kolei "dają to coś"co otrzymały i ma to już wymierny rezultat. W ten sposób" koło życia" przedszkolaka zamyka się tworząc obieg zamknięty. To, co dostało oddaję innym.
Zorganizowanie i prowadzenie grup z dziećmi w wieku zróżnicowanym wydaje się trudne z początku drogi, ale proszę wierzyć, że jest to zadanie proste dające wiele własnego zadowolenia z pracy nam, jak również dzieciom.
2 wrzeÂnia 2005
wyślij odpowiedź

Autor: M M M 12.05.2011 11:17  
Odp:Rozdzielić czy nie???
ja mam ten sam problem teraz od września.Maja idzie do zerówki do sześciolatków a Martynka będzie miała ten sam program przygotowawczy do szkoły ale w pięciolatkach.Dyrektor nie chce ich przyjąć razem,proszę mi napisać jakie mam prawa czy mogę wysłać dziewczynki razem,czy potrzebna jest jakaś opinia z poradni czy coś więcej ,?co mam robić by ich nie rozdzielić(tylko po to by za rok znów je połączyć w pierwszej klasie ?:( bez sensowne fundowanie stresu młodszej :(
wyślij odpowiedź

Autor: sylwka 11.07.2011 22:50  
Odp:Odp:Rozdzielić czy nie???
Nie wiem czy są na to jakieś regulacje prawne, ale moim zdaniem powinna Pani je pozostawić w osobnych grupach tych co już są. Rozłąka na czas pobytu w przedszkolu może im dobrze zrobić, ponieważ po zajęciach w domu będą starały się przebywać ze sobą. Może jedna o drugą będzie wypytywać co robiły dzisiaj, które zadania robiły, a jak to zrobiłaś itp. Będą miały więcej koleżanek i z tej grupy 5 latków sześciolatka się zakoleguje i na odwrót ;).
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####    #####   ####### 
  ##    #     #  #     #  #    #  
 # #          #  #            #   
   #     #####   ######      #    
   #    #        #     #    #     
   #    #        #     #    #