MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Akty prawne...
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Jan 03.02.2007 22:14  
Akty prawne...
Witam serdecznie. Czy istnieją jakieś akty prawne/rozporządzenia itp. mówiące o tym iż w przedszkolu 'zerówka' ma być w osobnej sali niż reszta dzieci (młodszych), czy zajęcia mogą odbywać się w jednej a podział na grupy tylko w przypadku ćwiczeń (5 h) i jedni do jednego stolika a drudzy do drugiego a zabawy wspólne razem? Szukałem w Ustawie o oświacie oraz we wszystkich aktach prawnych dotyczących przedszkola i zerówki na stronie MEN. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona Fabiszewska 04.02.2007 22:33  
Akty prawne
Nie ma takiego aktu prawnego. Grupy mogą być zróżnocowane wiekowo - to nauczyciel w przedszkolu pracuje na wielu poziomach, właśnie np. przy stolikach dając dzieciom różne zadania do wykonania. Czyżbyś miał zastrzeżenia?
wyślij odpowiedź

Autor: Jan 05.02.2007 13:11  
Odp:Akty prawne
Witam. Dziękuje za odpowiedź pani Iwono. Ja żadnych zastrzeżeń co do tego nie mam, ale władze samorządu tak i podają taki właśnie argument aby nie można było utworzyć 'zerówki' w przedszkolu. Sprawe mogę dokładnie opisać tylko nie na forum publiczym ale np. drogą mailową jeśli pani jest zainteresowana. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 06.02.2007 18:08  
Odp:Odp:Akty prawne
Sądzę że warto zauważyć iż we współczesnej pedagogice przedszkolnej coraz częściej stosuje się grupy miesszane od 3-6lat, zatem włącznie z zerówką. Taka forma doskonale się sprawdza, a dzieci są bardzo dobrze przygotowane do szkoły.
Zapraszam do poczytania na temat różnych przedszkoli, nawet w tym portalu w dziale PRZEDSZKOLA.
Potwierdzam nie ma aktu prawnego który nakazuje traktować zerówkę jak klasę w szkole, są natomiast programy i podstawa programowa która obowiązuje i gwarantuje odpowiednie przygotowanie dzieci do szkoły.
wyślij odpowiedź

Autor: Jan 08.02.2007 09:32  
Odp:Odp:Odp:Akty prawne
Witam. Dziękuje za odpowiedź i porady.
wyślij odpowiedź

Autor: czarna 07.08.2008 23:34  
ZERÓWKA
Mam pytanie prowadzę "zerówkę" przy szkole, czy moim obowiązkiem jest przyjąć do grupy 6-latków-4-latka jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej ?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 11.08.2008 18:58  
Odp:ZERÓWKA
Zerówka przy szkole, to nie jest przedszkole. Wprawdzie realizuje program przedszkolny, lecz to jest wszystko co je łączy. Mama 4 lateka winna szukać miejsca w przedszkolu gminnym.
wyślij odpowiedź

Autor: czarna 12.08.2008 12:16  
zerówka
Tak też uważam,ale nie wiem na co mam się jeszcze powołać aby odradzić ten pomysł rodzicom ;co zrobić jeżeli przyniosą badanie z poradni psychologiczno-pedagogicznej ,że dziecko nadaje się do grupy o rok starszej?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 18.08.2008 10:11  
Odp:zerówka
Sądzę, że 4 latek nie osiąga poziomu rozwoju 6latka idącego do szkły i nikt takiego zaświadzcenia nie wyda. A jeśli rodzice będą mieli "argumenty" w postaci polecenia przyjęcia z gminy proponuję się nie upierać i nie walczyć. Krzywda się dziecku w grupie starszaków nie stanie, a dobre relacje z Władzą są potrzebne i przy tej okazji należy coś wytargować np wyposażenie.
wyślij odpowiedź

Autor: czarna 20.08.2008 09:24  
zerówka
Przepraszam Anno prosiłam o akty prawne a nie o strach przed władzą(chyba nie o to mi chodziło:()
wyślij odpowiedź

Autor: miwues 20.08.2008 10:23  
Nie ma przepisu, który kazałby ci przyjąć do zerówki szkolnej sześciolatka. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego jest od 6. roku życia (ustawa o systemie oświaty).
wyślij odpowiedź

Autor: miwues 20.08.2008 16:36  
Oczywiście miało być:
Nie ma przepisu, który kazałby ci przyjąć do zerówki szkolnej CZTEROlatka ;-)
wyślij odpowiedź

Autor: czarna 22.08.2008 14:55  
zerówka
I właśnie oto mi chodziło! dzięki:)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####   #######   #####  
  #   #   #     #  #        #     #