MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > LEŻAKOWANIE 4 LATKÓW NA PODŁODZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Monika 19.11.2010 14:26  
LEŻAKOWANIE 4 LATKÓW NA PODŁODZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bardzo proszę o opinię na temat "LEŻAKOWANIA" DZIECI W GRUPIE STARSZAKÓW (4 LATKI) NA PODŁODZE bez leżaka, kocyka, czy poduszki.

W podwarszawskim przedszkolu mojego synka dzieci w grupie maluszków podobnie, jak w innych przedszkolach po obiedzie odpoczywają na leżaczkach, mają piżamki i kołderki. Natomiast dzieci w starszych grupach (także zerówki) po obiedzie kładą się na wykładzinie podłogowej główkami do regału i tam jak śledzie w puszce leżą na twardej podłodze. Z opowieści mojego dziecka wynika, że trwa to długo, twierdzi, że około godziny (oczywiście nie zna się na zegarku,ale ma przecież jakieś poczucie czasu, a może słyszał, że pani mówiła o godzinie).Zwróciłam się do wychowawczyni syna z pytaniem na czym polega leżakowanie w grupie naszych dzieci? Zostałam poinformowana, że dzieci po obiedzie kładą się na podłodze i tam kilka minut odpoczywają. Potem pani powiedziała, że jest to czasem kilkanaście minut, pod koniec rozmowy wyrwało jej się, że czasem jest nawet pół godziny. Więc informacja, którą dostałam od mojego dziecka, że trwa to godzinę nie jest chyba wyssana z palca!!!!! Bo tak naprawdę pani całej prawdy chyba mi nie powiedziała. Zapytałam, czy dzieci muszą leżeć tyle czasu na podłodze? Pani odpowiedziała, że ona nic złego w leżeniu na podłodze nie widzi, bo przecież dzieci po całym dniu zabawy muszą WYPROSTOWAĆ PLECY. Pani zapytała, czy moje dziecko ma zakaz leżenia na podłodze? Oczywiście nie, pod warunkiem, że robi to z własnego wyboru np. bawi się zabawkami itp. Zapytałam panią, czy nie mogłaby w tym poobiednim czasie, kiedy to dzieci mają mają "ćwiczenia relaksacyjne i muzykoterapię" (ramowy rozkład dnia)troszeczkę "nagiąć" swoich zasad i pozwolić na to, żeby miały wybór - mogą leżeć, siedzieć, kucać, zmieniać pozycje i w tym czasie pani czyta im książeczki albo słuchają muzyki. Dlaczego dzieci zmuszane są do leżenia na zimnej twardej podłodze????? Pani cały czas odpowiadała mi, że ona nie widzi nic złego w leżeniu na podłodze.
Co robić? Jak pomóc mojemu dziecku? Czy jeżeli przeprowadzona rozmowa nie przyniesie oczekiwanych zmian podjąć dalsze kroki - dyrektor, kuratorium? Czekam na wasze opinie. Bardzo zależy mi również na opiniach nauczycieli - podpowiedzcie mi, czy jest to normalne? Czy dzieci mogą być zmuszane do pewnych rzeczy, które tak naprawdę niczemu nie służą.

Na zakończenie dodam, chociaż tak naprawdę chyba powinnam od tego zacząć, że panie w przedszkolu mojego syna sprawiają wrażenie osób, które znalazły się tu za karę. Panuje tutaj marazm, czas jakby się zatrzymał. Przekraczając próg tego miejsca mam wrażenie, że wchodzę nie do przedszkola, w którym są szczęśliwe i zadowolone dzieci, ale do przechowalni, w której dzieci odliczają minuty do powrotu swoich rodziców. A panie to nie nauczycielki, tylko dozorcy, którzy tylko pilnują porządku.Ja pamiętam swoją panią z przedszkola. Zdanie pani było dla mnie ważniejsze od tego co mówiła nawet mama, czy tata. To chyba normalne, bo dzieci chyba kochają swoje panie z przedszkola, uwielbiają się z nimi bawić i przebywać. A tak niestety nie jest w przedszkolu mojego dziecka. Paniom nie chce się nawet odpowiedzieć rodzicom dzień dobry, robią to w taki wymuszony i "olewczy" sposób, że krew człowieka zalewa. Jeżeli nawet przy rodzicach nie zachowują pozorów, że są miłe, to co dzieje się gdy zamykamy drzwi i zostawiamy nasze małe i bezbronne skarby?

POMOCY!!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 23.11.2010 17:01  
Odp:LEŻAKOWANIE 4 LATKÓW NA PODŁODZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dziewczyno zmień czym prędzej przedszkole, teraz jest tak duża konkurencja na tym rynku , że na pewno znajdziesz miejsce gdzie nauczycielom będzie leżało na sercu dobro i wszechstronny rozwoj dzieci. Jeśli chodzi o leżakowanie na podłodze , to w wielu przedszkolach jest to praktykowane , ale i i tu podkreślam to ale trwa to zaledwie kilka minut , po to by rozciągnąć kości, a potem są zajęcia relaksacyjne!
wyślij odpowiedź

Autor: Nauczycielka 25.11.2010 21:40  
Do Moniki
Zgadzam się. Zmień przedszkole i to szybko. Sama pracuję w przedszkolu. To jeden z ważniejszych okresów życia dziecka. Decyduje o jego dalszym rozwoju. Niekompetentny nauczyciel może wykształcić w nim negatywne cechy, destrukcyjne zachowania. Jeśli chodzi o zmuszanie dziecka do pewnych rzeczy to: panują w przedszkolu określone zasady, program nauczania... W zajęciach powinny uczestniczyć wszystkie dzieci, ale ja nigdy nie zmuszam dziecka na siłę, raczej staram się zachęcić. W mojej grupie dzieci chętnie uczestniczą w zabawach dydaktycznych. Osobiście uważam, że przedszkole, w którym znalazło się Twoje dziecko jest zaopatrzona w niekompetentnych pracowników. Radzę zastanowić się nad przeniesieniem dziecka do innej placówki. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #######   #####    #####  
 #     #  #    #   #     #  #     # 
       #      #    #     #  #     # 
  #####      #      #####    ###### 
 #          #      #     #        # 
 #          #      #     #  #     #