MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > dodatkowe koszta w przedszkolu
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: kasia 25.02.2007 20:22  
dodatkowe koszta w przedszkolu
Witam,
mam pytanko do rodzicow, moja corka chodzi od kilku miesięcy do przedszkola ma 3 latka i dziwi mnie,ze sa w nim tak ogromnoe koszta dodatkowe o ktorych nie było mowy np. komitet rodzicielki 25 zł miesięcznie oprócz tego 5 zl miesięcznie na dodatkowe atrakcje typu wyjazdy. Wychodzi mi,że płacę komitet i dodatkowo 5 zl czyli 30 zł miesięcznie co daje na 10 miesięcy 300 zł grupa ma 20 dzieci czyli mamy już 6 tyś na co idą te pienądze kiedy i tak ciągle trzeba na cos dopłacajc jak jest w innych przedszkolach i co to jest ten komitet właściwie? Oprocz tego powiedziano mi ze corka powinna chodzic do logopedy ktory w przedszkolu kosztuje 12 zł za 20 min myslalam ze jest to standart w przedszkolu? Jet to przedszkole panstwowe. Wybieram się na rozmowę do pani dyrektor i będę wdzięczna za info jak jest w innych przedszkolach_ pozdrawiam aga
wyślij odpowiedź

Autor: Aśka 26.02.2007 09:53  
Odp:dodatkowe koszta w przedszkolu
To chyba stała praktyka we wszystkich przedszkolach. Ja również zdziwiłam się, że jest tyle dodatkowych opłat: komitet,obowiązkowa rytmika, opłata za materiały i w sumie wychodzi znaczna kwota. A nam rodzicom nie pozostaje nic innego tylko płacić!
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 26.02.2007 11:19  
odp
U nas też są dodatkowe opłaty. 10 zł na materiały, 70 zł za rok na rytmikę, dodatkowe zajęcie: taniec 18 zł, angielski 16 zł. Nie opłacamy jednak komitetu rodzicielskiego a logopeda jest bezpłatnie.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 27.02.2007 11:35  
Odp:odp
Jesli nie płacisz komitetu rodzicielskiego, to znaczy, że płacą za Ciebie inni rodzice. Masz prawo spytać, na co idzie komitet rodzicielski, i dowiesz się zapewne, że inni rodzice płacą za udział Twojego dziecka w przedszkolnych balach, impreazach, przedstawieniach, za zakup materiałów edukacyjnych z których korzysta Twoje dziecko. Pieniędzmi z komitetu rodzicielskiego zarządza rada rodziców, która na początku roku sporządza plan finansowy i co do złotówki się z tego rozlicz. Masz prawo zobaczyć ten plan i dowiedzieć się z czego korzysta Twoje dziecko, a Ty za to nie płacisz. Gratuluję prospołecznej postawy. Co byś powiedziała, gdyby w przedszkole zorganizowało z pieniezy komitetu rodziecielskiego przedstawienie, na które nie wpuszczono by Twojego dziecka, bo Ty nie wpłaciłaś na komitet? Pwoiesz, że przedszkole nie ma prawa dyskryminować Twojego dziecka? A ty masz prawo okradać innych rodziców? Ani zlotówka z komitetu rodzicielskiego nie idzie na potrzeby nauczycieli. Wszystko jest przeznaczone na potrzeby dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: Inna mama. 27.02.2007 22:08  
Do mamy.
Dość ostro droga "mamo". A w "naszym" przedszkolu nie ma wpłat na komitet rodziciellski chociaż jest rada rodziców i działa dość prężnie. Składamy się po prostu na każdą imprezę, wyjście do teatru, kina, czy teatrzyk w przedszkolu, a także na paczki choinkowe, upominki na dzień dziecka itp. W ten sposób opłaty rozkładają się i nie są tak odczuwalne, a rodzice mają bezpośrednią kontrolę nad wydatkami na różne okazje. Sami zresztą zajmujemy się niektórymi zakupami np. upominków gwiazdkowych. Z tego co wiem nie zdarzyło się aby któryś z rodziców perzynajmniej z naszej grupy nie zapłacił na jakąś okazję. Wszystkie dzieci są tak samo traktowane, we wszystkim uczestniczą na równych prawach i dostają jednakowe upominki na różne okazje. Taka forma jest ustalana z rodzicami na pierwszym wrześniowym zebraniu. Pani dyrektor pyta rodziców jaka forma bardziej im odpowiada, komitet, czy składki na różne okazje, podaje argumenty za i przeciw dla obydwu przypadków i większość decyduje. Pozdrawiam serdecznie.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 27.02.2007 23:05  
do mamy
ostre potraktowanie i od razu prospoleczne zachowanie??? poprostu pytam gdyż wiem z opowiadań innych mam ,że sa to drobne comiesięczne składki a nie 30 zł????Poza tym rodzice raczej siedzą cicho z tego co zauważylam i nie lubia pytać o pieniądze choć mają do tego prawo!Co kilka tygodni słyszy się ze przyda się na to i tamto pomoc finansowa ciągłe wyłudzanie pieniędzy moim zdaniem nie jestem za tym aby z moich pieniędzy finansowac budynek przedszkola okna itp.moje dziecko korzysta z tego tylko przey 3 lata a co potem i nie jest to egoistyczne myślenie na to powinno sie zdobywać pieniądze w inny sposób!!!! POzdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 28.02.2007 12:02  
DO MAMY
Nie wiem dlaczego tak ostro mi odpowiedziałaś.Nie płacę na komitet rodzicielski nie dlatego że nie chcę czy nie mogę lecz dlatego że takiej składki u nas poprostu nie ma. Wpłacamy po 10 zł miesięcznie na "ołówki" i z tych pieniążków rada rodziców opłaca także inne zakupy. Na wycieczki, kino lub inne atrakcje wpłacamy w razie potrzeb.
A uwagi typu: prospołeczna postawa czy okradanie innych rodziców pozostaw sobie. Za kulturalna jestem by ci na to odpowiedzieć na twoim poziomie.
wyślij odpowiedź

Autor: mama (ta niedobra mama) 14.03.2007 12:32  
Do innej mamy, do Kasi o do Gosi!
Przepraszam więc, że tak to ostro zabrzmiało, ale się zagotowałam. Wiem, że są w przedszkolach spore problemy z wyegzekwowaniem terminowego opłacania opłat, i że najczęściej migają się rodzice, których akurat na ich pokrycie stać. Nie miałam pojęcia, że Waszych przedszkolach sprawa komitetu rodzicielskiego jest inaczej rozwiązana - bo o tym nie wspomniałyście! Przyznaję, że wasze rozwiąznie bardzo mi się podoba. Jestem za angażowaniem rodziców w działalność przedszkola i brakuje mi tego w przedszkolu mojego dziecka. Od rodziców ściąga się opłaty i nic więcej od nich nie wymaga. A przecież z korzyścią i dla placówki i dla dzieci jest zaangażowanie rodziców w to, co się dzieje w przedszkolu.
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 14.03.2007 21:49  
do mamy (tej niedobrej mamy) ;)
Przeprosiny przyjęte. Wiem że wspólpraca z niektórymi rodzicami jest cięzka. Trafia mnie to że część rodziców nie opłaca jakiś składek choć stać ich na to. Jedynym ich argumentem jest: bo nie! U nas w grupie np jest mama, która uparcie odmawia przynoszenia husteczek higienicznych bo jej nie stać (ustaliliśmy że każde dziecko przyniesie jedno pudełko w miesiącu). Śmieszne no bo ile te husteczki kosztują? Ale złośc w nas pozostaje, niestety.
wyślij odpowiedź

Autor: Jagoda 15.03.2007 18:29  
Odp:do mamy (tej niedobrej mamy) ;)
Chusteczki pisze się przez ch!!!Nie chciałabym, aby moje dziecko uczyła pani ,która ma kłopoty z ortografią...W przedszkolu mojego dziecka nauczycielki uzgodniły,ze w ciągu roku szkolnego każde dziecko jest zobowiązane do przyniesienia dwóch paczek chusteczek higienicznych / po 100 sztuk / na cały rok szkolny,i to wystarcza do czerwca.Dziecko chodzi już 3 rok do przedszkola.Dlatego uważam,ze przynoszenie co miesiąc dużej paczki jest chyba nieporozumieniem.Przecież dzieci nie zużywają 100 chusteczek dziennie!!!
wyślij odpowiedź

Autor: dana 15.03.2007 22:05  
do Jagody
u mnie w przedszkolu dzieci przynoszą chusteczki przeważnie takie w pudełkach, dwa razy w roku. Pudełko stoi na biurku i każdy kto ma taka potrzebe kozysta bez pytania, jesli chusteczki skończa się (wszystke przyniesione to proszę dzici by przyniosł kto ewentualnie może (chodzi o pudełko dodatkowe). Wbrew pozorom chusteczki kończą się dośc szybko, jeśli jedno dziecko naprawdę potrzebuje to korzysta a za nim zaraz kilkoro innych choc nie zawsze maja taka potrzebę, ale to nie jest problem. Mówimy tu o sprawach przedszkolnych więc nie rozumiem Cię dlaczego tak sie oburzasz, że zdarzyło się Gosi pomylić. chciałam podkreślić, że w przedszkolu nie uczymy dzieci ortografii! a po pomyłce w jednym słowie nie możesz twierdzić, że ktoś ma problemy z ortografią! Nie chciałabys takiej nauczycielki dla swojego dziecka? Z twojej wypowiedzi mogę przypuszczać, że czasem jesteś chyba tzw. "trudnym rodzicem", który chetnie krytykuje i wymaga. Pozdrawiam. Szanujmy się wzajemnie
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 16.03.2007 09:18  
do Jagody
Przepraszam cię bardzo za to, że zdarzyło mi się popełnić błą. Moja wina. Dodam też że nie jestem nauczycielką tylko mamą dwójki przedszkolaków. Nie widzę problemu w przynoszeniu paczki chusteczek raz w miesiącu. Widzę że tu Jagodo jak zauważyła dana jesteś właśnie "trudnym rodzicem". Po co odrazu mnie atakujesz? Też mogę wytkąć ci błędy. Po kropce na końcu zdania i po przecinku robi się odstęp a nie pisze jednym ciągiem. Fajnie?
A tak już na końcu. Pisząc odpowiedzi nie róbmy sobie na złośc i nie atakujmy się nawzajem bo to nie ma sensu.
wyślij odpowiedź

Autor: Marzena Dłuzewska 07.09.2007 18:52  
PYTANIE
Witam!
Mieszkam na wsi i naszej szkole funkcjonuje obecnie tylko "zerówka". w roku szkolnym 2007/2008 ze względu na małą liczbę sześciolatków stworzono grupę mieszaną pięciolatków i sześciolatków. Pięciolatki podobnie jak sześciolatki przebywają w przedszkolu 5 godzin. Od pięciolatków ustalono czesne 40 zł. (oprócz tego płacę komitet i opłacam wyżywienie). To 40 zł. nie wiem na co idzie? Czy to jest zgodne z prawem? Poradźcie mi!!!
wyślij odpowiedź

Autor: dana 07.09.2007 20:47  
do Marzeny
To 40 zł to pewnie jest opłata stała która "idzie" do gminy. U nas czesne(pieniądze zabiera miasto) wynosi 85 zł za 3 posiłki(stawka dzienna 4,20). Dzieci, które przynoszą swoje kanapki płacą 7 zł miesięcznie za herbatę
wyślij odpowiedź

Autor: Marzena Dłużewska 07.09.2007 21:29  
Do dana
Czy gmina ma prawo pobierać takie pieniądze?
wyślij odpowiedź

Autor: zosia z lublina 08.09.2007 12:13  
ZOSIA
a wiecie co w tym wszystkim jest najstraszniejsze. Żyjemy podobno w kraju prorodzinnym- w co nie chce mi się wierzyć- a płacimy tak jak ja 1/4 swoich dochodów za przedszkole.a pomyślcie że moja siostra która żyje w Belgi i zarabia 4 x więcej jak ja nie płaci NIC!!!! ZA PRZEDSZKOLE.Dzieci mają obowiązek chodzić do przedszkola i państwo za to płaci.w głowie się nie mieści że człowiek chce kształcić te swoje dzieci nawet tymi dodatkowymi zajęciami kosztem czegoś innego.choćby małżeństwa.bo te 20 zł na angielski dla mojego Mikołaja muszę znaleźć ale już na kino z mężem niestety ale nie będzie .
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 09.09.2007 12:54  
Odp:PYTANIE
realizacja podstawy programowej (od 8.00 do 13.00)dla WSZYSTKICH przedszkolaków jest bezpłatna, płci sie tylko za wyzywienie i dobrowolne zajecia dodatkowe
wyślij odpowiedź

Autor: Marzena Dłużewska 09.09.2007 18:37  
Do Magdy
Czy możesz przesłać mi tę podstawę programową gwarantującą mi takie prawo!
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 10.09.2007 09:11  
Odp:Do Magdy
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. Nr 95 poz. 425 z 1991 r. z późniejszymi zmianami)
Art. 6. Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które:
1) prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej minimum programowego wychowania przedszkolnego,
2) przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
3) zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

możesz sobie poszukać w googlach, wydrukować i pokazać komu trzeba, pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: mama która nie wiem 23.12.2007 17:49  
Odp:Odp:Do Magdy
Jeśli we wrześniu podpisałam umowę, że moje dziecko będzie chodziło do przedszkola na 8 godzin, a w praktyce okazało się, że nie ma takiej możliwiści (syn nie wytrzymuje tyle w przedszkolu, do tego nie chce nic jeść), to czy mogę poprosić dyrekcję o zmianę umowy i posłać syna na podstawę programową?
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 24.12.2007 09:14  
Odp:Odp:Odp:Do Magdy
nie wiem o jaką umowę chodzi, w mojej placówce nie ma umów...
myślę że wszystko zależy od tego czy są w kolejce do przyjęcia dzieci które się nie dostały do placówki a chcą chodzić na 8 godzin, jeśli takich nie ma - nie powinno być problemu, jeśli takie dzieci są - będziesz zmuszona ustąpić im miejsca, chociaż nie jest to takie jednoznaczne bo w regulaminie rekrutacji do p-la jest zapis że pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci już uczęszczające....
wyślij odpowiedź

Autor: mama która nie wiem 25.12.2007 11:41  
Odp:Odp:Odp:Odp:Do Magdy
U nas w przedszkolu podpisywaliśmy umowę o świadczenie usług z przedszkolem i o tą umowę mi chodzi.

A dzieci czekająca na pewno są. Czyli pozostaje mi płacić normalnie a odbierać dziecko wcześniej.
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 25.12.2007 12:34  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Do Magdy
jeszcze możesz starać się o całkowite zwolnienie z opłaty stałej, pod warunkiem że dochód w twojej rodzinie nie przekracza 561,60 zł brutto na osobę, lub częściowe (50%) jeśli dochód nie przekracza na osobę 702 zł. brutto
wyślij odpowiedź

Autor: mama która nie wiem 25.12.2007 13:00  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Do Magdy
A gdzie mama złożyć podanie? Do przedszkola, tak? Gdzie mogę sprawdzić czy takie zwolnienia funkcjonują również w naszym przedszkolu? Za ktory rok brane są dochody? I z jakiego okresu?
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 25.12.2007 15:39  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Do Magdy
podanie na;leży złożyć do p-la, przepis obowiązuje w całym kraju, nie wiem za jaki okres, ale chyba za ostatni miesiąc, ponieważ należy taki wniosek składać co m-c
wyślij odpowiedź

Autor: mama która nie wiem 25.12.2007 20:22  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Do Magdy
rozumiem :) dziękuję bardzo :) muszę się dowiedzieć w przedszkolu ponieważ nie bardzo wiem skąd co miesiąc miałabym wziąść zaświadczenie o dochodach. No chyba, że ma to wystawiać zakład pracy.
wyślij odpowiedź

Autor: taka tam 06.09.2013 12:30  
Odp:dodatkowe koszta w przedszkolu
a u nas u czterolatkow koszta wygladaja tak:
80zl-komitet
72zl-ksiazki
38zl-wyprawka plus trzeba bylo jeszcze dokupic pare rzeczy co w sumie wynioslo ok 100zl
15zl na mc- rytmika platna ale obowiazkowa
2zl na mc- klasowe
ok 88 zl na mc obiad i sniadanie i do tego pani dyrektor zarzadzila zeby dzieci ktore sa na bezplatne godziny wplacaly co miesiac 10zl
ach i 20 zl na prezenty gwiazdkowe bylabym zapomniala
wyślij odpowiedź

Autor: jagoda 07.09.2013 01:49  
Odp:Odp:dodatkowe koszta w przedszkolu
Od wrzesnia 2013 nie ma w przedszkolach zajęć ddatkowych płatnych! więc za rytmike pani nie może płacic b jest to niezgodne z nową ustawą. Nauczycielki musza prowadzić elementy rytmiki w sali z dziecmi (zreszta zawsze tak bylo).

co to zanczy 2zl klasowe? na co są te pieniadze?nie slyszalam o czyms takim w przedszkolach.

20zl jak sama pani napisala nie jest dla przedszkola tylko na prezent na mikolajki dla pani dziecka

a 88zl na jedzenie - w koncu dziecko musi jesc, jakby pani dziecko nie chodzilo do przedszkola to w domu tez musialaby pani kupic cos do jedzenia:)
wyślij odpowiedź

Autor: aguś 21.09.2013 20:34  
dodatkowe koszty w przedszkolu
U nas wygląda to tak:
1. 84zl. m-c za sniadanie i obiad. Stawka dzienna 4.20 odliczana przy nieobecności dziecka w kolejnym m-cu.
2.15zl. m-c na komitet. Finansowane są z niego: przedstawienia odbywające się na terenie przedszkola i Ośrodka Kultury. A także paczki na zająca, gwiazdkę, urodziny czy imieniny dziecka - każdego. Upominek na pasowanie, na przedszkolaka.
3.60zl na semestr na przybory szkolne.
4.33zl. na ubezpieczenie.
5. Do tego rodzice zostali poproszeni o przyniesienie w miare możliwości chusteczek mokrych i suchych.
6.Rytmika 7zl. na m-c i angielski 4zl za zajęcia są dodatkowe i płacą tylko Ci, którzy zapisali dziecko.
7. Opieka logopedy jest bezpłatna. A rodzice, których sytuacja materialna jest ciężka są zwolnieni częściowo bądź calkowicie z opłat obowiązkowych.
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 15.10.2014 12:56  
Odp:Odp:odp
HAHA co za bzdury...pracuje w panstwowym przedszkolu i wiem na co ida te pieniadze!
co rok nagrody dla nauczycielek oraz personelu na dzien nauczyciela i nie tylko. przedszkoal nie sa monitorowane wozne i caly personel okradaj jak moga daja dzieciom mniejsze porcje jedzeni co za tym idzie biora obiadki do domu dla mezow i swoich dzieci... wiem co pisze bo pracuje i wedze co sie dzieje...kradna co tylko sie da. nauczycielki najlepiej by siedzialy przy biurkach i nic nie robily wiecznie zmeczone... powinny byc kamery a rodzice powinni miec do tego wglad co dzieje sie z ich dzieckiem
wyślij odpowiedź

Autor: Rybka 15.10.2014 22:23  
Odp:Odp:Odp:odp
To po co tam pracujesz Sylwio? Widzę, że kompleksy wychodzą po dniu nauczyciela... Czyżbyś prezencika nie dostała? Czekoladki? Kwiatka? Żałosne... Jak kradną, to zgłoś na policję... Do dyrektora, do prezydenta? Ale lepiej wylać żółć publicznie, może ktoś uwierzy HAHA!
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #         #####   ####### 
 #     #  #    #   #     #  #    #  
       #  #    #   #            #   
  #####   #    #   ######      #    
 #        #######  #     #    #     
 #             #   #     #    #