MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > grupa wiekowa
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: anita czarnecka 05.09.2007 13:12  
grupa wiekowa
mój syn w ubiegłym roku poszedł do przedszkola jest z rocznika 2003, chodził do grupy maluchów. w tym roku w marcu został przyjety do grupy 4 latków, a od września nadal chodzi do grupy 3 latków. bez mojej wiedzy dyrekcja zadecydowała o pozostawieniu go w grupie maluchów. bilans tzrylatka, który otrzymałam w czerwcu nie zawierał zadnych uwag odnośnie odstawiania od grupy.nie rozumie takiego postepowania, czy jest mozliwe takie działanie bez zgody rodzica, bez wczesniejszego poimformowania rodzica o takim zamiarze? teraz dziecko jest rozdarte, pani wychowawczyni przedstawiła mu grupe sredniaków w niekorzystnym świetle i synek chce zostać w maluchach ale ogólnie wstydzui sie ze jego koledzy sa w gupie starszej, nie wiem co robić w tej sytuacji
wyślij odpowiedź

Autor: mama 07.09.2007 08:56  
Odp:grupa wiekowa
Witam
uwazam takie postepowanie za karygodne, sama jestem mama 4 latka i w tym roku tez zaszly zmiany w grupie bez zgody i poinformowania rodzicow. To na co sobie dyrekcja pozwala jest nie do przyjecia i trzeba moim zdaniem jako rodzic reagowac!
wyślij odpowiedź

Autor: ja 07.09.2007 15:25  
odp
pewnie to przedszkole prywatne i nawpychalo pelno dzieci do 4latkow i nie bylo juz miejsc.
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 10.09.2007 19:18  
grupa wiekowa
A moj synek dolaczyl do grupy 4 latkow. Mysle, ze to zalezy od ilosci dzieci w grupie.
wyślij odpowiedź

Autor: ewa 12.09.2007 21:44  
Jestem nauczycielką przedszkola z długoletnim stażem. W moim przedszkolu, dyrektorka zapisując dziecko do innej grupy wiekowej (bez względu na to czy jest to grupa starsza czy młodsza) żąda od rodzica oświadczenia, że ten wyraża zgodę na umieszczenie dziecka w innej grupie. Wówczas sytuacja jest klarowna, bo rodzic jest świadomy gdzie trafi jego pociecha. Nawiasem mówiąc jest to dość rzadkie zjawisko a nawet jeśli tak się zdarzy to jak tylko zwolni się miejsce we właściwej grupie to, również za zgodą rodzica, przenosimy dziecko.
wyślij odpowiedź

Autor: mamasmykow 23.06.2008 12:42  
zmiana grupy
Ja jestem w podobnej sytuacji.
Pani Dyrektor bez zgody i wiedzy rodziców próbuje robić roszady w grupach. Mój syn ma byc przeniesony do grupy nizszej. Nie zgadzam się na to, bo jest prowadzony przez wspaniałych pedagogów i pod wóch latach pobytu w przedszkolu potrafi juz rozpoznawc litery swojego imienia itd. Teraz przeniesony do grupy nizszej po prostu się cofnie.
Pani Dyrektor na zarzut o"nieinformowaniu rodziców o tych zmianach" odpowidziała,ze "nie intersujemy się swoimi dziecmi" ( 8 matek :)) i dlatego nie wiemy co sie dzieje. Odybyło sie to na wymuszonym przez nas spotkaniu.
Podobno mogę sie nie zgodzic na takie przenoszenie, tylko nie wiem jak to mam załatwiać.
Bardzo prosze o jakieś porady, bo jestesm zdesperowana
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 18.07.2008 09:37  
grupy
U nas dziecko może być przyjete tylko do grupy starszej wiekowo od siebie lub do grupy równej wiekowo- za zgodą rodziców. Interweniujcie jeśli dziecko nagle zostawiono w rocznikowo młodszej grupie.
Jedyny przypadek może być taki, że dziecko chodziło do starszej wiekowo grupy i zostaje od nowego roku w swojej grupie wiekowej ( to kiedyś i tak nastąpi- kiedy starsza grupa idzie do szkoły)
wyślij odpowiedź

Autor: Mama M 29.08.2008 12:05  
Grupy
Witam
Mam rowniez podobny problem.Moja corka ma 4,5 roku i zostala wlaczona do grupy trzylatkow .Dodam iz to nie jest jej pierwsze "spotkanie" z przedszkolem i o tym fakcie informowalam dyrekcje.Po tzw dniach otwartych jestem po prostu zalamana mialaby chodzic z dziecmi ktore dopiero zaczynaja edukacje w przedszkolu (niektore nie maja nawet skonczone trzy lata)Nie uwazam ze moja corka jest geniuszem ale zna juz caly alfabet ,potrafi dodawac i odejmowac do 10 i uwazam ze zajecia z tak malymi dziecmi nie sa dla niej.Uwazam ze pozwalajac jej zostac w tej grupie wiekowej zrobie jej wielka krzywde a cala 1,5 roczna praca i wysilek wlozony przez poprzednich pedegogow pojda na marne .Prosze utwierdzcie mnie w tym przekonaniu .Moze ktos mial podobny problem.To dla mnie jest naprade trudna decyzja co ja mam zrobic ??? Niestety kolejna rozmowa z dyrekcja nie przyniosla zadnego rezultatu .Przekonuja mnie ze nic sie nie stanie ze beda prowadzone zajecia indywidualne ale ja w to po prostu nie wierze ja jestem realistka ( pani zostawi reszte dzieci i bedzie pracowala z moja corka - nie sadze a poza tym wcale tego nie chce) teraz wiem jak bardzo sie pomylilam w wyborze przedszkola .Wiem na pewno jezeli corka nie dostanie sie do swojej grupy wiekowej bede musiala zrezygnowac z przedszkola ale nie zostawie tego w spokoju zloze skarge ( oboje z mezem musimy pracowac ale nie pozwole zrobic "krzywdy" mojemu dziecku - i tu prosze o pomoc gdzie moge to zalatwic????Bardzo prodze o pomoc .Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Anna nauczycielka 29.08.2008 20:59  
Odp:Grupa 3 latków
Mam pytanie do mamy M. Czy w grupie 3 latków córeczka jest jedynym starszym dzieckiem?
wyślij odpowiedź

Autor: majka 30.08.2008 16:58  
grupy łączone
Moze być tak że grupa do której idzie twoja córka to grupa 3-4 latków (sprawdź czy jest tam więcej dzieci niż twoja córka z tego samego rocznika) Jeśli tak to nie jest tak strasznie, normalna nauczycielka po prostu indywidualizuję podejście do ucznia i świetnie potrafi prowadzić dwie grupy wiekowe. Ale jeśli twoja córka jest jedynym 4,5 latkiem to ja bym się nie godziła.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama M 30.08.2008 21:19  
Grupy
Witam ponownie
Pytalam i poinformowano mnie ze w tej grupie ma byc jeszcze dwoch czteroletnich chlopcow (dodam iz miala to byc grupa mieszana a wynika z tego ze na 25 dzieci bedzie tylko 3-czterolatkow).
Rozmawialam rowniez z poprzednia pania ktora prowadzila zajecia w poprzednim przedszkolu i zdecydowanie mi odradza.Wiec juz wiem ze nie wysle corki do tego przedszola nie do grupy maluszkow.
Pozdr
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 01.09.2008 11:01  
Odp:grupy łączone
W całej Europie zachodniej w przedszkolach są wyłącznie grupy łączone. Fenomenem polskim jest robienie z przedszkola szkoły i podział na grupy wiekowe. Dzieci najwięcej uczą się od siebie. Młodsze podglądają starsze, a te starsze mają, przed kim demonstrować swoje umiejętności i motywację do doskonalenia. Dzieci mają też potrzebę opiekowania się młodszym i świetnie im to wychodzi. Przedszkola gdzie są grupy mieszane nie mają problemów jakie opisujecie, a dzieci osiągają szybciej umiejętności które w zwykłym przedszkolu nauczycielka wprowadza kiedy uzna, że przyszedł czas. Tymczasem wiek przedszkolny charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym tempem rozwojem w poszczególnych etapach. Skutkiem negatywnym zajęć programowych w grupach wiekowych (np. poznawanie liter) zwykle już ponad połowę dzieci nudzi i dlatego nie będąc zainteresowanymi zajęciami rozrabiają, za co są karane. Cóż dziecko jest winne, że wcześniej poznało litery i nie ma cierpliwości siedzieć na zajęciach jak w klasie szkolnej.
Zatem drogie mamy zastanówcie się dwa razy zanim zrezygnujecie z zróżnicowanej grupy wiekowej, może to bowiem skutek odwrotny od oczekiwanego.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 25.04.2009 12:28  
W przedszkolu, w którym pracuję taka sytaucja nigdy nie miała miejsca; zdarszają się dzieci młodsze, które chodzą z grupą rocznikowo starszą, ale nigdy Dyrektorka nie cofnęła dziecka bez zgody rodzica. Co to za przedszkola?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 01.05.2009 14:36  
grupa zróżnicowana wiekowo
Pracuję w grupie mieszanej wiekowo - grupa jest rewelacyjna. Modzse dzieci niesamowicie szybko rozwijają swoje umiejetności, starsze - uczą się wrażliwości na innych - tego, że są młodsi, słabsi, świetnie uczą się tolerancji i są niesamowicie dumne kiedy mogą pokazać tym młodszym - co potrafią.
Problem z przprowadzaniem zajęć jest rozwiazany - podstawowy blok tematyczny dzieci poznają równocześnie - zajęcia są stopniowane odpowiednio do wieku. Naprawdę dzieciaczki zachowują się jak duża rodzinka - nawet ostatnio usłyszałam jak mówiądo siebie - kocham Cię. Są do siebie przywiazane i doskonale sobie radzą.
Polecam takie grupy :)
wyślij odpowiedź

Autor: Mama A 11.06.2009 13:39  
rewulucja po 2 latach w jednej grupie przedszkolnej
U nas w tym roku zrobiono totalny bałagan. Moja córka od 2 kat chodziła do przedszkola. Była przez ten czas z tymi samymi rówiesnikami i z tą samą panią wychowawczynia. Od przyszłego roku pani dyr. zdecydowała by obecną grupe 4-latków podzielic na pół i stworzyc dwie grupy mieszane 4-5-latków i 5-6-latków. Zatem od wrzesnia do naszych dzieci 5-letnich dołączą czterolatki,które dotychczas nie chodziły do przedszkola. Przez co pani wychowawczyni będzie musiała z tą grupą dzieci (osób 14) wypracować to,co z tamtymi juz osiagneła w ciagu 2 lat. W drugiej grupie równiez do naszych pieciolatków dołączą sześciolatki,które dotychczas nie chodziły do przedszkola. Poza tym ta grupa będzie miała nowe panie. Nikt nas o tym nie poinformował, nie pytano o zgodę. Wszystko wyszło przypadkiem. Najgorsze jet to,że moja córa trafiła do tej starszej grupy z 6-latkami. Grupa ta będzie realizowała program przygotowujacy do szkoły.Za rok 6-latki pójda do klasy pierwszej a moja córa ponownie zostaje w sześciolatkach, ponownie zmienią sie dzieci i wychowawczynie. Będzie tak gdyz ja nie wyrażam zgody by moje dziecko o rok wczesniej poszło do szkoły.To absurd!!!!
Co mozna z tym zrobić. Czy sa jakieś przepisy prawne na które mozna sie powołać?
Prosze o pomoc.
Dziękuję
wyślij odpowiedź

Autor: Mama dziweczynki 16.05.2010 16:50  
rewulucja po 2 latach w jednej grupie przedszkolnej
Teraz się dowiedziałam, że moją córkę bez mojej zgody i wiedzy wraz z innymi- tylko 6ma dziećmi odłączono od grupy do której chodziła dwa lata...jakie przepisy pomogą mi na odwołanie się. Nie wiem na jakiej podstawie zdecydowano że to ta 6dzieci ma być pozostawiona ( dołączona do młodszej grupy gdzie będą nowe wychowawczynie)a reszta 21 dzieci idzie dalej ze swoimi Paniami które będą miały dołączoną 6 dzieci 6letnich. Proszę pomóżcie. Co robić...czy wasze odwołania coś pomogły?
wyślij odpowiedź

Autor: ala 18.05.2010 17:36  
ODWOŁAĆ SIĘ NA PIŚMIE
Słowa dyrektor będzie odrzucać, ( co nie napisane tego można się wyprzeć) ważne jest pismo- kopię niech podstępluje,że wpłyneło dn..... W piśmie można powołać się na przepisy oświatowe, które mówią o podmiotowym traktowaniu dziecka, a przeniesienie bez zgody rodzica jest przedmiotowym traktowaniem dziecka, jest niezgodne z KONWENCJĄ PRAW DZIECKA co kwalifikuje się do Rzecznika Praw Dziecka. Można napisać, że proszę o sprecyzowanie na jakiej podstawie zostało ustalone to, które dzieci zostaną przeniesione, a które nie.I koniecznie, że proszę o odpowiedź na piśmie.Dodatkowo przedszkole opiera się na Statucie, a w każdym Statucie jest umieszczane, że Przedszkole działa dla dobra dziecka, że nastawione jest na współpracę z rodzicami..itp (na stronach internetowych przedszkoli często są umieszczane Statuty)
wyślij odpowiedź

Autor: Beata 31.07.2010 21:11  
Odp:Odp:grupy łączone
Nareszcie ktos mądry zbaral głos w sprawie grupy lączonej!!! Brawo Pani Elzbieto!
Ja tez mam taką grupę i nie mam zadnych większych problemow opisywanych na forum. Indywidualizacja pracy w takiej grupie to podstawa. N-l wie jaki zakres wiadomosci musi opanowac 3, 4 czy 5-latek. Plan pracy uklada sie pod kazdy wiek czy poziom umiejetnosci. Procz tego dzieci wspaniale odnajduja sie w takiej grupie mieszanej. Widze to po moich przedszkolakach. Starsze pomagaja mlodszym, a jak ciesza sie gdy są dyżurnymi...mlodsze, zas nie proszone zasiadaja do stolikow bo chca robic to samo co starszaki...to jest naprawde piekne!!! Owszem zdarzaja sie maluchy gryzace i szczypiace, ale to zazwyczaj są nowe dzieci i szybko obserwujemy, że odstepuja od takiego zachowania...Potrafia pobic sie nawet o malutka zabawke...wtedy przywoluje dwoch gagatkow obrazonych do siebie, zabieram zabawke na jakis czas, prosze dzieci by sie przeprosily...myslicie, że sie nie przeproszą...???nic bardziej mylnego - przepraszaja sie, sciskają sie a nawet caluja sie, a to w policzek, a to w ucho a to w czułko...a jak śmieją sie przy tym. Przyjemnie jest widziec takie scenki.
Ja z mojej mieszanej grupy jestem bardzo zadowolona. Obserwuje niesamowite poczynania dzieci, ich rozwoj i doskonalenie umiejetnosci. W odniesieniu do problemow powyzej -
jak trzeba to i 4-latkowi podetrę pupę - i co z tego? Rodzice podpisują upoważnienie, ktore zezwala nam n-lom pomagac dzieciom w sytuacjach w wc. Oskarzanie o molestowanie...matko jedyna, nigdy tak nie myslę, gdy pomagam dziecku w sprawach intymnych...przerazające!!! Nauczyciele korzystają z rekawiczek jednorazowych w takich sytuacjach i uważam to za świetny pomysl...
Cieszę się, że w moim przedszkolu prywatnym jest NORMALNIE!!!pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 01.08.2010 17:08  
Odp:Odp:grupy łączone
Zaświadczenie od rodziców, które pozwala nauczycielom podcierać pupy, przecież to poniżające.Komu ma zależeć rodzicowi czy nauczycielce.Czy wy przyjmując dziecko do przedszkola macie jakieś wymagania dotyczące, zakresu umiejętności, które dziecko powinno mieć opanowane przychodząc do przedszkola? Zapewne nie i to bardzo źle.Dziecko musi umieć wiele rzeczy i ma się cały czas uczyć.Dlaczego mamy wycierać pupy, przecież rodzic ma tego nauczyć. A dlaczego nie nauczył, bo się nie starał.Długo pracuję w swoim zawodzie i nigdy nie dotrze do mnie takie powiedzenie "każde dziecko rozwija się w swoim tempie", często to piszą rodzice. Jest to zupełna nieprawda, dziecko 3- letnie jest w stanie opanować tą czynność. Jestem matką i pracuję w zawodzie 23 lata.Ostatnio tzn w lutym zaczęła uczęszczać do nas dziewczynka, która wcześniej chodziła do przedszkola prywatnego. Oczywiście był to 3- latek. I co? Pierwszy problem , nie umie wycierać pupy. Krótka rozmowa i za dwa dni już umiała. W przedszkolu prywatnym zapewne nie umiałaby do grupy 6 - latków. Rodzice muszą znać swoje obowiązki i muszą się z nich wywiązać a nie tylko wymagać. U nas w przedszkolu nie wycieramy pup i nikt się nie skarży, bo oddając dziecko do przedszkola, wiedział,ze jest to jeden z wymogów, aby można było je przyjąć.Dziecko nie jest kaleką, która trzeba we wszystkim wyręczać, ma się uczyć i opanowywać coraz więcej czynności.
wyślij odpowiedź

Autor: Sabina 03.08.2010 13:36  
...
Ależ ostro... Owszem powinno się uczyć, ale czasem bywa, że rodzice nie nauczą.
A co do grup- czasem rodzice nie są w stanie zaakceptować tego, ze ich dziecko nie nadaje się jeszcze do pewnej grupy wiekowej. Kiedyś przy mnie tatuś chciał posłać swoje dziecko do gr 4latków od razu... A miało 2 lata i 10 miesięcy. Ale twierdził, że jest bardzo rozwinięta jak na swój wiek itp... Nawet rozmowy z psychologiem nie pomagały... Trzeba patrzeć realnie- nie zawsze przedszkole chce źle...
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 03.09.2010 13:32  
Cofnięcie mojej córci.
Witam. Wczoraj się dowiedziałam że moja córcia zostanie w grupie niższej. Grupa z którą chodziła do tej pory poszła dalej ze swoimi paniami i z dziećmi z którymi córcia chodziła 2,5 roku.
Poszłam spotkać się z panią dyrektor. Najpierw powiedziano mi że jej nie ma a kiedy wyszłam i wróciłam po 5 minutach (specjalnie) to w najlepsze rozmawiała z kimś w holu. Były zdziwione.
Na pytanie dlaczego tak się dzieje powiedziała że Julka jak najbardziej się nadaje do grupy wyższej ale chodzi o to że w tej grupie jest za dużo dzieci i z racji tego iż jest najmłodsza to musi zostać. Ja się nie zgadzam na to. Przyjęła za dużo dzieci z zewnątrz i teraz ma się to odbić na Julii tylko dlatego że jest z listopada? To nie do pomyślenia.Proszę o pomoc. Co ja mam robić w takiej sytuacji. Gdzie się zgłosić i na czym się oprzeć pisząc odwołanie. nie wiem co robić :-((
wyślij odpowiedź

Autor: mama 14.09.2010 20:13  
nauczanie języków obcych w przedszkolach
Co państwo myślicie na temat łączenia grup wiekowych (3-4 latków) pod kątem nauczania języków obcych w przedszkolach ?
wyślij odpowiedź

Autor: Danuta Wrażeń 02.02.2011 17:38  
łączone grupy
Moje dziecko 4 letnie też chodzi do grupy miesznej, są tam 4, 5 i 6- latki.Uważam że nie jest to dobre dla niej , płacze bo ona ma inną książkę od koleżanki, starsze dzieci malują na większych kartkach, ona też chce. Jak są organizowane występy to 4 latki nie uczestniczą bo są za małe itp.Moje dziecko czuje się cały czas gorsze od innych.Pani dyrektor twierdzi że lepiej się rozwijają, ja tak nie uważam każde dziecko powinno chodzić do odpowiedniej grupy wiekowej. O ile 4 latek może nauczyć się coś od 6 latka , to 6 latek cofa się w rozwoju,a jeżeli chodzi o opiekowanie się młodszymi to od opieki są nauczycielki, a nie dzieci. Znajomej córka chodziła też do grupy mieszanej, zaprzyjaźniła się ze starszą koleżanką, teraz koleżanka chodzi do szkoły, a ona od 5 miesięcy codziennie idzie z płaczem do przedszkola, bo chce chodzić z przyjaciółką. W naszym przedszkolu jest 5 oddziałów i każdy jest mieszany od 3,5-6 latków,nie ma prawdziwej zerówki przygotowującej dzieci do szkoły i tłumaczenie że panie są przygotowane do pracy w takich grupach do mnie nie przemawia. Sama widziałam jak 4 latek trzyma się kurczowo spódnicy pani i to cały dzień, więc jak ona ma czas na prowadzenie zajęć z 6 latkami??
Jeżeli chodzi o naukę języka angielskiego to uważam że nie ma problemu dlatego że angielski jest w formie zabawy i tak naprawdę to co roku w przedszkolach uczą się tego samego, co uważam za dobre, bo przez powtarzanie utrwalają słówka.
wyślij odpowiedź

Autor: Ola 02.02.2011 17:51  
łączone grupy
Powiem Pani jedno,że zwyczajnie się czepia i szuka problemów tam gdzie ich naprawdę nie ma. Wszędzie sa mieszane grupy i nikt nie narzeka.
wyślij odpowiedź

Autor: dw 02.02.2011 18:50  
Odp:łączone grupy
Zapewniam,że nie wszędzie, a jeśli są to 4-5 lub 5-6 latki.Wszędzie czytam o plusach łączenia grup wiekowych, a jakie są minusy, może wypowie się psycholog.
wyślij odpowiedź

Autor: Ola 02.02.2011 20:46  
Odp:łączone grupy
Nic na to Pani nie poradzi, trzeba się cieszyć,ze w ogóle są przedszkola.A dzieci czy ucierpią z tego powodu? Oczywiście,ze nie.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata, Majek 23.03.2012 22:04  
Brawo Pani Alu
Dziękuję za odpowiedź na pytanie, pani Alu. Jedynie Pani to zrobiła. Wszystkie wpisy dotyczące pozytywów grup mieszanych nie dotykają problemu. Problem tkwi w przedmiotowym traktowaniu dziecka i rodziców! Nie ma żadnej regulacji prawnej w tym zakresie. Decyduje wszechmogący Dyrektor. Nikt nie analizuje przyjaźni nawiązanych przez dzieci. Powszechna wśród Wychowawców jest opinia, że dzieci się szybko dostosują. Znam takie, które się nie dostosowały i do końca uczęszczania do przedszkola miały poczucie krzywdy. Osobiście zamierzam problem nagłośnić nie wyłączając mediów i Rzecznika Praw Dziecka. Jeżeli ktoś już coś w tej sprawie działał lub chce się przyłączyć. Podaję adres agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: Agata, Majek 27.06.2012 21:56  
Sprawa trafi do Rzecznika Praw Dziecka
Drogie Mamy, u mnie sprawa oderwania dziecka od grupy na płaszczyźnie wewnątrzprzedszkolnej dobiegła końca. Po dwóch miesiącach pisania pism (do Pani Dyrektor, Rady Rodziców, Trójek Klasowych, Wychowawcy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) sprawa trafi do Kuratorium w Katowicach. Problem zgłaszam również do Rzecznika Praw Dziecka i w związku z tym mam do Was prośbę.Obecnie zbieram przypadki przedmiotowego traktowania dzieci w przedszkolu (w związku dzieleniem grup). Jeżeli chcą Panie wesprzeć mnie w tej akcji opiszcie proszę w niżej podany sposób przypadek Waszego dziecka. Wszystkie zgłoszone do mnie przypadki zostaną wymienione w moim piśmie do Rzecznika Praw Dziecka. Może moje działanie nic nie da, ale ja będę miała czyste sumienie, że zrobiłam wszystko co mojej mocy, żeby takie DRAMACIKI naszych dzieci nie miały już miejsca.

Mój adres: agatamajek@gmail.com

Sposób zgłoszenia przypadku:
• Imię Dziecka:
• Wiek w jakim był, kiedy był przeniesiony:
• Sytuacja w jakiej się znalazł:
• Miasto:
• Imię i Nazwisko Mamy/Taty (NIEKONIECZNIE!)

Mój przypadek wygląda np. tak:
• Nikodem
• 5 lat
• Przeniesiony jako jedyny chłopiec do niższej wiekowo grupy, bez „starej” Pani, gdy reszta grupa przeszła dalej
• Częstochowa
• Agata Majek

Inne przykłady sytuacji:
• rozdzielony od dwóch ulubionych kolegów po dwóch latach nierozłącznej zabawy,
• rozdzielona od ulubionej koleżanki po trzech latach wspólnej zabawy itd.

Agata Majek
wyślij odpowiedź

Autor: Agata, Majek 27.06.2012 21:59  
Drogie Mamy, u mnie sprawa oderwania dziecka od grupy na płaszczyźnie wewnątrzprzedszkolnej dobiegła końca. Po dwóch miesiącach pisania pism (do Pani Dyrektor, Rady Rodziców, Trójek Klasowych, Wychowawcy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) sprawa trafi do Kuratorium w Katowicach. Problem zgłaszam również do Rzecznika Praw Dziecka i w związku z tym mam do Was prośbę.Obecnie zbieram przypadki przedmiotowego traktowania dzieci w przedszkolu (w związku dzieleniem grup). Jeżeli chcą Panie wesprzeć mnie w tej akcji opiszcie proszę w niżej podany sposób przypadek Waszego dziecka. Wszystkie zgłoszone do mnie przypadki zostaną wymienione w moim piśmie do Rzecznika Praw Dziecka. Może moje działanie nic nie da, ale ja będę miała czyste sumienie, że zrobiłam wszystko co mojej mocy, żeby takie DRAMACIKI naszych dzieci nie miały już miejsca.

Mój adres: agatamajek@gmail.com

Sposób zgłoszenia przypadku:

Imię Dziecka:
Wiek w jakim był, kiedy był przeniesiony:
Sytuacja w jakiej się znalazł:
Miasto:
Imię i Nazwisko Mamy/Taty (NIEKONIECZNIE!)

Mój przypadek wygląda np. tak:
Nikodem
5 lat
Przeniesiony jako jedyny chłopiec do niższej wiekowo grupy, bez starej Pani, gdy reszta grupa przeszła dalej
Częstochowa
Agata Majek

Inne przykłady sytuacji:
rozdzielony od dwóch ulubionych kolegów po dwóch latach nierozłącznej zabawy,
rozdzielona od ulubionej koleżanki po trzech latach wspólnej zabawy itd.

Agata Majek

wyślij odpowiedź

Autor: ANGELIKA 04.09.2012 12:57  
moj synek 4,5 letni dostał sie w koncu do przedszkola. do grupy 3 latków! jako jedyny
DZIS DOZNALAM SZOKU GDY OPANI POWIEDZIALA MI ZE MOJ SYN 4,5 ROKU BEDZIE W GRUPIE 3 LETNIEJ. jAKO JEDYNE STARSZE DZIECKO. WYGLADA KOMICZNIE WYZSZY OD RESZTY O GLOWE! PANI DYREKTOR POWIEDZIALA ZE NIE MA SZANSY NA PRZENIESIENIE I ZE ZA ROK DOPIERO SZYDERCZYM GLOSEM CO MAM ZROBIC??
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 06.09.2012 22:46  
czy są jakieś przepisy/zasady łączenia grup przedszkolnych? PILNE!
Witam!
Moja córka w zeszłym roku jako trzylatek została przyjęta do grupy 4-latków. Jeszcze w poniedziałek była na liście 5 latków (czyli z dziećmi z poprzedniego roku). Zostało to zmienione dopiero rano przed samym naszym przybyciem. Córkę przeniesiono do grupy łączonej ze znaczną przewagą dzieci trzyletnich (tak samo jak czwórka innych czterolatków. Dodam, że nie widziałabym problemu gdyby nasze dzieci były z drugiej połowy roku, jednak są to dzieci urodzone od lutego do maja 2008 roku. Dyrektorka jest głucha na nasze prośby o dokonanie zmian. Stąd moje pytanie, czy nie powinno być tak, że do grupy łączonej z trzylatkami powinny przejść dzieci z drugiej połowy roku? Czy jest jakiś przepis regulujący łączenie grup na który mogę się powołać. Dodam, że córcia jest jako dziecko 3,5 letnie uczęszczało na zajęcia teatralne dla 4 latków (ale nie dlatego że wpychałam ją tam siłą, a jedynie za zgodą i aprobatą nauczycielek prowadzących). dodatkowo dzieci 4 letnie w tej grupie mają niedopasowane do swojego wzrostu krzesełka. Bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż czas działa na niekorzyść dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: Kamila 07.09.2012 00:16  
koda0405
Witam
Mam podobny problem mój synek 5 lat został przeniesiony do grupy młodszej, dyrekcja nie raczyła mnie o tym poinformować . Dowiedziałam sie dopiero po odebraniu dziecka 1-go dnia pobytu w przedszkolu, nie miałam szany nawet na oswojenie dziecka z zaistaniała sytuacją.Wszyscy umywaja ręce twierdzac ,ze ktos musiał zostac bo nie było mniejsc w grupie, ale nie potrafia sprecyzować dlaczego mój synek,jak postraszyłam kuratorium to usłyszałam ( prosze nie robić problemu nam , sobie i dziecku bo i tak Pani nic z tym nie zrobi). brak szacunku dla dzieci i dla nas rodziców, a niestety musze posyłać do tych ludzi mojego kochanego szkraba :(( stwierdzilam ze zostawia ta sprawe dla dobra dziecka, jedynie co moge powiedzieć to to ze strasznie mi przykro .
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 07.09.2012 01:34  
A ja spróbuję
Ja zostałam nazwana "trudnym rodzicem". Wiadomo, lepiej dla nich jak cicho siedzimy...
Ale ja trochę powalczę, chyba że zostanę sama:(
Na razie wysmarowałam niewielkie oficjalne pisemko, tylko jeszcze podpisów mi brak.
wyślij odpowiedź

Autor: Gośka 09.09.2012 18:32  
Odp:czy są jakieś przepisy/zasady łączenia grup przedszkolnych? PILNE!
Moja córka 4lata i 3miesiące trafiła do grupy 26 dzieci trzyletnich i 4 czteroletnich (razem z nią). Nie ma przepisów prawnych na łączenie grup, ale dobra przedszkola i mądre panie łączą zgodnie z zasadą - lepiej do starszych niż młodszych. W Statucie Przedszkola tego, ale i innych, zgodnie z Podstawą programową jest "zapewnienie lepszych szans edukacyjnych". Rocznik 2008 jest szczególny, bo jako pierwszy idzie w przyszłym roku obowiązkowo do zerówki, a za 2 lata do szkoły. Ustawodawca oczywiście zapomniał to uwzględnić, ale nie zwalnia to z myślenia dyrektorów przedszkoli. Mam wrażenie, że wielu nie wzięło tego pod uwagę. Przy przyjmowaniu dzieci wiadomo ile jest miejsc w danym oddziale, więc jak to połączyć, by zawsze było z korzyścią dla dziecka. Dziecko z 3latków przeskakuje nagle do zerówki?!!Prowadziłam zajęcia z 5latkami w zerówce dziecięcej i te dzieci wymagają pracy, by sprostać obowiązkowi szkolnemu. Dyrektor powinien poinformować w kwietniu, że jest takie połączenie, byłaby szansa na znalezienie miejsca w innym, ale nie ma przepisów regulujących to przy przyjęciu pierwszy raz do przedszkola. W Statucie i Podstawie niby jest, że dzieci w zbliżonym wieku, ale jak widać różnie można to tłumaczyć. Jak dyrektorka tak postanowiła, choć ja mam wątpliwości czy to ona układała listę, to będzie broniła swego zdania. Dla mnie argumenty o korzyściach grup łączonych nie przekonują - mają uzasadnienie przy mniejszych ilościowo grupach, przy równo rozłożonych rocznikach, wtedy indywidualizacja nauczania ma sens, ale nie w przypadku 26 na 4, Młodsze dzieci wchłoną starsze, które za chwilę w ekspresowym tempie muszą dojrzeć do szkoły - bezsens. Argumentem dla mnie jest też to, że w przyszłym roku w zerówce spotkają się 5 i 6latki, a za 2 lata w jednej ławce zasiądą 6 i 7latki, bo nikt nie zagwarantuje, że będzie inaczej - za dużo dzieci, a szkoły nie są na to przygotowane. Jaka logika cofa teraz 4latki o rok?Jestem nauczycielem, wierzę w edukację przedszkolną, szczególnie w obliczu nowej reformy, znam też realia szkolne i mój zawód nad wybranym przedszkolem rośnie. Będę walczyć, natomiast rozwiązanie będzie zależało od mądrości i dobrej woli dyrektorki.
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 12.09.2012 19:15  
na odwrót
Dzisiaj na zebraniu dowiedziałam się, że moje dziecko (rocznik 2007 - IV kwartał) z grupy mieszanej 3 i 4 latków (maluszki),do której uczęszczało w zeszłym roku w tym roku 'awansowało' do 6 latków (czyli zerówki) !!!! Oczywiście bez zgody rodzica. Nie wiem czy odbierać to jako bezmyślność dyrekcji czy wręcz przeciwnie, świadomie próbują zmusić rodziców do wysyłania dzieci wcześniej do szkoły... Czy w takim przypadku też mogę się od tego odwołać? Dyrekcja potraktowała mnie jak przewrażliwionego babsztyla.... a ja nie chcę dziecku dzieciństwa zabierać! Tym bardziej, że nie ma jeszcze 5 lat !!
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 12.09.2012 21:55  
Odp:na odwrót
Wg rocznika(obecnie jako tegoroczny pięciolatek),dziecko ma obowiązek odbyć Roczne przygotowanie do szkoły(czyli zerówkę),dlatego zapewne znalazło się w grupie dzieci sześcioletnich.Jednak nikt nie ma prawa zmusić do posłania dziecka do szkoły(pierwszej klasy) jako sześciolatka ! Dziecko MOŻE z Woli rodziców,powtórzyć program tej"zerówki".To jest Pani "Święte prawo".Powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Arleta 23.09.2012 17:43  
Odp:na odwrót
Witam jestem w takiej samej sytuacji mój syn Kuba ur w październiku 2007 r trafił do 6 latków czyli do zerówki. Jestem juz po rozmowie z Panią dyrektor która oczywiście nie widzi problemu. Syn do przedszkola dostał się w ubiegłym roku trafił do grupy która w tym roku została zlikwidowana a dzieci podzielono i umieszczono w różnych grupach oczywiście bez zgody rodziców.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 04.12.2012 21:53  
A ja brnę dalej...
Witam,
To mój trzeci wpis na tym forum. Jak pisałam wcześniej przeszłam już etap mojej trzymiesięcznej walki wewnątrzprzedszkolnej, bardzo sumiennie podeszłam też do etapu krajowego. Zgłosiłam nasz problem Rzecznikowi Praw Dziecka. Prosiłam, żeby doprecyzował przepisy z zakresu tworzenia grup w przedszkolach, bo mają miejsca takie sytuacje jak opisane na tym forum. Napiszę jedynie (z szacunku dla innych jego działań), że Rzecznik się nie popisał. Sprawy nie rozwiązało też kuratorium częstochowskie ani częstochowscy radni. Całe instytucjonalne działania podjęte urzędy miały jedynie na celu zamiecenie sprawy pod dywan. Na polu krajowym mam jeszcze do zrobienia kilka ruchów ale szczerze mówiąc niewiele się po nich spodziewam. Zamierzam jeszcze zgłosić sprawę do Rzecznika do Spraw Równego Traktowania, złożyć skargę na dyrektor kuratorium częstochowskiego i na koniec zwrócić uwagę Panu Rzecznikowi Praw Dziecka, że sprawy nie załatwił. To wyczerpie działania krajowe. Jestem dzisiaj po rozmowie z prawnikiem. Zacytuję jego słowa "Nawet patrząc na sprawę mojego syna niezbyt przychylnym okiem nie można nie dostrzec dyskryminacji ze względu na wiek (datę urodzenia). Sprawa jak najbardziej nadaje się do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu". Po zakończeniu drogi krajowej, jeżeli się nikt nie otrząśnie i nie oceni odrywania dzieci ze względu na wiek od grup w których funkcjonowały przez rok, dwa a nawet trzy lata bez uwzględniania ich przyjaźni, potrzeb i zainteresowań, złożę skargę do Strasburga. Nie wiem, czy wygram ale na pewno z czystym sumieniem napiszę za jakiś czas Państwu, że zrobiłam co mogłam. Dobrnęłam do końca. Odradzam Państwu walkę w kuratorium, urzędach miasta, pisanie do Rzecznika Praw Dziecka. Już to przerobiłam. Do niczego to nie doprowadziło. Nikogo ten problem nie interesuje dopóki nie dotyczy jego własnego dziecka. Proszę już do mnie nie pisać próśb o porady i pisma odwoławcze do dyrekcji przedszkoli. Widzę, że i tak nie ma to sensu. Odpowiem za to osobom zainteresowanym etapem, na którym obecnie się znajduję w mojej walce.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 13.12.2012 21:28  
Odp:A ja brnę dalej...
A ja nie rozumiem w czym problem.
Jeśli dziecko nie przebywa w grupie za karę, to z pewnością rozwija się prawidłowo i jak sądzę z wielką korzyścią dla siebie, ponieważ w otoczeniu młodszych dzieci spełnia role przywódcze, jest wzorem dla mnieszych i może doskonalić swoje umiejętności bez stresu konkurowania. Tak funkcjonują rodziny wielodzietne i nikomu nie przyszło do głowy aby mamy rodziły bliżniaki, bo to gwarantuje prawidłowy rozwój rówieśników. Przedszkole to nie szkoła, tam dziecko uczy sie przez zabawę. Proponuję poczytać o pedagogice Marii Montessorii aby upewnić się, że nie w grupie wiekowej jest problem, a w odpowiedniej edukacji.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona 13.12.2012 21:44  
Niestety ale to nieprawda, dzieci starsze przebywajace z młodszymi uwsteczniaja się nie brna do przodu. Lata praktyki i obserwacji. Jestem ogromna przeciwniczką grup łaczonych Dzieci starsze musza sprzątac za młodsze, programy artystyczne są na niskim poziomie bo mlodsze dziecko nie doróna starszemu. Mówie stop grupom łaczonym.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 19.12.2012 21:30  
Grupy mieszane wiekowo
Iwonko, powinnaś myśleć o przejściu do szkoły skoro twierdzisz, że dzieci w kontaktach z młodszymi uwsteczniają się. Ja mam dokładnie przeciwne zdanie i doświadczenia. W całej Europie grupy przedszkolne nie przewidują podziałów wiekowych. Trzeba stanowczo powiedzieć, że przedszkole to nie szkoła, bo tutaj dzieci uczą się przez zabawę. Za rok kiedy do przedszkola nie będą chodziły 6 latki będzie to szczególnie wymagane. Dlatego nauczycielki które nie rozumieją tego i dalej będą brnąć w podział wiekowy i nie będą weryfikować programów edukacyjnych pod tym kątem winy dla dobra dzieci przejść do szkoły i tam wykorzystywać swoja wiedzę i programy w grupach wiekowych.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 20.12.2012 08:54  
Odp:Grupy mieszane wiekowo
To jeszcze nie jest do końca pewne,czy nie będą chodziły do przedszkola 6-o latki. Polskie przedszkola,to nie przedszkola "w całej Europie",u nas od zawsze był podział ze względu na wiek dzieci.Przedszkola Montessoriańskie- to zupełnie inna historia,gdyż tam są zupełnie inne metody pracy z dziećmi przy wykorzystaniu całkiem innych przedmiotów/zabawek.W grupach mieszanych,tracą dzieci starsze,które nie mogą w pełni zaprezentować swoich możliwości,gdyż maluchy im zwyczajnie to utrudniają.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona 20.12.2012 14:02  
Odp:Grupy mieszane wiekowo
Mimo wszystko jestem przeciwniczką grup mieszanych. Grupa 5-6 latków , bo to przedostatni rok kiedy te dzieci spotkaja się w jednej grupie jest do zniesienia. Pięciolatki to już duze dzieci i prawie dorównuja 6- latkom. Ja mam własnie taka grupę, ale moja koleżan ka z pracy ma w grupie , 5, 4, 3, i 2,5- latki i widze zachowanie tych starszych , istna porażka, zachowują sie jak maluchy. Jest ogromna przepaść między moimi 5- latkami a 5- latkami koleżanki. Mlodsze dzieci bardzo przeszkadzaja starszym, a my musimy te starsze przeciez przygotować do szkoły. Oczywiscie teoretycznie no i praktycznie zajęcia sa na poziomach, ale jak to wyglada w praktyce. Otóż nauczycielka prowadzi zajęcie z starszymi a młodsze przeszkadzają bo nie ma nikogo z dorosłych do pomocy. Nigdy 3 - latek nie dorówna 5- latkowi a 5- latek jest znuzony pomaganiem młodszemu koledze biorac pod uwagę,ze dzieci lubia być wyręczane.Gdyby sale były większei byłaby pomoc do tych dzieci łatwiej by było jakos ze soba pogodzić, ale praktyka nie jest juz taka slodka. 5- latki które sa 3 rok w przedszkolu, które dawno zapopmniały, ze kiedyś płakały znużone sa płaczem 2,5- latków i 3- latków (chodzi mi o okres adaptacji a trwa on czesto dośc długo. Dzieci te często się buntują i mówia wprost " prosze pani niech pani je uciszy bo nas boli głowa" Inaczej jest jesli we wrześniu przychodza do grupy same 3- latki wszystko nastawione jest na ich adaptację. Dzieci starsze musza przejmowac obowiazki młodszych - młodsze bałagania nie chca czy nie potrafia sprzatac a wiec spada to na starsze.Dopuszczam jedynie łaczenie jak juz nie ma innej mozliwosci dzieci z dwóch roczników, ale nie wiecej. Dobrze napisała moja przedmówczyni młodsze dzieci utrudniaja dzieciom starszym zaprezentowanie swoich mozliwosci chociazby na uroczystosciach, a przeciez wiemy,ze uroczystosci to chleb powszedni przedszkola. Nie nauczy sie tańca który by mógł zaprezentowac mozliwosci 5- latak a jednoczesnie podołały by mu 2,5, 3 a nawet 4- latki.Gdyby przedszkole nastawione było tylko na zabawe to mniejsza bieda, ale my musimy juz te 5- latki nauczyć wielu rzeczy, których nie jest w stanie opanowac 3, 4 latek.Nauczyciel sam bez pomocy majacy grupe mieszana poświęca więcej czasu młodszym dzieciom a starszy na tym traci.
wyślij odpowiedź

Autor: Dominika Bernat 28.03.2013 07:33  
Na stronie znalazłam za to Koncepcję Pracy Przedszkola. Przeczytałam i znalazłam taki zapis o przenoszeniu dzieci z grupy do grupy:

„Zgoda (na zmianę grupy do której chodzi dziecko) rodziców nie jest wymagana. Dyrektor informacje, o składzie osobowym, podaje do wiadomości rodziców najpóźniej na początku roku szkolnego w formie ogłoszenia. Powyższa decyzja jest ostateczna” Czyli może się zdarzyć, że 1 września przyprowadzę dziecko do przedszkola i dowiem się, że jako jedyne z grupy zostało przeniesione do innej, bez mojej wiedzy i zgody. Przerażające. Z pewnością nie życzyłabym sobie takiej sytuacji"

wyślij odpowiedź

Autor: mama 23.05.2013 15:24  
3 latek z grudnia
witam
moja córka też podobno dozna szoku we wrześniu bo jest z grudnia i zamiast iść razem ze swoją grupą zostanie w 3 latkach!!!!po raz drugi!!!ciekawe czy do szkoły też pójdzie później bo przecież we wrześniu będzie miała 5 lat a nie 6!!!jak dla mnie te dzielenie to paranoja!!!i gdzie tu dobro dziecka?wiadomo, że już przez ten rok zgrała się z grupą, polubiła Panią itp.
wyślij odpowiedź

Autor: Ada, 26.06.2013 01:04  
Odp:Odp:łączone grupy
Powiem szczerze, że nie rozumiem podejścia. Ludzie pracują i płacą podatki. Płacą podatki żeby utrzymywać między innymi przedszkola. Więc co to znaczy że trzeba się cieszyć że wogóle sa ? To nie jest żadna forma łaski czy grzeczności. Co do grup łączonych - jak wygląda na przykład kwestia snu dzieciaków w takiej grupie ? Bo dzieci 3 letnie raczej śpią a 6 letnie raczej nie. A kwestia nauki 3 latka i 6 latka przez jedną Panią w tym samym czasie ? Też się czepiam ?
wyślij odpowiedź

Autor: knapik Agnieszka 03.07.2013 23:31  
Odp:rewulucja po 2 latach w jednej grupie przedszkolnej
Niech mi Pani też pomoże czy są przepisy regulujące czy można cofać dzieci bo mam coreczki w tym roku od wrzesnia powinny pojść do 5 latkow a Pani dyrektor ich cofneła do grupy 4 latkow gdzie grupa 4 latkow liczy 19 osob a grupoa 5 latkow 5 osob Pomocy!!!!! nie godzę się na to
wyślij odpowiedź

Autor: Beata M 04.07.2013 08:12  
Odp:rewulucja po 2 latach w jednej grupie przedszkolnej
Proszę Pani niestety może tak być , ale nie musi. Jestem nauczycielka w przedszkolu publicznym i u nas grupy są mieszane tym roku moja grupa idzie do szkoły a od września będę miała maluszki w tym 19- 3 latków i 6 4- latków.Ale proszę wyobrazić sobie jedną grupę w naszym przedszkolu, niby najstarsza a dzieci : 7- 6- latków, 8- 5 - latków i 10 4- latków.Ja osobiście nie jestem zwolenniczka grup mieszanych, bardzo utrudnia to prace i obserwuję, ze dzieci starsze przebywające wśród młodszych często nie idą do przodu. Nie znaczy to ze tak zawsze musi być to zależy od nauczyciela i rodzic musi znać podstawę programowa, aby popracować w domu z dzieckiem.Mimo wszystko na Pani miejscu porozmawiałabym z dyrektorka i szczerze kategorycznie zażądała przeniesienia córki do starszej grupy ( u nas niektórzy rodzice tak robią) A jakie argumenty za tym przemawiają, otóż Pani córka w 2014 idzie do szkoły wiec jak ma być dobrze przygotowana wśród większość młodszych dzieci. Następna sprawa córka nie jest pierwszy rok w przedszkolu, więc czemu ma być w młodszej grupie? Mam jeszcze jedno pytanie, czy w starszej grupie znalazły sie dzieci, które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola? Jeśli tak to podniosłabym ogromna awanturę i była bardzo stanowcza i domagała sie umieszczenia dziecka w starszej grupie. Proszę żądać a nie prosić .Dwa lata temu jedna matka z mojej grupy uparła sie i powiedziała, ze nie wyjdzie z gabinetu jesli jej syn nie wróci do mojej grupy i udało się.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 09.08.2013 11:07  
I po raz czwarty...
Do 24 sierpnia sprawa ląduje w Trybunale Sprawiedliwości w Strasburgu. Mój prawnik zna problem. Jeżeli ktoś jest zdecydowany na działanie to może on udzielić opinii prawnej w Państwach sprawach. Koszt 500zł.Ja osobiście na moją walkę wydałam już: 450zł - opinie psychologiczne, prawnik - 1100zł a będzie jeszcze więcej ... (wycieczka do Strasburga - kolejne kilka tysięcy). Jeszcze słowo o Rzeczniku Praw Dziecka - już teraz mam to oficjalnie na piśmie MA PROBLEMY TEGO TYPU GDZIEŚ!!! Przenoszenie w taki sposób dzieci JEST BEZPRAWNE i walczę o to, żeby w naszym kochanym Państwie się tego dowiedzieli. Pozdrawiam Agata Majek (agatamajek@gmail.com)
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota Ostachowska-Filipow 31.08.2013 02:05  
tragedia
Witam!
Mój synek chodził w poprzednim roku do przedszkola. Związał się z paniami i kolegami. Przez wakacje został ze mną w domu, ale cały czas dopytywał się o kolegów. Przez ten tydzień chodził do swojej grupy. Natomiast dzisiaj wywieszono listy i okazało się, że grupa przechodzi piętro wyżej a mój syn zostaje przeniesiony do nowoutworzonej grupy 3 latków!!! Mąż wściekły pobiegł do Pani Dyrektor żeby uzyskać informacje dlaczego, ale jedyne co uzysakł to "proszę wszystko napiśmie!" Przez cały poprzedni tydzień chodziliśmy do niej i staraliśmy się dowiedzieć czy będą dzielone grupy i jak. Nie mogliśmy uzyskać żadnych informacji, a wręcz nas okłamywano że nie wiadomo, a jak teraz wiemy to we wtorek (dzisiaj pątek) wszystko już było wiadomo. Teraz ta Pani dyrektor ma wszystko w nosie bo odchodzi a nowa twierdzi że nic się nie stało, że takie łączenie jest świetne i dzieci młodsze się świetnie rozwijają. ALe dlaczego kosztem mojego syna! Nikt nam nie mówił że jest jakiś za mało rowinięty i trzeba go zostawić. Nie był najmłodszy w swojej starej grupie. Ja z mężem przez całę wakacje tłumaczyłam mu że pójdzie do starszaków piętro wyżej, a teraz co zostaje z zupełnie nieznanymi maluchami, nieznane panie a do tego w grupie, do której chodzili rok wcześniej za karę! I ona ma się czuć z tym dobrze?!!! Jak mam mu wytłumaczyć że cała grupa jest piętro wyżej a on został z nowymi maluchami? Jakiś absurd. Na razie nie puszczam go do przedszkola, bo wiem że teraz maluchy będą płakały. Nie chcę żeby go też ta histeria ogarnęła. A poza tym do jego starej grupy dali nowe dzieci a go wyrzucili. Przecież to nie jest jakiś mebel!!! Pani Agata Majek nie widzi sensu w pisaniu, ale co mamy zrobić! Godzić się i nie odzywać. Też napiszę do urzędu, kuratorium, rzecznika praw dziecka. Uważam że takie zdarzenia nie powinny mieć miejsca. Tylko problem- to wszystko trwa, a co ja powiem małemu? Jak ja mu wszystko wytłumaczę. On chce bawić się ze swoimi kolegami, a mądre głowy go rozdzieliły!!!!!!!!!!!!!!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 02.09.2013 09:12  
Może jeszcze do ...
Możecie Państwo jeszcze spróbować do rzecznika Praw Rodziców:
http://www.rzecznikrodzicow.pl
Może znajdą jakiś sposób. Mnie i tak już nie pomogą...
wyślij odpowiedź

Autor: Ana z Sochaczewa 03.09.2013 13:01  
PARANOJA !!!
Witam,
Zacznijmy od początku, na koniec miesiąca sierpnia tak gdzieś na niecały tydzień przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, zostały wywieszone listy informujące rodziców o grupach przedszkolnych. Grupa która ukończyła rok trzylatków w czerwcu tego roku, została podzielona na pół, część dzieci została przeniesiona do grupy 4 latków, a druga część dzieci w tym moja córeczka została w grupie tej co była, "czyli dołączanie do grupy maluszków 3 latków"!!!. Po raz drugi !!!. Choć wszystkie dzieci otrzymały promocję do starszej grupy. Nie wiem jaki jest sens tworzenia takich grup. Nie rozumiem czemu rozdzielane są inne grupy by stworzyć jedną grupę z dzieci chodzących rok wcześniej do przedszkola z maluchami świeżo przyjętymi. My jako rodzice naszych maluchów uważamy, że dzieci cofną się w rozwoju, że nie będzie im poświęcana taka sama uwaga jak dzieciom młodszym. Czemu nasze dzieci mają cierpieć !!! Tylko dlatego że urodziły się w drugiej połowie roku!!! Czy nie mają takich samych praw !!! A jak my mamy wytłumaczyć dzieciom, że nie mogą już bawić się ze swoimi koleżankami i kolegami z grupy. Ciekawe czy jak pójdą do szkoły-zerówki, też pójdą później, bo przecież we wrześniu będą mieli 4 lata, a nie 5 !!! JAK DLA MNIE TE DZIELENIE TO ISTNA PARANOJA !!! Gdzie tu dobro dzieci ???
wyślij odpowiedź

Autor: Emilia 23.10.2013 15:45  
A ja się dziwie
Do zerówki muszą iść rocznikowo, tzn te które maja w danym roku obowiązową edukacje przedszkolna jako tzw. "zerówka" pójdą, i w przyszłym roku szkolnym będzie to rocznik 2009 + II połowa rocznika 2008, w takim samym "składzie" pójdą potem do szkoły, a potem już bedzie z górki, czyli cały rocznik 2010, 2011 itd. Dzieci z I połowy 2008 realizują obecnie obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, to samo, które dzieci z II połowy 2008 będą realziowały w przyszłym roku. Owszem, mogliby iść razem, ale to życzenie rodzica i tym samym dziecko poszłoby wczesniej do szkoły - razem z tym, dziećmi z I połowy 2008 bo one do szkoły idą we wrześniu 2014. A jesli nie pójdzie dziecko z nimi to zostanie samo i w przyszłym roku dołączy do niego reszta dzieci z tego rocznika 2008 - drugiej połowy jako wówczas już obowiązkowa zerówka. ten podział akurat jest zasadny, bo jesli chodzi o rocznik 2008 to część dzieci ma juz obowiązkowe przygpotowanie przedszkolne a część będzie je miała dopiero w przyszłym roku. Do szkoły dzieci idą rocznikami bez względu na to, czy są z początku danego roku, czy końca - wyjątek z uwagi na nowelizajcę reformy stanowi dzielony rocznik 2008. Mój syn jest w niby trzylatkach ze swoim rocznikiem 2010, ale on dopiero 3 lata teraz skończył, w grupie ma natomiast sporo dzieci ze stycznia, które już za 2 miesiące będą miały skończone 4 lata, więc to nie jest tak, że one w grupach są "równe" wiekowo. Może się okazać, że hipotetycznie mojemu czterolatkowi w przyszłym roku w październiku będzie bliżej do 2 miesiące młodszych nowych maluchów z rocznika 2011 niż do dzieci z jego rocznika, których sporo w tym czasie będzie miało juz w styczniu za 2 lata 5 lat. U nas w przedszkolu dzieci są wymieszane rocznikowo i nikt jakos nie cierpi, nie narzeka. Wszystko w swoim czasie, nie ma co tych dzieci tak do przodu gonić.
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 23.10.2013 19:07  
Odp:A ja się dziwie
"...bo jesli chodzi o rocznik 2008 to część dzieci ma juz obowiązkowe przygpotowanie przedszkolne a część będzie je miała dopiero w przyszłym roku."

Pani Emilio, myli się Pani. Zgodnie z ustawą WSZYSTKIE dzieci z rocznika 2008 są objęte obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym. Rożnica polega na tym, że tylko te z pierwszej połowy rocznika będą musiały iść do szkoły obowiązkowo, a te z drugiej połowy tylko wtedy, gdy rodzic wyrazi chęć posłania takiego dziecka. Proszę nie mylić pojęć. Jeśli dziecko z drugiej połowy rocznika nie pójdzie do szkoły będzie po raz drugi OBOWIĄZKOWO spełniało obowiązek przedszkolny.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 09.06.2014 09:49  
Jest nadzieja
Proszę Państwa z radością informuję, że w jednym przypadku na około 10, pismo odwoławcze do Pani Dyrektor przyniosło pozytywny skutek.Pomagam pisać pisma w tych sprawach, powołujące się na konkretne przepisy (za darmo!!!).
P.S.Sprawa w Strasburgu dalej czeka w kolejce (czas oczekiwania to minimum rok...).
E-mail: agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: joanna, s 16.06.2014 13:41  
grupy mieszane
Ja też dostałam propozycję przeniesienia dziecka do grupy starszej od września 2014, czyli do 5-latków, co w teorii oznacza, że od września 2015 poszedłby do szkoły...prawdopodobnie wynika to z tego, że grupa do której uczęszcza mój syn jest przeładowana.Z tym, że 6cio latki pójdą wcześniej do szkoły już się pogodziłam, a tu Pani Dyrektor tak mnie i innych rodziców zaskoczyła(w sumie takich dzieci ma być 5-ro). Nie wiem czy mam podjąć to ryzyko.?
wyślij odpowiedź

Autor: Marta CH 25.08.2014 14:50  
grupa 4-6 letnia
witam, moja córcia jest z rocznika 2008, nie poszła do szkoły, ponieważ nie musiała. w zeszłym roku chodziła do grupy 4-5 letniej, z 4 latkami, które przyszły pierwszy rok do przedszkola, wydawało mnie się to dziwne ,4 latki w grupie, gdzie część dzieci miała iść do szkoły teraz. jakoś przebolałam, natomiast teraz zachodzę do przedszkola, okazuje się że w jej grupie są 6 latki i 4 latki, znowu pierwszy rok w przedszkolu, szok totalny, i tłumaczenie że inaczej się nie dało, że będą pewnie dwa różne podręczniki, ale fizycznie sobie nie wyobrażam, że jedna Pani równo pracuje z dziećmi na dwóch podręcznikach, zważywszy na fakt , że 6 latki idą do szkoły, czy tylko mnie się wydaje że tak byc nie powinno ???
wyślij odpowiedź

Autor: Lukrecja 25.08.2014 21:43  
@Marta CH
Pani Marto, pewnie dyrektor nie mogła inaczej, proszę wierzyć, że obecnie wprowadzana tak zwana reforma bardzo źle obchodzi się z przedszkolami. Gminy praktycznie dokładają do ich utrzymania i to dużo, a dyrektorzy muszą ciąć etaty i łączyć grupy. Dla dzieci nie jest to aż tak dotkliwe, wszystko zależy od podejścia nauczyciela i od podejścia rodziców, bo to głównie rodzic swoim nastawieniem, nastawia dziecko. Ważne jest żeby je motywować, można to zrobić w stylu: "będziesz teraz najstarsza w przedszkolu i twojej grupie przypadł zaszczyt dawania przykładu nowym dzieciom." Dzieci młodsze uczą się od starszych, więc zyskują, a starsze mają okazję do czucia się ważnymi, mądrzejszymi, itd. Grupy łączone to nie problem, no chyba, że dziecko w takiej grupie jest jako jedyne odstające wiekowo. Dużo, bardzo dużo zależy od nastawienia rodziców i nauczyciela. Powodzenia :)
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 25.08.2014 22:06  
Odp:grupa 4-6 letnia
Pani Marto, ja pracuję od lat w grupie mieszanej - mam dzieci w wieku 2,5 - 6 lat. Więc jest naprawdę ciężko, trzeba sobie wypracować metody i sposoby radzenia sobie z tak zróżnicowaną grupą no i jeszcze przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole. Mnie się udaje chociaż przyznam, że wysiłek ogromny, mam porównanie, bo pracowałam też w wielkich miejskich przedszkolach, gdzie warunki lokalowe i personalne o niebo lepsze. Ale się da, proszę się nie obawiać, jeśli nauczycielka jest osobą pracującą z powołaniem i daje z siebie maximum to naprawdę Pani córka nie ucierpi. A Pani Lukrecja podjęła bardzo ważny wątek reformy - niestety to wszystko prawda. Dzieci mamy coraz więcej, personelu ubywa. Przykre, bo zawsze odbywa się to kosztem dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: Marta CH 26.08.2014 09:12  
Odp:Odp:grupa 4-6 letnia
Macie Panie dużo racji, niestety uważam , że przykre dla dzieci jest też to, że dotychczasową ich grupę, rozbito, i dzieci znalazły sie w 3 róznych grupach, piątka dzieci, równie dobrze, można było tak zostawić, jak było, a tę czwórkę 4 latków dołączyć, do dwóch grup 4 letnich, mimo że są dość liczne, to umówmy się nie ma nigdy ( tym też się przedszkole broni ) żeby była 100 % obecność dzieci, więc jeśli dwie grupy byłyby o dwójkę dzieci ponad stan, to nie zrobiłoby to różnicy, w zamian za to , jedyna czwórka 4 latków trafiła do 6 latków, a nasze dzieci z grupy poupychano w inne grupy, wydaje mi się, ze da się inaczej, wystarczy troche chęci i dobrej woli ze strony tych co o takich rzeczach decydują. swoją drogą zastanawiam się na jakiej podstawie ktoś decyduje że jedne dzieci przerzucają tu inne tam a jeszcze inne zostają gdzie były.....
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 27.08.2014 08:55  
Śmiać mi się chce jak was czytam
Naprawdę współczuję polskim nauczycielom. Mieszkam w UK i tutaj też są grupy łączone i nikomu nie przyjdzie do głowy robić z tego problem. Idąc tokiem rozumowania niektórych polskich matek - płodność powinna zostać zakończona na jednym dziecku, bo narodziny rodzeństwa grożą uwstecznieniem w rozwoju pierworodnego. :D
wyślij odpowiedź

Autor: aneta skoczylas 02.09.2014 16:02  
aneta
witam.ja z kolezanka tez mamy podobny problem.w sierpniu na listach nasi 5-letni synowie byli w calkiem osobnych grupach pieciolatkow ktorych jest w naszym przedszkolu 3.poszlysmy poprosic nauczycielke ze chcemy aby obaj byli w jednej grupie.obiecala nam ze da sie to zrobic.1 wrzesnia gdy zaszlysmy do przedzkola to sie okazalo ze tylko oni dwaj sa zapisani do grupy 4-latkow!nie mamy nic do dzieci mlodszych ale boli nas ze tylko nasze dzieci nie zmiescily sie do 5-letnich grup,ze sa takimi wyrzutkami spoleczenstwa!wiemy ze duzo ich ominie,bo juz ich rowiesnicy chodza na spacery a nasze dzieci siedza z maluchami itpa najgorsze jest to ze za rok pojda do szkoly kazdy do innej klasy(bo jeden jest z maja a drugi z wrzesnia) i nie beda znali nikogo!prosilysmy dyrektora ale on ma te swoje tlumaczenia ze nie ma miejsca i ze nic nie mozna zrobic.TO PO CO DO CHOLERY KAZA ISC TYM PIECIOLATKOM DO PRZEDSZKOLA??????ZEBY ICH TAM BARDZIEJ STRESOWAC?PROSZE O PORADE JAKAS MADRA GLOWE!
wyślij odpowiedź

Autor: mama 03.09.2014 08:12  
KATOLICKIE PRZEDSZKOLE
Witam
Też mam problem z tym cholernym podziałem na grupy wiekowe.Moje dziecko obecnie ma 4 lata i w tym roku miało przejść do grupy 4 latków całe wakacje czekaliśmy na listy z podziałem na grupy i niestety nie doczekaliśmy się i ku naszemu zaskoczeniu listę ujrzeliśmy 1 września...mało tego widząc ten podział od razu poszliśmy do dyrektora(emeryta)bo tylko dwoje 4latków zostawili w grupie 2,5-3 letnich dzieci kto jest odpowiedzialny za podział, dlaczego tak się stało uzyskaliśmy odpowiedź "co ja mogę, głową muru nie przebiję" do jasnej cholery i to jest Katolickie Przedszkole .... chyba tylko z nazwy. dziecko jest załamane...nie chce chodzić do przedszkola ....kasę wiedzą jak z nas rodziców zdzierać ale nic więcej...
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 03.09.2014 14:36  
Piszę pisma odwoławcze w tych sprawach za darmo
Piszę pisma odwoławcze w tych sprawach za darmo
agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: Mama trzylatka 08.09.2014 00:52  
Odp:Śmiać mi się chce jak was czytam
Nie zgadzam sie kompletnie. Co innego mala grupka jaka jest rodzina a co innego sporawa grupa przedszkolna. Wzorce zachowan ksztaltuje wiekszosc grupy. Dla mnie szczegolnie widoczne jest to u malych dzieci. Moj trzylatek trafil do grupy dwulatkow w prywatnym przedszkolu oczywiscie. Po trzech dniach nie chce jesc samodzielnie tylko zeby go karmic, zaczal niewyraznie mowic. Chcialam zeby sie rozwijal i jestem bardzo zawiedziona, ze po znajomosci dzieci mlodsze od mojego syna sa w grupie trzylatkow a on z maluchami w sali zabawek dla maluchow.. moze w przypadku dzieci wiekszych, gdy wszystkie sa juz samodzielne grupa laczona nie dziala tak uwsteczniajaco na starszaka, ale uwazam, ze trzylatka od dwulatka dzieli przepasc i dla trzylatka korzystniejsze jest przebywanie w grupie trzylatkow.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama trzylatka 08.09.2014 00:54  
mama trzylatka
Nie zgadzam sie kompletnie dotyczy wypowiedzi Gosi, ktorej chce sie smiac jak czyta krytyke grup laczonych
wyślij odpowiedź

Autor: Karola 29.04.2015 15:58  
Mama trzylatki
kochane powiedzcie mi bo ja już nic nie wiem moja córka jest z października 2011r w 2014roku poszła pierwszy raz do przedszkola.grup wiekowych w przedszkolu jest 7 od 1,5do2lat,3latki,3,4latki,4 altki i 3 grupy 5latków. moja córa miała nie spełna 3latka raptem brakowało miesiąca by skończyła i wepchli ją i 5dzieci do tych 2 latków choć byłam pewna ,że będzie już w 3 latkach . kilka dni temu pytam pani dyrektor w której grupie będzie w tym roku gdzie kończy 4 lata ona mi odpowiada że będzie w grupie następnej czyli 3 latkach nie moge tego przeżyć ciągle ma sie cofać o rok???? dlaczego?? przecieć jeszcze sa 4latki i grupa mieszana 3i4latki co ja mam zrobić żeby moje dziecko było w starszej grupie ?? juz drugi rok tego nie zniosę tym bardziej jak pomyślę,że za 2 lata ma iść do szkoły a ona nawet literek nie pozna jak tak będzie nadal bo dla mnie ona sie cofa ;(:( pomóżcie
wyślij odpowiedź

Autor: Natalia 06.07.2015 09:01  
Natalia
Moje 5-letnie dziecko trafiło do grupy 6-7 latków, na szczęście tylko na wakacje, bo jest to przedszkole wakacyjne. Jest to dla niej istna trauma. Chłopcy ją wyzywają i używają niecenzuralnych słów, dziewczynki wypraszają ją z zabawy. Cały dzień siedzi sama w kącie, a moje serce pęka. Więc nie piszcie PIERDÓŁ, że grupy mieszane są dobre. Bo dziecko lata młodsze jest na zupełnie innym stopniu rozwoju i nie potrafi operować takimi hasłami co starszaki, nie potrafi się obronić.
wyślij odpowiedź

Autor: julita1655 17.08.2015 14:21  
łączone grupy
moim zdaniem są ok ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze nie może być tak, że jest jedno czy dwoje dzieci odstających wiekowo od reszty, powinno być mniej więcej pół na pół. Po drugie grupa nie powinna być liczna. Po trzecie mimo istnienia łączonej grupy część zajęć dla dzieci w różnym wieku powinna być zróżnicowana. Tak jest w "moim" przedszkolu i bardzo to sobie chwalę. Jest jedna grupa dla dzieci 2,5-4 lata, łacznie 12-13 dzieci, mniej więcej po połowie. Niektore zajęcia są wspólne, niektore tylko do siebie podobne np. ostatnio o warzywach latem na działce. temat ten sam dla 3-latków i 4-latków ( korzystają z książeczek, jakby podręczników z ćwiczeniami ) ale młodsze dzieci siedzą przy jednym stoliku i kolorują po jednym warzywie a starsze przy drugim stoliku mają w ćwiczeniach na ten temat kilka warzyw itp. W godzinach popołudniowych albo w wakacje kiedy w calym przedszkolu jest ok 10 dzieci tworzą jedną grupę łacznie z 5-6 latkami i też nie ma problemów. Mój niespełna 4-letni synek najbardziej lubi właśnie starszych chłopców i nigdy nie słyszałam żeby narzekał na nich, żalił się, że się z nim nie chcą bawić itp.
wyślij odpowiedź

Autor: alutka 01.09.2015 14:32  
likwidacja oddziału
Dziś 1 września oświecono nas rodziców, że jeden z oddziałów przedszkolnych został zlikwidowany. Idąc pierwszego dnia do przedszkola z moją 4 latką doznałam szoku. Jedna grupa dzieci licząca 25 sztuk w wieku od 2,5 do 6 lat i jedna pani wychowawczni i pani woźna której od września zmniejszono wymiar etatu do 3/4.Dodam,że przedszkole jest przedszkolem 5-cio godzinnym. Pani wychowawczyni po 2 godzinach miała łzy w oczach i wcale się nie dziwię. taka grupa w takim przedziale wiekowym jest nie do opanowania. Może ich być 20 ale np. 4-5 latków, z takimi dziećmi już jakoś można popracować. Tłumaczenie dyrekcji,że wszędzie tak jest i powinnam się cieszyć,że mam miejsce a jak mi się nie podoba to mam zabrać dziecko jest co najmniej skandaliczne.
Pomóżcie, czy przepisy dopuszczają takie grupy?
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 01.09.2015 21:27  
likwidacja oddziału
Niestety zmartwie pania grupa moze tyle liczyc tak mówia przepisy i nic z tym nie mozna zrobić. I niestety grupa moze byc mieszana, choc praca w takim oddziale mija sie z celem.Jak przygotować dziecko do szkoły kiedy trzeba zając się płaczacym 2,5 latkiem.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 02.09.2015 18:21  
kara dla rodziców
W związku z tym że w naszym przedszkolu tylko czworo rodziców zdecydowało posłać sześcioletnie dzieci do 1 klasy a jedenaścioro dzieci zostało odroczonych Pan Dyrektor połączył tą grupę sześciolatków z grupą czterolatków których jest sześcioro a dla dzieci pięcioletnich których jest ośmioro utworzył drugą grupę.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 03.09.2015 13:11  
do Pani Agaty która pisze pisma odwoławcze
Pani Agato ja zwracam się z zapytaniem, mianowicie w naszym przedszkolu w którym jest tylko 1 grupa przedszkolna która liczy według ustawy 25 dzieci w tym 11 sześciolatków, 8 pięciolatków i 6 czterolatków. Dnia 1 września dowiedzieliśmy się że Pan Dyrektor połączył grupę sześciolatków z grupą czterolatków i tą grupę na jednej sali ma prowadzić jedna pani gdzie z boku w kąciku przez te dwie godziny nauczania mają się bawić czterolatki.Druga pani ma na drugiej sali grupę pięciolatków i w ciszy i spokoju ma nauczać tą właśnie grupę.Jedynym uzasadnieniem ze strony dyrektora gdzie zresztą ma całkowite poparcie rodziców dzieci 5 letnich jest to ze cytuję dyrektora (pięciolatki nie wybiją się przy tych sześciolatkach) a co z tymi naszymi 6 latkami które zostają z grupą maluchów, przecież wiadomo że te dzieci sześcioletnie się uwstecznią a my rodzice nie będziemy mieć już możliwości odroczenia tych dzieci od obowiązku szkolnego.Pani Agato czy my mamy jakieś szanse aby to zmienić i w jaki sposób według prawa żeby ta zmiana była dobra dla wszystkich dzieci.Pan Dyrektor jest nieugięty proponowaliśmy mu aby połączyć 5 i 6 latków tylko na te dwie godziny nauczania a pani do pomocy mogłaby dostać stażystkę i w skupieniu dzieci przerabiałyby program, w tym czasie maluchy 4 latki na drugiej sali bawiły by się do woli mogąc robić to nawet głośno.Bardzo proszę o pomoc ponieważ jutro tj.04-09-2015 piątek o godzinie 16 mamy zebranie gdzie ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie naszego przedszkola a Pan Dyrektor nie godzi się na nasze propozycje.Błagam o pomoc !!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 03.09.2015 13:47  
W mailach do mnie proszę od razu podawać infomracje
W mailach do mnie proszę od razu podawać informacje:
o jakie przedszkole chodzi
i czy jest się w Radzie Rodziców lub kogoś tam dobrze zna.
agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Marcisz 07.09.2015 13:44  
Odp:Grupy
witam
mam podobny problem, chociaż minęło już sporo lat czy może Pani napisać czy złożenie skargi, i do kogo coś pomogło w zmianie grupy?

pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Ania Marcisz
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 07.09.2015 22:34  
Jest coraz lepiej :)
Pani Aniu (do Pani Ani Marcisz)jest coraz lepiej. We wrześniu już dwóm rodzicom udało się wpłynąć na zmianę stanowiska dyrektorek. Proszę napisać na mojego maila: opisać krótko problem, podać link do przedszkola oraz informację, czy jest Pani wa Radzie Rodziców.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 07.09.2015 22:39  
Odp:do Pani Agaty która pisze pisma odwoławcze
Z przyjemnością informuję, że tu rodzicom się udało :)))
wyślij odpowiedź

Autor: Magda W 09.09.2015 20:54  
Przedmiotowe otraktowanie dziecka przez przedszkole
Dzień dobry,

Dziś przyszło mi dołączyć do grona rodziców, których dzieci zostały potraktowane przez przedszkole jak mebel, który można sobie po prostu przestawić. Po powrocie do przedszkola w poniedziałek 7 września (synek miał o tydzień dłuższe wakacje) okazało się, że zamiast zostać w swojej grupie, to jest z 5 i 6 latkami, gr. 4, został przeniesiony do grupy III z 3 i 4 latkami. Nie muszę dodawać, że nikt nas o tym nie poinformował. Synek urodził się w lipcu, więc w momencie rozpoczęcia roku szkolnego miał skończone 5 lat. Razem z nim przeniesione jeszcze 3 dzieci, urodzonych w listopadzie i grudniu, więc póki co 4-letnich i w tym przypadku ich rodzice jakoś się z tym pogodzili. Czy normalna jest taka dysproporcja wiekowa? Jako argument podano mi, że przeniesiono dzieci z 2 połowy roku, co wydaje się bzdurą - nie chce mi się wierzyć, że między lipcem a listopadem nie urodziło się w grupie żadne dziecko, więc dla mnie jest to jawna dyskryminacja synka.. Czy ktos ma podobne doświadczenia? Obecnie synek jest najstarszy w grupie...
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 20.09.2015 09:28  
I kolejnemu się udało :)))
I kolejnemu dziecku udało się wrócić do starej grupy :)))
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 22.09.2015 10:55  
Pomogło spotkanie u burmistrza :)
Kolejnemu rodzicowi się udało.Pomogło spotkanie u burmistrza :)))
wyślij odpowiedź

Autor: zoja 26.09.2015 18:26  
Odp:AZ MNIE TLUCZE JAK TO CZYTAM WSZYSTKO.....
Fiziu - wybrałaś nick adekwatnie do poziomu Twojej wypowiedzi... O ortografii już nie wspomnę.
wyślij odpowiedź

Autor: Paulina mama alberta 04.06.2016 20:12  
Odp:Piszę pisma odwoławcze w tych sprawach za darmo
dzień dobry czy nadal Pani pomaga w podobnych sprawach? u nas grupa roczników 2012 kończy teraz i miała razem przejść dalej do grupy wyżej. i na dniach okazuje się ze że pani dyrektor przyjęła za dużo dzieci 3latkow r.2013 jest ich ok 36 wliczając 4 latków nowo przyjętych. nasza obecna grupa ma być podzielona na dwie jedna z pierwszego półrocza 2012 ma przejść do 4latkownz nowa panią a druga grupa z drugiego półrocza z trzylakami z pierwszego półrocza 2013r.ma utworzyć grupę z obecną panią. nowo przyjęci 4 latkowie mają trafia do 4latkownz z pierwszego półrocza. czy można odwołać się od tej decyzji ? bo uważamy ti z mama mi ze lepsza byłaby opcja nasza grupa razem a nowo przyjęci i3 i 4 latkowie podział na 2 grupy. które ogóle narzuca taki system? sama dyrekcja wymyśla plan czy jest to narzucone przez kuratorium czy inna władze?
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 07.06.2016 23:02  
Odp:Odp:Piszę pisma odwoławcze w tych sprawach za darmo
Zawsze się można odwołać. Proszę przesłać link do przedszkola na mój adres mailowy: agatamajek@gmail.com coś wymyślę :) Czy jest Pani w Radzie Rodziców?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczyciel nauczania przedszkolnego 15.07.2016 14:38  
Odp:Odp:Odp:grupy łączone
przeczytaj podstawę programową nauczania przedszkolnego lub zmień zawód
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina 25.08.2016 07:18  
Jak przenieść dziecko do grupy wyżej czy jest na to jakiś paragraf.
Witam, Jestem w podobnej sytuacji, mój syn został przyjęty do przedszkola mając 2 lata i 8 miesięcy do grupy maluchów jest ręcznikiem 2013. Teraz od września kontynuuje 2 rok w przedszkolu, na koniec maja została wywieszona lista grup i przydzielonych do niej dzieci, jednak mój syn został pozostawiony w grupie maluchów na ten rok mimo iż prawie całą jego grupa została przeniesiona do sredniakow. Pani dyrektor ulozyla sobie grupę sredniakow z samego rocznika 2012 jednak są jeszcze w tej grupie 2 wolne miejsca i byliśmy już z mężem 4 razy na spotkaniu z Panią dyrektor aby przeniosła naszego syna do grupy średniej ponieważ rozwija się prawidłowo nawet mam opinie ustna ze prześladuje nie jedno dziecko z rocznika 2012 do tego będą tam wszyscy jego koledzy z roku wcześniej wraz z jego ulubioną Panią wychowawczynią. Jednak Pani dyrektor jest nieugieta bo chce mieć czysty rocznik 2012 w tej grupie. Dodam że mój syn jest ze stycznia 2013 i jeśli nadal będzie sobie radził dobrze to podjąć do szkoły z rocznikiem 2012 będzie miał 6 lat i 8 m_m-cy dlatego nie rozumiem podejścia Pani dyrektor. Wydaje mi się ze na etapie takich małych dzieci powinny być grupy układane pod względem rozwoju i umiejętności a nie rocznika ? Proszę o pomoc w tej sprawie bo już nie wiem jak do Tego podejść. Byłam już w UM w tej sprawie i czekam na opinie przedszkole jest państwowe. Nie wiem jak niespełna 4 latkowi wytłumaczyć ze nie będzie z tymi samymi dziećmi w przedszkolu co rok wcześniej i co gorsza nie będzie jego ulubionej Pani.
wyślij odpowiedź

Autor: .............. 25.08.2016 11:53  
Odp:Jak przenieść dziecko do grupy wyżej czy jest na to jakiś paragraf.
"...ponieważ rozwija się prawidłowo nawet mam opinie ustna ze prześladuje nie jedno dziecko z rocznika 2012..."

No to faktycznie, świetnie się rozwija :)
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina 25.08.2016 20:25  
...
Myśl jak czytasz autor... Chodziło że przeskakuje. .. Pisze na kom i czasem słownik wrzuca inny wyraz...
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 25.08.2016 20:31  
Odp.
Wiekszosci matek wydaje sie ze jej dziecko jest najmadrzejsze na swiecie a prawda czesto jest taka ze wypada blado na tle grupy. Skad pani wie ze jest lepiej rozwiniety od innych dzieci? To zwykle prxechwalanie. Dyrekcja dobrze postapila wie co robi. Dlaczego w grupie czterolatkow ma byc maluch.
wyślij odpowiedź

Autor: K 26.08.2016 06:54  
K
Zycze Pani tego samego problemu wtedy może Pani zrozumie .... Szkoda słów na takich ludzi jak Pani. Jak nie ma Pani żadnej ciekawej rady po co Pani tu w ogóle wchodzi i miesza się w rozmowę !
wyślij odpowiedź

Autor: mama 27.08.2016 10:55  
Odp:Odp.
4latki to również maluchy. Ja nie rozumiem po co przedszkolanki się wcinają jak i tak nie mogą pomóc. Moja córka chodziła do prywatnej placówki i dyrektorka zmieszała 2roczniki i było ok, mimo, że moja była młodsza i w sumie jeszcze z października. A przedszkolanki w sumie nie mogą rządzić kto i gdzie. Niech się wypowiadają matki, bo raczej dyrektorki nie piszą na takich forach.
wyślij odpowiedź

Autor: matka 01.09.2016 18:16  
pomocy!!! 5 latek 3 rok w maluchach
moj syn poszedl do przedszkola jako 3 latek i 2 lata byl w grupie 3-4 latkow i teraz bylam pewna ze juz jako 5 latek pojdzie do grupy starszej.syn nie odbiega od normy, radzi sobie dobrze - jedyne co to czasem bywa niegrzeczny. ale to nie powinien byc powod zeby zostal weteranem w maluchach. a dyrekcja wybrala sobie grzeczne dziewczynki do grupy- niektore chodzily w zeszlym roku od drugiego polrocza!!! ja chce tylko zadbac o zdrowy rozwoj swojego dziecka. pomozcieco zrobic zeby go przreniesc do grupy starszakow???
wyślij odpowiedź

Autor: matka polka nauczycielka 01.09.2016 20:56  
Droga Pani Elżbieto...
Dla wszystkich zwolenników grup łączonych. Polska to nie Europa, u nas są całkowicie inne modele wychowawcze w placówkach, Montsori? Poznajcie najpierw ten system, istnieje niewiele placówek z akredytacją a tam gdzie się reklamują, że idą tym systemem lub mają elementy Montesori to tylko furtka, bo w prywatnym rzucą dzieci do jednej grupy, dadzą dwie panie studentki oczywiście bo podatek mniejszy i są wszysscy 'hepi'.
Starsze podciągnie młodsze? A kto podciągnie nasze? Czy te starszaki będa miały poczucie, że mogą czegoś nie wiedzieć, czy będą żyły w przeświadczeniu że zawsze wiedzą wszystko najlepiej, że muszą to wiedzieć i nie moga prosić o pomoc nikogo bo przecież to one zawsze wszystkim pomagały? Rodzina nie składa się z 25 dzieci. Przestańcie czytać amerykańskie i ogólnie zagraniczne badania. Jeśli istnieją badania przeprowadzone w polskich warunkach, badające umiejętności interpersonalne dzieci w grupach mieszanych dajcie mi znać.
Dzisiaj moje dziecko poszło pierwszy raz do przedszkola, grupa mieszana, 4 i 3 latki, nikt mnie oczywiście nie poinformował, zalezy mi bardziej na uspołecznieniu, mam nadzieję, że coś skorzysta.
wyślij odpowiedź

Autor: kinga 04.09.2016 19:04  
4 latek jako sam w grupie 3 płatków.
Proszę mi pomoc co zrobić! Mój chrzesniak 7 października skończy 4 lata. W tym roku pierwszy raz poszedł do przedszkola i znalazł się w grupie 2i3 parków jako jedyny!! Bo w grupie 4-5 nie ma juz miejsca bo zajmują je dzieci 3 letnie. Dyrekcją tłumaczy ze w starszej grupie są dzieci 3 letnie bo one zaczynaly w tamtym roku z ta panią i lepiej żeby już z nią były. Bratowa kupiła wyprawie ma 4 latka, okazuje się ze na nic się tonprzyda bo w grupie w której się znalazł to wszystko jest niepotrzebne. Co robić? Interweniować u władz? Dodam ze niektóre matki które widziały listę wcześniej od razu przepisaly dzieci do starszej grupy moja bratowa liczyła na sprawiedliwość zobaczyła dopiero na rozpoczęciu ze cos jest nie tak. W tej grupie nie ma nawet swojego rowiesnika, jest jako jeden jedyny najstarszy. Dzieciak chce chodzić i jest bardzo rozwinięty jedynie może się uwstecznic przy dzieciak które nawet mówić nie potrafią.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 09.09.2016 23:22  
A ja alej piszę pisma dla rodziców :)
Wielu rodziców pyta, czy dalej piszę pisma w tych sprawach. Odpowiadam; owszem tak. Mój adres: agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: alicja Maj 17.09.2016 16:49  
ona
a co jak dziecko starsze uczy się w grupie z młodszymi tych negatywnych zachowan które sa charakterystyczne jeszcze dla dzieci młodszych? bo u mojego syna akurat tak jest.dwoje młodszych dzieci bije go i on po spedzeniu z nimi czasu zaczyna im dokuczac.zmienia mi się na gorsze.pani oczywiscie broni młodsze dzieci a mojego obarcza winą gdzie ja te młodsze dzieci znam z podworka i wiem jak sie zle zachowują.dodam że kilka tygodni był w grupie swojej rocznikowo na dokładke ale z powodu zbyt duzej liczebnosci grupy spowrotem go połaczono z grupa składającą się z dwoch roczników z przewagą młodszych.w grupie w której był tej w jego wieku nie było z nim zadnych problemów!ale niestety za duzo grup było po 35 osob bo tak nawpychali na poczatku nowego roku szkolnego apotem przerobili jakas salke i z powrotem dzieci połączyli z poprzedniej grupy.a juz sie cieszyłam ze nie bedzie z tymi agresorami
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 27.07.2017 10:59  
Jestem na uropie do 2017.08.15
Drodzy rodzice pytacie, czy nadal piszę. Owszem piszę ale do 15 sierpnia mam urlop.
wyślij odpowiedź

Autor: Beti 26.08.2017 14:37  
Kłopot z przeniesieniem do innej grupy
Witam!Nasza przygoda z przedszkolem zaczeła się tak : W ubiegłym roku moje dziecko poszło do przedszkola i trafiło do grupy 4/5 latków na drugą zmianę, z racji tej że w tym roku zanim minoł rok szkolny poszłam do pracy więc poprosiłam panią dyrektor o przepisanie mojego dziecka na pierwszą zmianę i na 8 godzin, było to dla niego trudne zaklimatyzować się w nowej grupie ale dał radę i wszystko było ok. Miał również z tą grupą być w tym roku ale tylko moje dziecko zostało z tej grupy w tym roku przeniesione, a na jego miejsce trafiło 9 dzieci 6 letnich.o fakcie tym dowiedziałam się przez przypadek i jestem z tego niezadowolona, co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: Beti 26.08.2017 14:40  
Kłopot z przeniesieniem do innej grupy
Pani dyrektor tłumaczy swoją decyzję tym że mój syn był w tej grupie najkrucej, a on płacze i niechce znowu nowej grupy.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama 13 30.08.2017 23:48  
Zmiana grupy
Witam. Moja córka (4,5 roku) teraz idzie 3 rok do przedszkola, wczesniej 2 lata chodziła ze starszymi i nagle została przeniesiona do grupy 3-4 latkow z tym że jest jeszcze grupa samych 4 latkow gdzie dzieci rocznikiem mają 4 lata ale miesiącami są 10 m-cy młodsze od mojej.moje pytanie czy dyrekcja nie powinna w takiej sytuacji brać pod uwagę miesiąca urodzenia gdyż mam również wrażenie że córka będzie się cofala. Mało tego w zeszłym roku mieli lezakowanie a w tym spanie w pizamach porazka jak tak można nie po to dziecko puszczalam wcześniej do przedszkola.
wyślij odpowiedź

Autor: SYLWIA 08.09.2017 14:10  
dziękuję Pani Agacie Majek
Chciałam podziękować o polecić innym P. Agatę Majek, która bezinteresownie pomogła mi uporać się z problemem przeniesienia mojego syna do innej grupy. Syn był zrozpaczony, że został przeniesiony do innej grupy (z powodu przyjęć 6 latków czwórkę chłopców, w tym mojego syna, przenieśli do innej grupy). Nie chciał chodzić do przedszkola, płakał a wręcz się darł. P. Agata podesłała mi stosowne pisma i udzieliła rad jak można spróbować rozegrać sprawę.
Wszystko się udało, syn wrócił do kolegów i jest przeszczęśliwy a ja wkońcu spokojna.
DZIĘKUJĘ!
wyślij odpowiedź

Autor: Dagmara Kurpiel 10.09.2017 19:37  
prośba do Pani Agaty
Pani Agato jak wszyscy na tym forum ja też mam problem , mój syn drugi rok z rzędu trafił do innej grupy , bez kolegów, bez nauczyciela . W obecnej grupie są dzieci 3 i 4 letnie Ksawery ma 4 lata i po prostu nudzi się w tej grupie. Jestem w trakcie pisania pisma do dyrekcji , czy mogę prosić o pomoc.W zeszłym roku brakło mi argumentów ale w tym roku nie mogę odpuścić . Pani dyrektor zapewniała mnie że Ksawery wróci do grupy z przed roku a stało się zupełnie inaczej. Bardzo proszę o pomoc.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Plewka 11.09.2017 09:38  
przeniesienie
Z własnego prywatnego doświadczenia wiem, że dziecko powinno rozwijać się w swojej grupie rówieśniczej. Moje dziecko w wieku 5 lat trafiło do grupy 6 latków. Był mego postęp! Dziecko na prawdę skorzystało,i to tylko takie dzieci korzystała z grup mieszanych. Natomiast jako 6 latek trafił do grupy mieszanej 5 i 4 lata. Wyniki końcowe były dużo gorze niż jak miał 5 lat. Jednym słowem z testów wynikało, że dziecko nic się nie nauczyło ,a wręcz przeciwnie nie umiało niektórych rzeczy z poprzedniego roku. Koledzy z przedszkola, Pani to też ma ogromny wpływ. Dziecko chodzi już do 3 klasy a do tej pory wspomina, to że został oddzielony od swojej grupy przedszkolnej.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata, Majek 11.09.2017 13:40  
Odp:prośba do Pani Agaty
Proszę napisać na adres: agatamajek@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: Anna koleśnik 14.09.2017 22:27  
Proszę o pomoc
Moja córka 5lat,rocznik 2012, w tym roku dostała się do państwowego przedszkola. Od drugiego roku życia uczęszczała do przedszkola prywatnego. W ubiegłym roku uczęszczała do grupy 4latkow, wszystkie dzieci rocznik 2012. W tym roku została umieszczona w grupie z rocznika 2013. Do grupy dodali trójkę dzieci z 2012 roku (w tym moja corke) i zmienili na stronie internetowej informacje, że jest to grupa 4-5latkow. Dowiedziałam się o tym w piątek tydzień temu na zebraniu. Panie nauczycielki same o tej grupie mówiły jako o 4latkach. Jest to grupa dzieci, która w zeszłym roku była najmłodsza. Udałam się do Pani dyrektor w poniedziałek. Powiedziała najpierw, że córka nie powinna być w tej grupie i że spróbują zrobić coś żeby ja przenieść. Dzisiaj okazało się, że jednak zmieniła zdanie, że wszystko sprawdziła i że córka jest w dobrej grupie, bo jest to grupa 4-5latkow i nic nie może zrobić. Dodam, że jest grupa 5latkow, która ma trójkę dzieci 4letnich. Czy ja mogę coś jeszcze zrobić, żeby córka była w grupie odpowiedniej wiekowo? Czy to jest nieodwołalna decyzja dyrekcji.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Majek 10.06.2018 10:26  
Urlop
Do 18 czerwca 2018 jestem na urlopie
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 31.08.2018 11:01  
Odp:grupy
Mam taki problem. Moje dziecko w zeszłym roku zostało przyjęte na naszą prośbę do starszej grupy 4płatków by mogła realizować ten sam program co rok od niej starsza siostra A w tym roku bez żadnej informacji ze szkoły młodsza córka została w tej samej grupie podczas gdy starsza przeszła wyżej. Czy my jako rodzice mamy prawo wyboru grupy wiekowej w przedszkolu publicznym? Chyba ktoś powinien nas poinformować o takich krokach i czy wyrażamy na to zgodę czy nie. Jednak piszę do eksperta licząc na składową odpowiedź i jakie kroki mam podjąć by została przyjęta jednak do 5płatków jak siostra i resztą koleżanek z grupy. Wiem że muszę wykonać testy w poradni psychologiczno pedagogicznej i co dalej?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Berlińska 04.09.2018 19:44  
Błagania o pomoc
Witam, na koniec roku dowiedziałam się że grupa mojej córki ma byc rozbita, była to grupa 3/4/5 latki. Moja córka ma teraz 4.5 roku A została przydzielona do grupy 3/4 latków. W poprzednim roku córka nie leżakowala bo nie chciała, nie było przymusu. Dziecko jak było zmęczone mogło sobie spać. Teraz moja córka musi lezakowac, bo małe dzieci śpią i dostałam listę na której jest napisane że muszę przynieść piżamke, śliniak, poduszkę i kocyk. Jak się "wierciła" bo jej się nudziło została przez Panie pokrzyczana. Dodatkowo dzieci nie wyjdą na plac zabaw bo 3 latki są za małe. Błagam o pomoc
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Berlińska 05.09.2018 08:57  
Odp:dziękuję Pani Agacie Majek
Witam,
Jestem w podobnej sytuacji co Pani. Proszę o kontakt ania19_89.20@o2.pl
Dziękuję
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina WARDYŃSKA 08.09.2018 22:32  
Zawiedziona
Mój syn mając 5 lat jest w łaczonej grupie z 3 latkami nie widzę tu sensu połączenia tak grupy wiekowej bo twierdzę że będzie cofnał w rozwoju.zglaszalam to nauczycielowi ale on nie chce słuchać zmiany nie będzie i koniec jak mogę jeszcze temu zaradzic?gdzie się udać aby odciągnąć to zeby 5latki były z 6 latkami już mi brak argumentów jestem zniesmaczona takim zachowaniem nauczycieli i dyrekcji dlaczego taki podział ?
wyślij odpowiedź

Autor: Kamila Gawryszczak 17.10.2019 12:09  
4 latek
Witam mój syn w tym roku poszedł do przedszkola i wylądował w grupie sześciolatków.
Mamy 22 sześciolatków, 3 czterolatków i 1 trzylatka. TRAUMA
Nie wiem co mam robić gdyż sześciolatki nie były nigdy w grupie mieszanej co jest zauważalne w postępowaniu do młodszych kolegów a zwłaszcza u chłopców podśmiewanie się przepychanie i tym podobne zachowania syn na początku z chęcią chodził do przedszkola bo był bardzo z niego zadowolony po wyszedł do dzieci teraz boi się nawet rozmawiać z rówieśnikami co mogę zrobić w tej sytuacji dzwoniłam do kuratorium w kuratorium w świetle prawa dyrektor może coś takiego zrobić gdyż jeszcze nie jest u nas ustalone co oznacza zdanie zbliżone wiekowo ogólnie przyjęte jest to w głowach każdego dorosłego zbliżone wiekowo to jest 34 4556 ewentualnie mieszana grupa kilkoro trzylatków kilkoro czterolatków i pięciolatków i spotkałam się pierwszy raz taką sytuacją potrzebuję pomoc wicedyrektor rozkłada ręce kuratorium wraca mnie do dyrektora a syn cierpi ja nie mam przedszkola i nikt nie jest mi w stanie pomóc
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina Kozera 15.01.2020 10:54  
Odp:Odp:Grupa 3 latków
Moja córka ma 3 lata i cały czas jest w grupie z maluchami,które jeszcze noszą pampersy, zaznaczam że moja córka już się ładnie załatwia do toalety. ma książeczki ,kolorowanki dla 5 latków i jest bardzo rozwinięta. w grupie z maluchami mam wrażenie że się cofa w rozwoju. Pani dyrektor obiecała co innego. Wiktoria kończy 3 lata i idzie do starszej grupy. Nie dotrzymała słowa
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####   #         #####  
  #   #   #     #  #    #   #     # 
 #     #        #  #    #   #     # 
 #     #   #####   #    #    ###### 
 #     #        #  #######        # 
  #   #   #     #       #   #     #