MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > jak wygląda prawidłowy jadłospis w przedszkolu?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: kinga 14.05.2009 09:48  
jak wygląda prawidłowy jadłospis w przedszkolu?
Mój synek chodzi do prywatnego przedszkola w warszawie. nie podoba mi się jadłospis, 3 razy w tygodniu mięso na obiad, w piątek oczywiście ryba , a w pozostałe dni placki ziemniaczane, ryż z jabłkami, makaron z truskawkami. jadłospis pisany jest na 3 tygodnie tzn. rotacja dań. po za tym, na podwieczorek jest to samo co na śniadanie, nie ma drożdżówek ani ciasta domowego.dziecko odbieram ok 16 i muszę dokarmiać w domu, zjada drugi dwudaniowy obiad. nie jest otyłym dzieckiem tylko rośnie rozwija się waży 17 kg, ma 3,5 roku i 104cm .
napiszcie proszę jak jest u was w przedszkolach, bo chcę interweniować w sanepidzie ale nie wiem czy mam podstawy.
zwracałam uwagę dyrektorce ale ona powiedziała że mięso dzieci dostają w zupie, no proszę ile tego mięsa tam jest?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka przedszkola 14.05.2009 19:05  
jak wygląda prawidłowy jadłospis w przedszkolu?
Pracuję w przedszkolu jako nauczycielka i wydaje mi się,ęe jadłospis u nas w przedszkolu jest prawidłowy,a pisany jest na tydzień. Wygląda mniej wiecej tak np. dzisiaj na śniadanie były kanapki z polędwicą przyozdobione pomidorem, rzodkiewką i ogórkiem, na drugie sniadanie był banan na obiad botwinka, kotlet mielony i surówka z selera na podwieczorek sałatka jarzynowa. a tak wogóle mięso jest u nas 4 razy w tygodniu w postaci kotletów, gołabków, gulaszu, różnych pieczeni, zapiekanek z ryżu warzyw i mięsa, potrawki z kurczaka itp..Tylko piątek jest bezmięsny a wtedy dzieci na obiad dostaja: rybę, kotlety z ryby, krokiety, pierogi z serem, pierogi leniwe czasami nalesniki. Na podwieczorek dostają: ciasta pieczone przez kucharkę, budynie, kisiel z owocami, ciasteczka, sałatke jarzynową, galaretkę z owocami i bitą smietaną.Zupy są róznorodne z bardzo dużą ilościa mięsa. Wydaje mi się, ze jadłospis u mnie w przedszkolu jest prawidłowy biorąc pod uwagę, ze stawka żywieniowa wynosi 3 złote i 50 groszy a do tego zawsze są dokładki.Trochę mnie dziwi,ze w przedszklu Pani dziecka na podwieczorek dzieci dostaja to samo co na śniadanie jest to trochę podejrzane, bo można wnioskować,że jezeli zostały kanapki z śniadania to pewnie dzieci dostają je na podwieczorek. Sądzę,ze skoro jest to przedszkole prywatne to pewnie opłata jest wysoka a według mnie posiłki sa tam naprawdę ubogie, czy nie chodzi tu o zysk własciciela.Ja pracuję w przedszkolu, które podlega pod gminę i cały koszt z zajęciami dodatkowymi to 190 złotych a dzieci naprawde nie są głodne a rodzice zadowoleni.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 15.05.2009 13:20  
Odp:jak wygląda prawidłowy jadłospis w przedszkolu?
No cóż, moja córka co prawda chodzi do prywatnego żłobka 2,10 mies. i z jedzeniem jest o wiele gorzej niż u ciebie. Płace baardzo dużo jak na takie warunki, ale na razie nie mam wyjscia, od wrzesnia idzie do państwowego przedszkola (na szczęscie)
powiem Ci jak wygląda przykładowy dzień:
1) na śniadanie chałka, na obiad zupa, na podwieczorek budyń.
2) na sniadanie parówka, na obiad zupa, podwieczorek serek
Na obiad zawsze jest tylko zupa. nieźle co? stawka żywieniowa na dzien to 10 zł (warszawa)

pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 21.05.2009 23:36  
za mało warzyw
ja bym się raczej nie martwiła ilością mięsa, wcale nie potrzeba go jeść dużo, bardziej niepokojąca jest mała ilość warzyw
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka przedszkola 22.05.2009 17:29  
za mało warzyw
A myślisz Kasiu,ze dzieci chca jeść warzywa.Kucharka w moim przedszkolu robi naprawdę dobre surówki i mimo zachecania dzieci do zjedzenia i tak zostają one na talerzach.
wyślij odpowiedź

Autor: k 29.05.2009 09:06  
nauczycielka w przedszkolu
U Ciebie naprawdę w przedszkolu jest porządny jadłospis i dobre dania nauczycielko przedszkola.
Porównując go do swojego- to wypadamy naprawdę nie za dobrze. Mnie osobiście denerwują wszelkie gotowce- nawet pierogi i ciasta to gotowce, podwieczorek - zazwyczaj gotowce- reklamowane rogaliki, jogurty, maślanki smakowe, a na śniadanie wiecznie mleko z różnymi płatkami i słodki dodatek.Okropne!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka przedszkola 29.05.2009 16:23  
Jadłospis w przedszkolu
U nas faktycznie za tak małe pieniądze w przedszkolu jest dobre jedzonko, takie typowe domowe jedzenie.Kucharka sama piecze ciasta nawet budyń i kisiel nie może być z paczki.Pierogi, makaron do rosołu też jest własnej produkcji. Czasami na podwieczorek zdarzy się drożdżówka ze sklepu, ale to jakieś 2-3 razy w ciągu roku. U nas naprawdę nikt nie narzeka, bo już wtedy chyba by była to przesada.
wyślij odpowiedź

Autor: Lis marianna 17.06.2009 16:00  
jak jedzą dzieci
jestem osobą która układa jadłospisy w przedszkolu.serce nas boli jak wszystkie surówki wracaja z powrotem równiez zupy mleczne typu lane kluski, ryz na mleku i inne. Jedza tylko płatki nestle itp.równiez kanapki z serami z dodatkiem warzyw? wiec co jest lepsze ? Czy gotowac to co dzieci jedzą czy gotować aby z powrotem wracoło do zlewek?ciekawa jestem waszych opinii/
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 01.07.2009 09:15  
Odp:jak jedzą dzieci
pewnie, ze serce boli, zwłaszcza jak sa to takie pyszne rzeczy, jestem rodzicem i tez sie wkurzam jak sie nastoje nagotuje dla swojej córki a ona mówi, ze "nie bedzie tego jesc"
ale mimo wszystko uwazam, ze lepsze jest i tak gotowanie niz podawanie dzieciom tzw "gotowców"
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka przedszkola 01.07.2009 12:30  
Jak jedzą dzieci
Jak wcześniej pisałam w przedszkolu w którym pracuję jedzenie jest naprawdę bardzo dobre biorąc nawet pod uwagę tak małą stawkę dzienną.Nasza kucharka bardzo się stara wymyśla różne kotlety z dodatkami, klopsiki dzieci jeżeli zauważą coś nowego na talerzu to wprost sztywnieją.Jedzą najchętniej kotlety mielone, oraz kotlety schabowe lub z piersi kurczaka.A jeżeli chodzi o surówki to jedna wielka katastrofa twierdzą,że nie lubią na nic zdaje się tłumaczenie, przekonywanie a próby karmienia to nic z tego nie wychodzi odruch wymiotny.Są też oczywiście dzieci, które uwielbiają surówki i proszą nawet o dokładki ale to są wyjątki.Kiedy pani woźna sprząta po obiedzie to naprawdę jest żal,ze tak dobre jedzenie się marnuje.
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 06.07.2009 19:13  
Jadłospis w przedszkolu.
Czytam i mam wrażenie, że tylko w przedszkolu mojej córki jest brak mięsa. Bo co to jest dwa razy w tygodniu. A tak ciągle kluchy, placki, makarony czy ryż na słodko. Czy ktos jest w stanie odpowiedziec ile razy w tyg. powinno byc mięso?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka przedszkola 07.07.2009 14:29  
Jadłospis w przedszkolu
W przedszkolu w którym pracuję mięso czy raczej dania mięsne są 4 razy w tygodniu.Piątek jest dniem bezmięsnym wtedy dzieci dostają rybę, kotlety rybne, pierogi leniwe, naleśniki z twarogiem, kopytka,pierogi ruskie itp. oczywiście wszystko własnej roboty.
wyślij odpowiedź

Autor: dietetyk 12.07.2009 21:10  
prawidłowy jadłospis
Jadłospis powinien być układany na 14 dni.Posiłki w tym czasie nie powinny się powtarzać.W każdym dniu powinno znależć się białko pełnowartościowe np.ryba,lub mięso,nabiał,węglowodany złożone czyli owoce lub warzywa mogą być pod postacią surówki.W diecie powinno stosować się produkty jak najmniej przetworzone ,należy unikać konserwantów.Prawidłowy jadłospis powinien zawierać mięso lub rybę 2 razy w tygodniu,2 razy potrawy półmięsne np.leczo,spaghetti itp.Raz w tygodniu na obiad mogą być racuszki,placki ziemniaczane i inne frykasy.Jednakże śniadanie wówczas musi być pełnowartościowe np;pasta mięsna,parówki.Zupa do obiadu w takim przypadku również powinna być z dodatkiem mięsa
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja P 07.08.2009 23:41  
cena obiadu
Nauczycielko, czy nie wiesz, ze ta mała stawka żywieniowa jest wynikiem dotowania przez władze? To tylko wsad do kotła, a reszta - płace, media itd płacone są z innych pieniędzy... ale faktem jest że tam gdzie jest kuchnia na miejscu posiłki winny być dobre!
wyślij odpowiedź

Autor: Jurek Stepniewski 19.01.2010 17:09  
Skasowane wpisy
Kilka wpisów dot Smyka zostało skasowanych bowiem nasze Forum nie jest miejscem do stawiania zarzutów ani sposobem na "załatwianie" spraw wynikających z odczuć własnych, czy nawet przykrych doświadczeń.
Jeśli uważacie Państwo, że sprawy wymagają interwencji zapewniamy, że w tym celu powołane są uprawnione urzędy i tam należy kierować swoje wątpliwości i skargi.
Poza tym wpisy zostały skasowane w związku ze stwierdzeniem, że dokonywały je te same osoby podpisując różnymi hasłami. Można to stwierdzić, ponieważ każdy wpis rejestrowany jest wraz z numerem IP.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka_przedszkolanka 20.01.2010 18:46  
Odp:prawidłowy jadłospis
wydaje mi się, że parówki to nie jest pokarm pełnowartościowy, raczej zaliczyłabym go to pokarmów z kategorii "do śmietnika"
wyślij odpowiedź

Autor: Aga 24.01.2010 13:21  
jadłospis malucha
skoro surowki ląduja w śmietniku po co je robić "tak na siłę". Dzieci na ogól ich nie lubia bo są przyzwyczajone do "prostego jedzenia" ...czyli gotowane warzywa lub surowe....wiadomo kazde dziecko preferuje inne. Ale wystarczyło by ugotować rózne warzywa, ćześc pozostawić surowych (np paprykę;)marchewkę) i żeby kazde dziecko moglo sobie wybrać to co lubi. Patrzac na inne dzieci może skusilo by sie skosztować i tych warzyw które wcześniej nie jadło (?)
A surówki przygotowywać w mniejszych ilościach!! Dla tych chętnych do ich skosztowania:)

Aha! i na groma te sosiki pieczarkowe i inne mydlane smaki?????!!!!
Dzieciaki o wiele bardziej wolą makarony, ryże czy kasze bez takich dodatków!
wyślij odpowiedź

Autor: rr 03.02.2010 12:22  
Odp:Skasowane wpisy
o.k przyjmuję do wiadsomość że wpisy zostały wykasowane,ale innformacja o tym jakoby pisała je jedna i ta sama są kłamstwem.Liczę na sprostowanie.
wyślij odpowiedź

Autor: Jurek Stepniewski 03.02.2010 21:16  
Odp:Odp:Skasowane wpisy
Koryguję i uszczegółowiam, winno być: Poza tym trzy wpisy zostały skasowane w związku ze stwierdzeniem, że dokonywały je te same osoby podpisując różnymi hasłami.
wyślij odpowiedź

Autor: rr 03.02.2010 22:04  
Odp:Odp:Odp:Skasowane wpisy
dziękuję bardzo za korektę,bowiem byłam trochę zakłopotana.Pozdrawiam serdecznie.
wyślij odpowiedź

Autor: pomoc w kuchni 05.06.2010 15:07  
Przedszkolny jadłospis
1)Powinien być układany na 15 dni.
2)Wciągu tych 15 dni żadna potrawa nie powinna się powtarzać.
3)Osobą odpowiedzialną za układanie jadłospisu jest tzw kierownik administracyjny - czyli intendentka( to osoba która zbiera opłaty)
4)W jadłospisie(obiad drugie danie) musi być raz w tygodniu ryba, raz w tygodniu drugie danie bezmięsne(naleśniki,pierogi leniwe), raz w tygodniu drugie danie tzw półmięsne(np gołąbki, spagetti,rizotto,pierogi z mięsem.
5)Porcja surowego mięsa (drugie danie)powinna ważyć 6 dkg.
6) Zupa na pierwsze danie jest obowiązkowa.
7) Potrawy typu placki z jabłkiem lub ziemniaczane, racuchy są dopuszczone ale na podwieczorek.
8)Zupy mleczne są obowiązkowe(codziennie)
WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI POWINNO SIĘ ZGŁASZAĆ DO SANEPIDU.NALEŻY PODAĆ NUMER PRZEDSZKOLA. ROZMAWIAĆ BEZPOŚREDNIO Z URZĘDNIKIEM ODPOWIEDZIALNYM ZA ŻYWIENIE PRZEDSZKOLNE.MOŻNA TO ZROBIĆ TELEFONICZNIE.DZWONIĆ NAJLEPIEJ RANO BO POTEM INSPEKTORZY WYCHODZĄ NA KONTROLE.
wyślij odpowiedź

Autor: ja, ja 10.06.2010 15:43  
zdziwiony
Co z tym brakiem mięsa wszędzie w piątki? Jakaś zmowa? Bo jest o tym w co trzecim komentarzu.
wyślij odpowiedź

Autor: Aguu 08.07.2010 14:07  
kucharzyna przedszkolna:)
pracuje jako kucharz w prywatnym przedszkolu,stawka żywieniowa wynosi 9 zl<sniadanie,2sniadanie,obiad 2 daniowy i podwieczorek>.mamy 35 dzieciaków,i nie ma opcji zeby ktores nawet nie sprobowalo obiadu.mimo tych posilkow dzieciaki moga w kazdej chwili napic sie soczku albo wody mineralnej.oczywiscie jesli chodzi o jadlospis to wszystko jest tak jak powinno byc,zreszta tyle jest teraz poradnikow i programow komputerowych,że kazdy nawet nie dietetyk dal by sobie rade z tym.a piatek zawsze jest bez miesny.
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia W. 15.07.2010 12:33  
Ja nie narzekam...
Mój syn i teraz tez i drugie dziecko chodzą do niepublicznego przedszkola w Warszawie i na prawdę nie narzekam na posiłki... Z mięsem w piątki już się tak utarło, że go nie ma... Ja rozmawiałam kiedyś na temat żywienia i wiem, że są układane jadłospisy po normy IŻŻ ( dodam, że dzieci chodzą do Zielonej Ciuchci, więc możecie sprawdzić sami). Z doświadczenia jednak wiem, że często rodzice chcą na siłę "uzdrowić" jadłospis swoich dzieci, a jak weszłam na ten IŻŻ i zobaczyłam jadłospisy to rzeczywiście są tam propozycje słodkie i placki smażone...
wyślij odpowiedź

Autor: Ada 03.08.2010 13:48  
jedzenie
Fakt jest taki, że dzieci nawet jak jest prawidłowy jadłospis nie jedzą tego co zdrowe... Już ktoś tu napisał o tym. Rodzice sami dają świństwa w domu i nie zwracają uwagi na to co dzieci jedzą, a potem mają pretensje do przedszkoli. Ja zauważam to nawet w swoim przedszkolu...
wyślij odpowiedź

Autor: Sabina 03.08.2010 13:50  
...
Ja uważam, że jedzenie jest lepsze w mniejszych przedszkolach, gdzie wszytko jest odpowiednio przygotowane ze składników dobrej jakości... Nie wiem czemu, ale tak uważam. Mniejsze przedszkola bardziej zwracają uwagę na kupowane produkty lub mają catering- też sprawdzony i spełniający wszelkie wymagania.
wyślij odpowiedź

Autor: mm 20.08.2010 14:24  
od strony kuchni...
Powiem wam szczerze, że nie da się ułozyć takiego jadłospisu, który zadowoliłby wszystkich rodziców.
Część osób będzie stawiała na "prozdrowotne" jedzonko typu warzywka, ciemne pieczywo, mięsa gotowane, część za to uznaje że lepsze są dania domowe, tradycyjne i drożdzówka to nic złego.
Jak sami widzicie - zdania są podzielone nawet w tak małym wątku.
Reprezentuję firmę cateringową, która dostarcza posiłki dla przedszkoli
Powiem Wam jak wyglada to w praniu :

Jadłospisy należy tak komponowac, żeby dzieci dostawały posiłki uwzgledniające wszystkie grupy piramidy zywieniowej a sztuką jest taki ich dobór by dzieci je chętnie jadły.
Nie można dać się zwariować - tu trzeba rozsądku i znajomości psychologii dzieci.

jadlospis powinno ukladać się systemem dekadowym tzn. na 10 dni, można wtedy zrównoważyć dietę i unika się błędów.
W tygodniu powinno umieścić sie 3x danie mięsne
1 x danie jarskie, 1 x danie rybne.

obecnie zalecenia WHO są nastepujace :
zwiększyć spożycie ryb morskich
zredukować podawaną ilosc mięs czerwonych na rzecz drobiu,
zwiekszyć udział warzyw i owoców w diecie dziecka
ograniczyć cukry proste. Ograniczyć udział soli w diecie.
Podstawą diety powinny być produkty zbożowe najlepiej nieoczyszczone zawierajace blonnik, mineraly, cukry złozone, następnie warzywa i owoce, produkty mleczne, dalej dopiero mieso,na końcu tłuszcze i słodycze.
produkty należy ze sobą odpowiednio łączyć .

Jadłospisy komponuje się zaczynając od obiadu, i to w odniesieniu do niego doklada się śniadania, podwieczorki i kolacje.

przykładowo - jadłospis na jeden dzien w tygodniu w mojej firmie wyglada następująco :

wtorek

śniadanie: mleko, platki kukurydziane, pieczywo mieszane ( ciemne i jasne ) , margaryna ( typu rama ) jajko gotowane, salata, ogórek, rzodkiew, herbata z cytryną
II śniadanie : owoc, jogurt
obiad : zupa jarzynowa z ziemniakami z natką ,
pulpety wieprzowe w sosie pomidorowym, kasza gryczana, surówka z kapusty pekińskiej z pomidorami, jogurtem i koprem, kompot z jabłek
podwieczorek : ciasto drozdzowe z masłem, kakao
kolacja : pieczywo mieszane, margaryna, polędwica drobiowa, sałata, warzywa mieszane, sok owocowy

dodam, że taki zestaw w mojej firmie kosztuje 18,00 zł dziennie.
Drogo ?
Jeśli moją dzialalność dotowała by gmina, która przejęła by ciężar kosztów lokalu i jego amortyzacji , pracowników, podatków, transportu cena za zestaw wyniosłaby około 8,00 zł dziennie.

A tak na boku - stawka w UE na wyżywienie jednego dziecka w przedszkolu wynosi 5 ( pięć ) Euro

pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: monia. 28.08.2011 21:54  
Odp:jak jedzą dzieci
Ja również pracuję w przedszkolu i wiem co dzieci lubią .uwielbiają wszystkie słodkie płatki,dzemy nutelle i inne słodkości na które my nie możemy sobie pozwolić ponieważ sanepid nas krótko trzyma.mało które zjada twarożek,pastę rybną,czy płatki owsiane surówek też nielubią.nie jest łatwo dogodzić maluchom.pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: intendentka 03.11.2011 22:36  
Odp:Odp:jak jedzą dzieci
Jestem intendentką. poczytałam trochę potów na forach i taki mi się wniosek urodził- mamy są bardzo mądre, chcą żeby w przedszkolu było zdrowe jedzenie-tylko szkoda, że nie nauczyły dzieci jeść tych zdrowych dań.... Też jestem za zdrowym odżywianiem. Ale dzieci tych "mądrych" mamuś nie chcą nawet tchnąć surówek, zup mlecznych itp. czyżby w domu królowały gotowce....
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 09.11.2011 14:23  
Odp:Jadłospis w przedszkolu.
Zasada układania jadłospisu wygląda następująco:
na śniadania na przemiennie mięsko /w postaci wędliny, parówki dobrej z dużą zawartością mięsa/, kiełbaski/ coś jarskiego /sery w różnej postaci, pasty, jajka/ i oczywiście do tego warzywko, mleko lub herbata do wyboru, raz w tygodniu podaję zupę mleczną /dzieci nie chcą jeść tych zup/
Zupy na przemiennie kwaśna i słodka
II danie
dania na przemiennie: mięsne, półmięsne, jarskie. i oczywiście do każdego dnia jest surówka lub marchew na zgryz
Do domu dzieci zabierają codziennie owoce i w miarę możliwości /zależy od ilości dzieci w przedszkolu i jeżeli stawka pozwala na to, to różnego rodzaju desery mleczne jogurty,mleczka smakowe w kartoniku, soczki w kartoniku itp. najczęściej dzieci u mnie dostają ciasto drożdżowe oczywiście wypiek własny, okazjonalnie pączki, faworki, galaretki oraz słodycze gotowe/ dzienna stawka żywieniowa w moim przedszkolu 4,50
wyślij odpowiedź

Autor: Basia 11.11.2011 05:42  
Odp:Jadłospis w przedszkolu.
Witam,
zgodnie z zaleceniami nowej piramidy żywieniowej mięso czerwone powinno być w jadłospisie rzadkością.
W moim przedszkolu mięso podawane jest 3 razy w tyg.( drób, cielęcina, czasem wieprzownia, czasem wołowina), 1x ryba, 1x obiad bezmięsny (kotlecik z jaj, naleśniki z serem, makaron z serem, spagetti warzywne, nugetty sojowe), mleko codziennie 2x, warzywa do każdego posiłku, owoce na drugie śniadanie oraz w postaci przetartych kompotów, 3x w tyg ciemne pieczywo.
Zupy mleczne są codziennie, płatki gotowe z paczki, ale też musli, płatki ryżowe, owsiane, kasza manna- dosładzane miodem naturalnym a nie cukrem.
Nie podajemy gotowych drożdżówek, batonów itp. Za to kucharki same pieką domowe ciasto z owocami.
Jeśli chodzi o dodatki w postaci jogurtów i serków to jogurty jak najbardziej ale głównie naturalne (dzieci już się przyzwyczaiły do nich), owocowe ale dobrej jakości (z owocami a nie z syropem owocowym i sztucznymi aromatami), serków homogenizowanych nie podajemy (są tłuste, z licznymi chemicznymi dodatkami i ogromną ilością cukru).
W naszym przedszkolu stawiamy głównie na jakość produktów. Jeśli masło to prawdziwe, jeśli ser żółty to dobrej jakości, jeśli twarożek do smarowania z pudełeczka to tylko Bieluch (w swoim składzie ma tylko 2 składniki, jet niesolony i nie zawiera dodatkowego tłuszczu ani zagęstników), jeśli parówki to z mięsem dobrej jakości.
Wiem że trzeba się trochę natrudzić i pokombinować żeby wszystko grało, ale warto.
Dodam że nie jest to przedszkole państwowe w stolicy.
Pozdrawiam
W razie pytań chętnie odpowiem wichurka@o2.pl.
wyślij odpowiedź

Autor: siara 15.11.2011 21:21  
Odp:Odp:Jadłospis w przedszkolu.
Zgadzam się z Tobą, ja pracuję w niepublicznym i chętnie zaprosiłabym rodziców w porze posiłków i pokazała jak ich "CUDA" jedzą ile trzeba im naobiecywać, żeby spróbowały surówkę lub wypiły kubek mleka. A potem niech oni układają jadłospisy. Moje dzieci uwielbiają właśnie kluchy, pierogi, makaron z serem, naleśniki itp.mięso tylko sznycle i kotlety, sosy absolutnie! nie mówiąc o wątróbce to już jakiś koszmar. Więc ci którzy to mają na co dzień to wiedzą,nasi "mądrzy rodzice" ciekawe w którym domu mamy które mają roszczenia gotują domowe obiady?
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 28.11.2011 12:04  
jadłospis przedszkolny
W przedszkolu mojego dziecka przeważnie obiad jest 1-daniowy, np. zupa pomidorowa z ryżem i budyń. W następny dzień ziemniaki,kurczak i surówka (bez zupy). Bardzo często zdarza się ,że ryb nie ma wcale przez 2 tygonie. W następny dzień makaron z sosem pomidorowym. W następnym kluski parowane z kisielem. Oczywiście wszystko kupne (ze słoików i paczek).Kucharka nigdy nic nie upiekła!-o przepraszam ,raz pierniczki przed świętami.
Kochane Mamy zazdroszczę Wam jadłospisów z Waszych przedszkoli.
wyślij odpowiedź

Autor: anka g 23.02.2012 09:25  
Odp:jadłospis przedszkolny
a u nas wlasnie jest dziwnie,jak corka chodzila 2 lata temu do innego tez byly owoce codziennie wydawane,normalne zupy,2 dania..
a tu z synem mam problem-wiecej takich dan typu warzywa z kawalkami miesa-czyli pwnie na 1 os moze 1 sie trafi,,.zupa cytrynianka,,galareta drobiowa...rano najczesciej kanapka,rzadko mleczna zupa,do tego wszytsko naraz 8.30sniadanie 10.45zupa 11.30 2 danie,,,,,,,,,,po spaniu kolo 2 podwieczorek-kisiel,bulka,jogurt,,a jak dziecko siedzi do 4,5 i malo zjadlo dziwnego obiadu to glodne,,wroclaw przedszkole nr 70
wyślij odpowiedź

Autor: Hanka 11.03.2012 20:39  
Odp:Odp:jadłospis przedszkolny
Jak tak czytam te wpisy to jestem zła Zwłaszcza właśnie na mamusie które chciały by zwalić całą winę na przedszkole że dzieci są źle odżywiane Pracuję w przedszkolu w sektorze żywieniowym i widzę czego dzieci są nauczone jeść Najchętniej jadły by zapiekanki frytki bigosy...gotowe dania U nas też panie pieką ciasta czasami ciasteczka pierogi kluski itp również robią same Nie zawsze to co smakuje nam dorosłym smakuje naszym pociechom Z żalem stwierdzam że sa roczniki które jedzą bardzo ładnie i takie co w ogóle by nie jadły Jednym słowem MAMY zastanówcie się czego uczycie dzieci jeść w domach a później krytykujcie co się gotuje w przedszkolu.Dzieci na prawdę nie chcą jeść Hanka
wyślij odpowiedź

Autor: asik 23.06.2012 09:18  
Odp:Odp:Odp:jadłospis przedszkolny
W przedszkolach prywatnych jest masakra, to co dzieci jedzą jest robione przez firmy, które to samo gotuja dla robotników budowlanych, prym wiedzie Jnatan w Bielsku. To co tam dają dzieciom to breja, panie dzielą mięso na cztery, zamykają drzwi przy posiłkach ale mój syn mi opowiadał, był ciągle głodny a na podwieczorek był jeden herbatnik i woda do picia! Śniadania to połowa kromki z plasterkiem ogórka, na nieszczęście wieziona na tacy przed moimi oczami! Kasę płacić trzeba a tu takie oszczędności!!
wyślij odpowiedź

Autor: Patrycja Hoffmann 09.01.2013 09:17  
ryż z jabłkiem i makaron z musem truskawkowym?
Witajcie, moja córka chodzi do dobrego, prywatnego przedszkola i też mam problem z jakością menu :-). W środku zimy dzieci dostają na obiad (!) ryż z jabłkiem lub makaron z musem truskawkowym. Do tego barszcz czerwony czyli woda...Moja córa wróciła po takim dniu głodna jak wilk, w samochodzie zjadła kajzerkę z mielonką a w domu zjadła wielką porcję zawiesistej zupy z mięsem. Jestem wściekła bo moje dziecko do tłustych nie należy i takie durnowate dania można podać na podwieczorek a nie na obiad!
wyślij odpowiedź

Autor: justa 10.01.2013 20:53  
.............
a co w tym dziwnego ze ryz z jablkiem? przeciez to samo zdrowie! nie wie pani ze ryz i jablka sa produktami bardzo zdrowymi! w przeciwienstwie do kajzerki z maki pszennej sztucznie nadmuchanej polepszaczami i mielonki ktora miesa ma tyle co kot naplakal. Durnowate danie to pani swoejmu dziecku do jedzenia. Rece opadaja jak sie czyta takie wiadomosci.
wyślij odpowiedź

Autor: Kachna 13.02.2013 23:56  
stawka 5 euro :)
Stawka się zgadza,ale np we Włoszech dzieci jedzą tylko obiad (makaron na pierwsze i mięso lub ryba z warzywami na drugie). Moje maluchy tam chodziły do przedszkola i szkoły. Teraz chodzą w Polsce i jedzą o niebo lepiej :D nawet jeśli nasza stawka żywieniowa jest mniejsza.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata 14.02.2013 14:03  
Odp.............
Justa ma racje jak co do wypowiedzi Patrycji.Tylko miecho, kiełbacha i zawiesista zupa. To takie zdrowie? U mnie w przedszkolu na okragło sa kotlety i mięsa w sosie az do bólu. Od samego patrzenia nabieram alergii na mieso a sosów nie jem od dłuzszego czasu.I obowiazkowo ziemniaki . Czesto własciwie prawie zawsze zupa z ziemniakami i na drugie tez ziemniaki. Zwracałam uwage kucharce,ze jesli w zupie sa ziemniaki to na drugie powinna byc kasza, ryz czy makaron. Nie poskutkowała. Nie ma ryzu, nie ma placuszków, krokietów itp tylko to mięcho. Patrycja pewnie by była zadowolona. Dzieci tak przywykły do tych okropnych sosów ,ze jesli cos innego znajdzie się na talerzu patrza na potrawe , jak na coś trujacego.A w domach znacznie gorzej- dzieci opowidaja co mamusie serwują. Niech to dziecko bedzie trochę glodne niz nafaszerowane byle czym Mięso owszem musi byc ale w umiarkowanych ilosciach.
wyślij odpowiedź

Autor: marta100 15.02.2013 10:53  
Ważne nie tylko co, ale też jak i kiedy
Kwestia dopasowania menu do potrzeb każdego dziecka jest pewnie dość trudna. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach coraz częściej maluchy są np. na diecie wegetariańskiej i jedzą coś innego niż pozostała część grupy. Mimo tego, każdy rodzic wolałby, żeby posiłek dla dziecka był zbilansowany, zawierał białko ze źródeł innych niż mięso, dlatego warto wybierać takie przedszkola, jak np. http://junior.lublin.pl/, w którym dania są urozmaicone, a do tego da się ustalić z wychowawcami, jakie posiłki mają być serwowane konkretnemu dziecku.
wyślij odpowiedź

Autor: ala 11.03.2013 22:42  
W naszym przedszkolu same słodkości
Ja w sumie nie mam nic przeciwko menu serwowanemu w naszym przedszkolu - gotowane i w miarę urozmaicone, ale ilość przynoszonych do domu słodkości mnie przeraża - serki waniliowe, deserki, wafelki i oczywiście jogurty - o nie, nie mam nic przeciwko jogurtom, ale dlaczego muszą być o smaku babi piaskowej z ciasteczkami?
wyślij odpowiedź

Autor: Justyna R. 14.05.2013 19:26  
trudno wszystkim dogodzić
W moim przedszkolu jedna z mam ciągle awanturowała się, że mięso jest co drugi dzień, nic nie zdziałała, więc postanowiła dawać swojej córce, w dni bezmięsne dodatkową porcję mięsa, zwykle jakiś kotlet. Efekt tej diety to ciągłe bóle brzucha i zatwardzenie.
Inna mama miała pretensje, że dzieci po przedszkolu są głodne.W przedszkolu były do 17. Obiad jadły o 14, a lekki podwieczorek o 16, więc chyba nic dziwnego.
W tej samej grupie, jeszcze innej mamie nie podobało się , że dzieci jedzą dżem kupowany w Biedronce, pomimo tego, że miał całkiem niezły skład...

wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 03.09.2013 10:11  
Odp:Odp:jak wygląda prawidłowy jadłospis w przedszkolu?
bardzo bym chciala takie przedszkole czy zlobek.Obecnie mój syn chodzi do prywatnego przedszkola i za jeden cieply posilek place 6zl a reszte musi miec swoje z domu.Wolicie taka placuwke?
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota 30.10.2014 13:27  
posiłki
powiem tak, że przedszkola trzyma krótko sanepid, który wymaga od bloku żywieniowego trzymania się pewnych norm żywieniowych, któte dziecko powinno dostawać w ciągu dnia. Normy te narzuca z kolei IZŻ. jednym słowem trzeba podawać dzieciom wszystko to za czym szczególnie nie przepadają (kasze wszelkiego rodzaju, pieczywo ciemne, ryże i makarony najlepiej z mięsem, warzywami, jajka, nabiał w rożnych postaciach-kefiry, maślamki, jogurty naturalne,sery żółte, białe w postaci samej lub past, oprócz tego wazrywa surowe i gotowane, owoce, mięso, ryby, jeśli chodzi o wypieki to tylko wlasnego wyrobu). I to wszystko nalezy zmieścić w jednym tygodniu - jadłospisy układa sie dekadowe.
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka nowak 27.08.2015 17:35  
może mamy ułożą jadlospis przykładowy
może mamy które mają pretensje ułożą jadłospis
przykładowy( a póżniej wcielą w życie swojego dziecka)
oczywiści w/wymogow sanepidu
wyślij odpowiedź

Autor: Mimi 20.04.2017 18:35  
Odp:prawidłowy jadłospis
Dietetyk, który proponuje toksyczne parówki!? Gorzej już być nie może! A pasztety z roślin strączkowych? Co za wiedza!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 30.05.2017 07:22  
warto zwracać uwagę
moim zdaniem jak przeglądamy oferty przedszkoli, warto skupić się własnie na tym, jakie jedzenie oferowane jest w przedszkolu
ja wybrałam przedszkole wesołe słoneczka Katowice , bo zaoferowali jedzenie dobrej jakości
widzę też po dziecku, że nie chodzi głodne i jest szczęśliwe
wyślij odpowiedź

Autor: Dominika Wiśniewska 03.10.2018 10:29  
Jedzenie kryterium wyboru
O tym, co będzie jadało nasze dziecko, warto dowiedzieć się przed wyborem placówki. My zdecydowaliśmy się na jedno z przedszkoli w Poznaniu właśnie ze względu na to, że współpracują z firmą cateringową https://food4kids.pl/, która bardzo starannie podchodzi do tworzenia menu i dopasowuje je do potrzeb dziecka.
wyślij odpowiedź

Autor: bartosz jarzab 05.02.2020 12:15  
Catering
W przedszkolu gdzie chodzi moj syn jedzenie dostarcza my space catering, dobra firma cateringowa której jadłospisy układa dietetyk. Dania sa rozmaite i syte dzieki czemu moje dziecko wraca do domu najedzone
wyślij odpowiedź

Autor: Daria 07.02.2020 10:57  
Jedzonko dla przedszkola :)
Najlepiej jak w przedszkolach jest catering - ktory uklada dietetyk : ) Dzieci go uwielbiaja. Firma ktora go dostarcza to my space catering - piekne kolorowe dania bomba witaminowa a do tego pyszne , dzieci bardzo zachwalaja.
wyślij odpowiedź

Autor: Morena 09.02.2020 20:27  
Odp:Jedzonko dla przedszkola :)
Tak, tak, wiemy, wiemy...
wyślij odpowiedź

Autor: karina makowska 09.03.2020 11:13  
catering
Witam zgodzę się z poprzednimi Paniami. Nasze przedszkole również zdecydowało się na catering od my space catering. Bardzo fajna opcja na niejadka. W końcu dzieciaki zaczęly jeść.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #    #######   #####  
  #   #    ##    #        #     # 
 #     #  # #    #        #     # 
 #     #    #    ######    #####  
 #     #    #          #  #     # 
  #   #     #    #     #  #     #