MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > posiłki
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: IZA 05.02.2007 22:57  
posiłki
Zapisując dziecko do przedszkola wypełnialam 4 str. ankietę na temat dziecka, moje ma alergie na mleko, nie jada miodu itp. pytalam przy zapisie czy dziecko będzie miało dostosowana dietę. Dyrektorka odpowiediała, że oczywiście. po czym dostosowanie diety polegało na tym, że jak na śniadanie był chleb z twarogiem, moje dziecko dostawało suchy chleb, albo bułkę; jak byly płatki z mlekiem mały dostawał płatki. co gorsza przez pierwsze 4 miesiące nie chcicał jeść w domu, a teraz sprawdzamy co jest nast. dnia na śniadanie i karmimy go w domu. Inteligentna pani dyr stwierdzila że aby zmienić jadłospis trzeba zmienić statut co wy na to?
wyślij odpowiedź


Autor: Magda- dyrektorka innego przedszkola 06.02.2007 17:58  
odp. posiłki
Przedszkole to nie restauracja ani szpital w którym serwuje sie posiłki dla różnych grup pacjentów. Oczywiście bywają przedszkola prywatne z dużą odpłatnością w Warszwie i wilkich miastach gdzie jest po kilkanaście dzieci w grupie i czesne dobrze ponad 1000 zł. Ankieta jest konieczna aby wiedzieć czego nie podawać aby dziecku nie szkodzić. Trudno jednak oczekiwać aby przedszkole ze stawką ok 3 zł i bardzo ograniczonym personelem z braku finasów mogło zrobić coś więcej. Pani ironia jak sądzę wynika z niezrozumienia realiów.
wyślij odpowiedź

Autor: hania 13.02.2007 17:31  
Odp:odp. posiłki
Jestem zaszokowna. Realia, realiami droga pani dyrektor, lae troszkę wiedzy też jest potzrebne. Skoro przedszkole tj.dyrekcja przedszkola decyduje się na przyjęcie dzieci z alergią i prosi, aby napisać czego dziecko nie jada nie jest dla mnie jako rodzica równoznaczne z tym, że dziecko bedzie dostawało suchą bułke na śniadanie a na obiad same ziemniaki. Masło można zastąpić margaryną, do ziemniaków dołożyć marchewke, czy coś co nie uczu dziecka i z pewnością te 3 złote starczą a dziecko nie będzie upokarzane z powodu tego, że ma alergię. Upokarzane, tak, bo tak odbieram pani podejście do tego tematu. Wystarczy odrobina dobrych checi ze strony zarówno rodzica jak i dyrekcji przedszkola a nie najzwyklejsze pójście nałatwizne, bo tak odbieram pani nastawienie. Troszkę mi wstyd, że taką opinię przedstawiła osoba, dla której powinno być najwazniejsze dobro dzieci a nie własna wygoda i święty spokój. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata 20.02.2007 20:01  
posiłki
W naszym przedszkolu rodzice również wypełniają ankietę, w której zaznaczają występujące u dziecka alergie pokarmowe.(to dla nauczycielki) Następnie każdy rodzic takiego dziecka indywidualnie rozmawia z kucharką i wspólnie sporządzają listę składników lub potaw, których dziecko nie może spożywać. Takie listy wiszą na specjalnej tablicy w kuchni. I nie ma problemu, jeżeli na obiad jest zupa zabielana np. jogurtem, dzieci, które nie mogą jeść jogurtu mają odlewaną zupę przed jego dodaniem. Kanapkę zawsze można przygotować z czymś co dziecko może jeść, tak by była równie wartościowa, jak pozostałe. Rodzice dzieci "alergicznych" płacą niższą niż pozostali dzienną stawkę żywieniową dlatego, że prosimy ich o dostarczanie niektórych artykułów, które są niezbędne do przygotowywania posiłków, tak by były identyczne jak pozostałych dzieci (np. mleko sojowe i produkowane na jego bazie np. serki, jogurty itp., przepiórczych jaj na których kucharka smaży dla tych dzieci np. naleśniki).Takich dzieci jest w naszym przedszkolu 9.Rodzicom tych dzieci odpowiadają stosowane przez nas rozwiązania. Dzieci jedzą w zasadzie identyczne postrawy, choć czasami przygotowywane z różnych produktów. Myślę, że wystarczy trochę dobrej woli przede wszystkim ze strony dyrektora i kucharki.
wyślij odpowiedź

Autor: Magda- dyrektorka innego przedszkola 21.02.2007 16:42  
W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
Pewnie zbyt oschle odniosłam się do problemu. Słusznie zauważyła Pani Hania pisząc: Wystarczy odrobina dobrych chęci ze strony zarówno rodzica jak i dyrekcji przedszko-la. Jak sądzę istota sprawy polega na wspólnym uzgodnieniu co można zrobić aby dziecko miało zapewnione możliwie najlepsze pożywienia, lecz w warunkach przed-szkola. Roszczeniowe nastawienie niektórych rodziców typu: jest problem, to niech przedszkole to załatwi, bo mi się należy budzi we mnie (jak u większości) odrobinę przekory. Dlatego wyjaśniam, w ramach możliwości są u nas podawane dzieciom al-ternatywne składniki pożywienia i z tym nie ma żadnego problemu. Jednak trudno oczekiwać aby dla jednego dziecka gotować oddzielne posiłki i dokonywać specjalnych zakupów. To wiąże się z całą procedurą. Przedszkole ma bardzo ograniczone możli-wości zatrudnieniowe wynikające z limitów kadrowych i finansowych. Konieczne jest więc POROZUMIENIE z rodzicem co może dać i zrobić przedszkole, a co będzie robił w tym zakresie rodzic, w tym jaki składnik posiłku będzie przynosił z domu. Może ta do-datkowa wypowiedź uspokoi zaniepokojone mamy i pozwoli na zrozumienie drugiej strony.
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 26.02.2007 21:36  
Odp:W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
Niestety, do przedszkola mojego dziecka nie mozna przynosić niczego do jedzenia, bo niby SANEPID nie pozwala ( ale jezeli dziecko zje śniadanie w domu i pójdzie do pzredszkole po czym się rozchoruje to wszystko w porządku, ale tej samej kanapki dziecko nie może zjeść w pzredszkolu)
Rozmawiając z dyrekcją proponowałam dopłatę do żywienia, niestety, nie dało rady.
Pieniędzy za posiłki których moje dziecko nie zje też nie dostaję z powrotem, ale nie w tym problem.
Myślę, że jest wielu rodziców ktorzy zostawiają dzieci na cały dzień w przedszkolu i nawet się nie zainteresują co i czy? ich dzieci jedzą!
( moje wnioski z wyp. rodziców podczas zebrania)

A co do zarzutu P. Magdy -ja nie prezentuję postawy roszczeniowej, tylko jestem świadomą swoich praw obywatelką, a takie osoby jak Pani to chyba po znajomości przechodzą podczas konkusu na dyrektora. Mimo wszystko życzę sukcesów.
wyślij odpowiedź

Autor: dana 03.03.2007 14:43  
posiłki
Są rodzice, których dzieci mają różne alergie pokarmowe. Czytają jadłospis i wiedza czego w danym dniu ich dziecko nie będzie jadło.Mamy w przedszkolu dwie siostry uczulone na wiele pokarmów, mama przygotowuje cały obiad dla córek w domu i dostarcza do przedszkola. Kucharki go podgrzewają i dzieci zjadają dozwolone produkty. Inna matka przynosi specjalne pieczywo dla syna w poniedziałek co wystarcza na cały tydzień (śniadania, podwieczorki)Jeszcze się nie zdarzyło, żeby dziecko było głodne bo w przedszkolu podaje się równe posiłki dla wszystkich.To kwestia porozumienia z rodzicami, my jesteśmy dla dzieci i rodziców a nie oni dla nas.Ciekawe gdzie jest tak niska stawka żywieniowa 3 zł, chyba tylko za obiad?
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 04.03.2007 19:45  
Odp:Odp:W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
Iza, zaproponuj dyrektorce że będziesz oprócz posiłków przygotowywać z nich próbki do sanepidu...;-), swoją drogą zastanawia mnie ta biurokracja sanepidu... bo niby dlaczego dzieci w szkole mogą przynosić kanapki a przedszkolakom już nie???, u nas w p-lu nikt się tego nie czepia, rodzice alergików przynoszą co im się podoba, kuchnia alergikom nie przygotowuje specjalnych posiłkoów - nikt nie chce brać na siebie obowiązku dostosowywania diety (jest tyle różnych typów alergii!) jedynie bezmlecznym (ale też tylko takim którym mała ilość mleka np. w naleśnikach nie szkodzi) zamiast twarożku dajemy dżem, zamiast polewy jogurtowo-owocowej proponujemy owocową, jest też odlewana zupa przed zabielaniem,

myślę że problem leży w braku umiejętności porozumienia się stron, jeżeli każde da coś z siebie a nie tylko rząda lub odsuwa problem od siebie - zgody nie będzie
wyślij odpowiedź

Autor: mama 05.03.2007 09:07  
do dany
U nas w przedszkolu stawka żywieniowa wynosi 3,80 zł. Jakie są posiłki łatwo sobie wyobrazić bo za takie pieniądze trudno wymagać czegoś specjalnego. Na szczęście panie kucharki potrafią "wyczarować" cuda a moje dzieci bardzo lubią te kluchy, pyzy, placki i pierogi.
wyślij odpowiedź

Autor: dana 06.03.2007 22:36  
posiłki
U mnie w przedszkolu stawka żywieniowa jest taka sama 3,80. Dzieci korzystajace z posilków (bo są i takie, które przynoszą swoje kanapki, dostają tylko herbatę - są na 5 godz.)prócz 3 obiadów mięsnych w tygodniu, godzinę po śniadaniu dostają też jogurt, owoc czy sok.
wyślij odpowiedź

Autor: MAłgorzata 14.03.2007 19:45  
Małgorzata
W moim przedszkolu stawka wynosi 4 zł wydajemy 25 obiadów(jesteśmy na wsi)ale moja kucharka i intendentka potrafia uznac diete dziecka i stworzyc wspaniałe posiłki,które pachną na całą okolicę
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 28.06.2007 11:40  
O posiłku
U mnie w przedszkolu stawka wynosi 8 zł. i co Wy na to?Oczywoście w przedszkolu w Warszawie.
wyślij odpowiedź

Autor: moni 14.09.2007 13:50  
Odp:posiłki
u mnie stawka żywieniowa wynosi 3,5 i co wy na to? Trochę mniej ironi Dano.
wyślij odpowiedź

Autor: dana 15.09.2007 21:36  
do moni
to nie ironia moni, to są fakty a raczej były bo obecnie stawka żywieniowa to 4,20
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina 27.09.2007 11:12  
mój syne też jest alergikiem
Mój syn pierwszego dnia w przedszkolu dostał herbatę miętową, choc już w czerwcu wypełniłam ankietę i wyraźnie zaznaczyłam, ze jest uczulowny. Po południu panie na stole postawiły ciastka. Gdy zapytałam się czy są pewne, że nie ma w nich miodu były zaskoczone. nikomu nie przyszło do głowy sprawszic skład ciasteczek. Powiedziały mi, że to pierwszy dzień i dlatego jest taki chaos i ponownie poprosiły rodziców o wypisanie wszystkiego czego dzieci nie moga jeśc i przywieszenie tych karteczek na tablicy w sali. Uznałam, że może mają rację i nie czepiałam się zbytnio. Ale jak w zeszłym tygodniu sym przysszedł z przedszkola i powiedział, że pił herbatę miętową bo nie było dla niego nawet wody, nie wspominając już o zwykłej herbacie czy kompocie, nie wytrzymałam i poszłam do dyrektorki. Usłyszałam mniej więcej to samo co pisze tutaj "dyrektorka innego", że to nie restauracja!
Nie powiem, dzieci mają ciekawy jadłospis, dostają śniadania, II śniadanie, zupę, II danie, i kanapki jeśli zostają dłużej niż do 16. Nie sądze żeby działa im się krzywda ale niestety dzieci alergiczne są traktowane jak obywatele drugiej kategorii.
wyślij odpowiedź

Autor: justah23 27.09.2007 13:56  
Odp:mój syne też jest alergikiem
To skandal!!! ta dyrektorka powinna byc stamtad wywalona na...!!!!!
rozumiem jakies naprawde wygorowane zyczenia rodzicow ale tu przeciez chodzi o zwykle przypilnowanie zeby dziecko nie zjadlo miodu albo nie pilo mietowej herbaty!!! tylko najwyklejsza wode albo czarna herbate!!!
a swoja droga to dziwi mnie fakt ze dzieci w tym przedszklu tak czesto pija miete!!!
pracowalam w przedszkolu i nigdy nie zabraklo dla dziecka wody albo herbaty!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata 01.10.2009 16:38  
Odp:Odp:Odp:W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
dzwoniłam do sanepidu i nie ma takich przepisów, które zabraniaja przynoszenia własnego pozywienia, jak poinformowała mnie Pani z sanepidu, to wszystko wynika z dobrej woli dyrektorów złobków, czy chca znalezc alternatywe czy tez nie.
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata 01.10.2009 16:42  
Odp:Odp:Odp:Odp:W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
Usłyszałam także, ze nie ma indywidualnego traktowania dziecka...mam nadzieje, ze przyjdzie czas kiedy nastapia zmiany i złobki czy przedszkola beda dla dzieci a nie odwrotnie.
wyślij odpowiedź

Autor: ula 11.09.2014 11:04  
posiłki
witam
wszyscy państwo koncentrują się egoistycznie na sobie i swoich roszczeniach w stosunku do placówek przedszkolnych ( różna diety itp.), a może tak nakarmicie swoje dzieci w domu odpowiednim śniadaniem...a potem dacie im szansę na naukę adaptacji w grupie, przy wspólnych ujednoliconych posiłkach (przedszkolnych, z uwzględnieniem diet) i kultury ich spożywania.
Rodzicu drogi to do ciebie należy opieka nad własnym dzieckiem, na pewno wszystkie uwagi dietetyczno -żywieniowe przedszkole uszanuje, ale racjionalne żywienie należy do ciebie.
zapewniam ,że przynoszenie na śniadanie z domu bułek ociekających czekoladą, lub batonów to fatalny pomysł, bo co mają zrobić rodzice dzieci dbających na co dzień o higienę, jakość produktów i racjonalne zdrowe żywienie!!!
Dzieci widzą różnice w posiłku,jedząc kanapkę przedszkolną i kolegę obok jedzącego batona,
a zatem drogi rodzicu od batona!!! zacznij szanować innych, a może i ty czegoś się nauczysz.
daj szansę swojemu dziecku , myśl pozytywnie na naukę nie jest za póżno.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona jaskuła 18.09.2015 19:05  
Odp:Odp:W uzupełnieniu do wypowiedzi z 6 02
Moje dzieci też wszystkiego nie jadły i co z tego, córka była uczulona na niektóre składniki, ale z tego wyrosła, ja sama w dzieciństwie miałam skazę białkową na białko jaja kurzego i mleko krowie i poprzez powolne podawanie mi tych składników mój organizm i moich dzieci przyzwyczaił się do nich i dzięki temu dzisiaj możemy jesć wszystko.
Przedszkola nie informowałam co dziecko nie lubi, tylko jadły to co było, a jak np. nie zjadły sniadania to lepiej zjadły obiad, z głodu nie umarły
wyślij odpowiedź

Autor: julita165 21.09.2015 17:27  
Nie karmić na siłę
Mój syn nie ma żadnych alergii ani chorób wpływających na to co może jeść. Przy przyjęciu do przedszkola poprosiłam tylko panie aby nigdy i w żaden sposób nie zmuszały mojego dziecka do jedzenia. Jeżeli mówi, ze czegoś jeść nie chce to koniec i kropka. Synek jest wysoki i szczupły ale nie przesadnie chudy, zdrowy, ma dobra odporność więc uważam, że sam sobie dobrze reguluje to ile i czego zjada. Przez ponad rok nigdy nie słyszałam narzekania więc myślę że panie się stosują do mojej prośby.
wyślij odpowiedź

Autor: natalia 05.02.2020 12:22  
catering dla przedszkoli
W takiej sytuacji warto zdać się na placówkę w której pożywienie dostarcza catering- dania cateringowe układa dietetyk dzieki czemu sa zdrowe i ulozone pod kazde dziecko a do wyboru jest mnostwo diet. Polecam my space catering - idealna firma dla przedszkoli
wyślij odpowiedź

Autor: Morena 09.02.2020 20:28  
Odp:catering dla przedszkoli
Ile jeszcze wątków zaśmieciłaś?
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
  ###   #   #####  ##### 
 #  #  ##  #   # #   # 
 #   # # #  #   # #   # 
 #   #  #   #####  ###### 
 #   #  #  #   #    # 
 #  #   #  #   # #   # 
  ###  #####  #####  ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp