MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > jak sobie poradzić z rodzicami?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: maja 04.02.2010 21:11  
jak sobie poradzić z rodzicami?
Pracuje w przedszkolu od niespełna 2 lat. Pierwszy rok pracy - byłam zachwycona, pełna energii, zakochana w swojej pracy. Drugi rok - i tu pojawił się problem.
Rodzice oczywiście.
Przerastają mnie niektóre ich bezpodstawne oskarżenia :(
Jak sobie radzic z rodzicami? Czy to wogóle możliwe?
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 05.02.2010 22:52  
Odp:jak sobie poradzić z rodzicami?
Myślę że odpowiedź jest bardzo prosta-wystarczy posiadać umięjętność słuchania i chęć do rozmów z rodzicami którzy,bardzo często wbrew pozorom widzą więcej niż by mogło się wydawać.Proszę się nie zniechęcać i pamiętać że My Rodzice mamy prawo zadawać pytania i uzyskiwać rzetelnych odpowiedzi.A wszystko dlatego że najważniejsze jest wspólne dobro naszych dzieci!
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 06.02.2010 19:14  
Odp:jak sobie poradzić z rodzicami?
Ja jestem nauczycielem z dość długoletnim stażem i mogę powiedzieć,ze różnie to bywa z rodzicami, zdarzają się takie osoby, które tak naprawdę same nie wiedzą co chcą.Pamiętaj,że często problemowi są rodzice, którzy nie radzą sami sobie z dzieckiem , tacy którzy mają problemy z własnym życiem.Czego nie lubią rodzice-gdy się skarży na ich dzieci a jeżeli nauczycielka będzie robić to często będą robić jej na przekór.Jeżeli dziecko jest naprawdę agresywne, bije inne dzieci to oczywiście należy zawiadomić o tym, ale nie warto informować o błahych rzeczach, bo murowane,ze będziesz miała w rodzicu wroga.Jeżeli boli Cię głowa, źle się czujesz to i tak postaraj się o uśmiech, nie daj się wytrącić z równowagi.Wysłuchaj rodzica, ale nie daj sobą rządzić jeżeli Ty szanujesz rodzica to wymagaj tego samego w stosunku do siebie.Nasz zawód niestety nie jest szanowany, mało kto widzi w nas osoby mądre bardzo dobrze wykształcone nasz zawód spychany jest do roli nianiek większość nawet nie chce nazwać nas nauczycielkami.Mamy wykształcenie nieraz większe od nauczycieli ze szkół, ale rzadko to ktoś zauważa.Musisz się umieć profesjonalnie zachować w sytuacjach trudnych- rodzic powinien wiedzieć i starać się zrozumieć,ze nie tylko w grupie jest jego dziecko,ze odpowiadasz za inne dzieci.Nie wiem czy pracujesz w przedszkolu prywatnym czy państwowym , bo to też jest istotne.Słyszałam od wielu osób,ze w przedszkolach prywatnych nauczycieli są źle traktowani przez rodziców- "dużo płacę więc wymagam" nawet gdy ą to jakieś bzdury.Najważniejsze abyś nigdy nie zwątpiła,że jesteś mądra, wykształcona. Rodzic musi zrozumieć,ze oddając dziecko pod Twoją opiekę musi Ci zaufać, że to wtedy nie on jest najważniejszy tylko Ty, bo tylko od Ciebie będzie zależało jak dziecko spędzi czas w przedszkolu.Czasami musisz być nawet ostra jeżeli widzisz,ze rodzic nie ma racji, jeżeli stracisz szacunek to będzie coraz gorzej.Wiadomo,ze dziecko dla rodzica to skarb i chce dla niego jak najlepiej, ale wymagania rodzica powinny być realne musi zrozumieć,ze dziecko powinno podporządkować się pewnym normom, regułom a nie ,że jak tupnie nóżką to wszyscy spełnią jego zachcianki.Dla mnie najważniejsze jest, aby lubiły mnie dzieci a rodzic jest na drugim miejscu przecież to nie nim się opiekuję.Musisz być przygotowana ,ze często będzie trudniej a jaka jest przyczyna - dzieci są coraz mniej samodzielne i to jest często powód sporów.Dawniej nie było takich problemów typu: dziecko nie potrafi skorzystać z toalety w wieku 3 lat chodzi w pielusze a teraz jest coraz gorzej.Ja mogę porównać jak było wiele lat temu a jak teraz - to jest kolosalna różnica a wdzięczność rodziców za opiekę nawet bardzo dobra maleje z roku na rok.Życzę Ci wytrwałości to trudna praca i często zwątpisz w jej sens , ale jeżeli lubisz pracować z dziećmi to doda Ci to sił.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #    #######   #####  
  #   #    ##    #        #     # 
 #     #  # #    #        #       
 #     #    #    ######   ######  
 #     #    #          #  #     # 
  #   #     #    #     #  #     #