MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Rozwój intelektualny
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Iwona 07.02.2007 14:06  
Rozwój intelektualny
Witam serdecznie,
Jestem mamą 4 letniej dziewczynki. Któregoś dnia spytałam panią nauczycielkę o rozwój intelektualny mojego dziecka. Nie wiedziała co mi odpowiedzieć. W końcu nic konkretnego nie powiedziała oprócz tego, że jeśli sa normalni rodzice to i dziecko sie dobrze rozwija. Nie wiem co sądzić po tej wypowiedzi, a może jeszcze za wcześnie na tego typu pytania?
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 13.02.2007 12:28  
rozwój
Ja niestety potkałam się z podobną reakcją. Zadałam takie samo pytanie i to wprawiło nauczycielkę w zakłopotanie. Nie wiedziała co mi odpowiedzieć i poszła do sali twierdząc że musi zająć się pozostałymi dziećmi. Innym razem zapytałam jak dziś moje dziecko spędziło dzień i usłyszałam: A w jakim kontekście zadaje mi pani pytanie? Nie wiem co o tym mysleć, może panie nie umieja rozmawiać z nami, rodzicami?
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona 14.02.2007 17:25  
Odp:rozwój
Dziękuję Pani Madziu. Widzę, że nie jestem w tym temacie osamotniona.
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 14.02.2007 19:50  
do Iwony i Magdy
co jakiś czas zaglądam do tego wątku i cały czas zastanawiam się... i chyba wiem o co chodzi,
rozwój inetelektualny jest pojęciem bardzo szerokim: myślenie, kształtowanie pojęć matematycznych, wiedza o przyrodzie, przygotowanie do nauki pisania i czytania... itd, niemal ccały program wychowania przedszkolnego (moze poza sprawnością fizyczną) to ROZWóJ INTELEKTUALNY, myślę że jezeli nauczycielka dostanie "w biegu" podczas odbierania bądź przyprowadzania dziecka takie pytanie może stanąć jak wryta i ... poprostu nie wiedzieć jaką dać odpowiedź, i myśli: "jak ta Ania budowała wczoraj na zajęciu zdania", albo "czy liczy już do 5 czy jeszcze jej się myli?"
"a może mama chce wiedzieć czy układa puzzle lepiej od jasia czy trochę gorzej.."... i tak dalej w tym tonie.
nie sądzę by brak odpowiedzi był spowodowany brakiem chęci współpracy, tylko brakiem umiejętności poinformowania rodzica że tej sprawy nie można omówić rzeczowo i kompetetnie w kilka chwil, bo na umiejętności i rozwój dziecka składa się bardzo wiele rzeczy i aby je przekazać rzeczowo nauczyciel potrzebuje naprawde trochę czasu na zastanowienie się i ułożenie tego wszystkiego z sensem, praca przedszkolanki obejmuje wiele sfer życia dziecka, zobaczcie dzieci w przedszkolu uczy 1 pani i uczy wszystkiego: od samoobsługi, poprzez literaturę, muzykę, wychowanie zdrowotne i fizyczne, treści matematyczne, przyrodnicze, po wychowanie estetyczne, muzyczne, zajęcia artykulacyjne... i już mi się nie chce dalej wymieniać, to wszystko składa się na rozwój intelektualny,
proponuję poprosięc nauczycielkę na chwilę rozmowy w dogodnym dla was obu czasie uprzedzajac jednocześnie że będziesz chciała sie dowiedzieć o rozwój umiejętności dziecka w różnych sferach, mozesz zaznaczyć które rzeczy cię najbardziej interesują; czy stosunki z rówieśnikami, czy moze jak pracuje na zajęciach, jakie robi postępy w danej dziedzinie itp, myślę że dobrze byłoby sprecyzować pytania zawężając interesujący cię problem, pozdrawiam serdecznie i życze powodzenia we współpracy z przedszkolem
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona 16.02.2007 00:48  
Odp:do Iwony i Magdy
Jak to dobrze, ze można na forum wyjaśnić wiele niepokojących nas wątków, problemów. Myslę, że ma pani rację i zadawanie tego typu pytań powinno być bardziej sprecyzowane. Spróbuje porozmawiać z nauczycielką w inny sposób.Dziękuję za radę.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####   #######   #####  
 #     #  #     #  #    #   #     # 
       #  #            #    #     # 
  #####   ######      #      #####  
 #        #     #    #      #     # 
 #        #     #    #      #     #