>> Małe dziecko >> Kochamy i wspomagamy >> Zabawki a bezpieczeństwo

Zabawki a bezpieczeństwo

Zabawka jest nieodłącznym elementem dziecięcych zabaw. Pomaga kształtować wiele umiejętności takich jak zręczność, spostrzegawczość, precyzja manualna, rozwija wyobraźnię i zdolności konstrukcyjne. Stanowi także ważny atrybut zabaw poznawczych i abstrakcyjnych, inspiruje do marzeń, a ta z zabawek najbardziej ulubiona, jest często przedmiotem uczuć przywiązania i przyjaźni. Towarzyszy ona dziecku w różnych sytuacjach życiowych, jej obecność daje poczucie bezpieczeństwa.

Nie wszystkie jednak zabawki są dla dziecka bezpieczne. Najważniejszym kryterium jest tutaj wiek dziecka Jest sprawą oczywistą, że niektóre zabawki wspaniałe i rozwijające dla dzieci starszych mogą być niebezpiecznym narzędziem w rękach maluchów. Wybierając zabawki szczególnie dla tych najmłodszych dzieci trzeba uwzględnić kilka podstawowych zasad.
Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich (Nr 88/378/EEC) określa kilka podstawowych norm prawnych dotyczących bezpieczeństwa zabawek:

 zabawka jest to dowolny produkt zaprojektowany lub wyraźnie przeznaczony do używania w czasie zabawy przez dzieci do 14 roku życia

 zabawki muszą być odpowiednio oznakowane (w krajach Unii Europejskiej zabawki dla dzieci do 14 r.ż. mają symbol CE)

 zgodność parametrów zabawki z normami (PN-EN 71) musi być potwierdzona badaniami w niezależnym laboratorium

 zabawki powinny być bezpieczne pod względem konstrukcji, wytrzymałości mechanicznej i palności, a materiały użyte do ich wytwarzania powinny spełniać określone wymagania pod względem zdrowotnym

 szczególnej kontroli (dyrektywa 98/48/EC) podlegają zabawki dla dzieci do 3 roku życia przeznaczone do wkładania do ust (gryzaki, zabawki piszczące, grzechotki), głównie na zawartość ftalanów (środki zmiękczające tworzywa PCV) oraz metali ciężkich (zawartych głównie w barwnikach i farbach)

W Polsce problem bezpieczeństwa zabawek reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 roku. Oceną zabawek przeznaczonych dla dzieci do lat 3 pod względem bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej materiałów, z których zostały wykonane, zajmuje się Państwowy Zakład Higieny. Opinie dotyczące cech użytkowych wydaje Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.
Nadzór nad bezpieczeństwem zabawek sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ostatecznej jednak oceny zabawki przed jej zakupem, pod względem bezpieczeństwa i przydatności dla swojego dziecka, musi dokonać każdy z rodziców. Warto wtedy zwrócić uwagę na kilka elementów:

 czy na etykiecie lub opakowaniu podana jest dokładna nazwa i adres producenta, dystrybutora lub importera

 czy umieszczono znak graficzny określający wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona

 czy podane są inne uwagi lub ostrzeżenia

 czy zamieszczona jest informacja o ateście PZH, IMiDz lub IPCZD

 zgodność z normą EN 71 (europejska - oznaczenie CE) lub ASTM - F963 (amerykańska)

 zgodność z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 roku (obowiązek umieszczenia przez producenta odpowiedniego napisu)

Zabawki dla małych dzieci nie powinny mieć:

 ostrych krawędzi (możliwość skaleczenia się)

 drobnych i demontowalnych elementów (możliwość połknięcia, włożenia do ucha, nosa itd.)

 małych otworów i ruchomych elementów mogących zakleszczyć palce

 nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu

 powinny być wykonane z materiału łatwo zmywalnego

 zabawki przeznaczone do siedzenia lub jeżdżenia powinny być stabilne

Opakowanie zabawek nie powinno służyć do zabawy. Ostre zszywki mogą spowodować skaleczenie, a torby foliowe założone na głowę uduszenie. Postarajmy się, aby podarowana dziecku zabawka była dla niego atrakcyjnym, miłym i jednocześnie bezpiecznym atrybutem dzieciństwa.

Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa zabawek są zawarte w następujących obowiązujących aktach prawnych:

Dz.U. z 2001r. Nr 120, poz. 1278 z późn. zm. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 r. sprawie szczegółowych warunków dotyczących bezpieczeństwa zabawek.

Dz.U. z 2001r. Nr 144, poz. 1617 z późn. zm. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2001 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności oraz sposobu znakowania zabawek.

www.medyczne.piccolo.prv.pl

Krzysztof Matysek