>> Małe dziecko >> Lektura dla nas >>  MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY. Pierwszy poradnik dla rodziców.

MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY. Pierwszy poradnik dla rodziców.

W tej niewielkiej objętościowo, bo zaledwie 50-stronicowej, i niedrogiej książeczce WESOŁA SZKOŁA wydanej nakładem WSiP dorośli znajdą wiele praktycznych porad związanych z rozwojem kilkulatka i z funkcjonowaniem szkoły. Dzięki temu pierwszy rok w szkole będzie i dla rodziców, i dla dziecka łatwiejszy.

Propozycje ćwiczeń ułatwiających naukę czytania i pisania albo przykłady zabaw relaksacyjnych i sposobów na motywowanie do nauki - to już było w innych książkach – powiedzą rodzice. Jednak po raz pierwszy w Polsce w tego typu poradniku znalazły się również kompletne informacje na temat działania szkoły oraz zadań i organizacji pierwszego etapu kształcenia. Każdy rodzic był w szkole, ale szkoła, którą pamięta, różni się bardzo od tej, do której chodzi albo pójdzie jego dziecko. Co na przykład oznacza w praktyce „kształcenie zintegrowane”? Czy nauczyciel musi zrealizować cały materiał zawarty w podręczniku? Dlaczego pierwszakom nie stawia się stopni, co to jest ocena opisowa i sprawdzian kompetencji? Jak mądrze pomóc dziecku odrobić lekcje? Dzięki tej książeczce dorosły wyobrazi sobie sytuację dzisiejszego pierwszaka i odpowie sobie na pytanie, czego może wymagać od szkoły, czego od dziecka, a co najbardziej zależy od niego; od jego troski, rozwagi, uwagi i pełnego miłości wsparcia.

Porady dla siebie znajdą tu także rodzice dzieci, które nie chodziły wcześniej do przedszkola, oraz maluchów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (np. niedowidzących, niesłyszących, z epilepsją, porażeniem dziecięcym itp.). Dla tych rodziców, którzy zastanawiają się, czy ich dziecko np. ma dysleksję albo ADHD, autorka poradnika również przygotowała kilka wskazówek.

Autorka książki Irena Zarzycka jest dyplomowanym nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej z wieloletnim stażem, egzaminatorem okręgowej komisji egzaminacyjnej i laureatką konkursu „Polityki” Obywatel uczeń (nagrodę otrzymała m.in. za scenariusz zajęć „Oswoić, czyli stworzyć więzy – z Małym Księciem ruszamy na poszukiwanie przyjaciół”). Z WSiP-em współpracowała wcześniej przy publikacjach „Wesoła szkoła sześciolatka. Spróbujmy inaczej. Metody aktywizujące w wychowaniu przedszkolnym oraz „Wesoła szkoła. Po europejsku, to znaczy wspólnie. Przewodnik dla nauczyciela klas 0-3.

Poradnik z wdziękiem i humorem zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło.

Irena Zarzycka: Wesoła szkoła. Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2006. Cena 9.90 PLN.

9 kwietnia 2020