>> Małe dziecko >> Bycie tatą

Bycie tatą

Dla mężczyzn ojcostwo może być niełatwą sprawą. Nie wystarczy kochać dziecko i zaufać instynktowi ojcowskiemu. Wychowanie jest jednym z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych zadań, jakie przyszło pełnić rodzicom.

Większość z nich, zwłaszcza ojców, jest przekonana, że do wychowywania dzieci nie potrzeba żadnego specjalnego wykształcenia.
Czasy się zmieniły i rola ojca to nie tylko zarabianie pieniędzy na rodzinę czy dyscyplinowanie syna lub córki poprzez na przykład dawanie kary lub nagrody. Tatusiowie, podobnie jak mamy, są po to, by właściwie odczytywać i reagować na potrzeby dziecka. Dlatego oprócz wiedzy na temat wychowania muszą nauczyć się komunikacji, a przede wszystkim umiejętności słuchania.

Budowanie bliskości i więzi z dzieckiem

Wychowanie polega na tym, by pomóc dziecku przejść od całkowitej zależności do niezależności. Każdy ojciec doświadczy sytuacji, w której, jeśli nie będzie potrafił zmienić zachowania dziecka, będzie zły i niezadowolony. Wówczas spojrzy na syna lub córkę przez pryzmat własnych zablokowanych potrzeb, co może owocować nadużywaniem władzy rodzicielskiej - krzyk, klaps, groźba itp. Takie zachowania mogą mieć niekorzystny wpływ na relacje ojca z dzieckiem, która jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Ojcowie przedszkolaków muszą uświadomić sobie, że wzorce zachowań, stosunek do siebie i do innych, kształtują się właśnie w pierwszych latach życia ich pociechy. Im wcześniej podejmą działania, by być bardziej świadomym rodzicem, tym lepszy będzie tego rezultat. Jednym z tych działań jest budowanie więzi z dzieckiem i swojego autorytetu w oparciu o wpływ a nie władzę.

Dlatego właśnie wiedza z zakresu wychowania i komunikacji jest ogromnie cenna, nawet jeśli tato twierdzi, że nie ma żadnych problemów z nawiązywaniem relacji ze swoją pociechą. By być skutecznym rodzicem, trzeba zrozumieć jak ważne jest słuchanie dziecka, rozpoznawanie potrzeb jego i własnych, jasne wyrażanie siebie, mówienie o tym, co się czuje, umiejętności efektywnej konfrontacji, umiejętności rozwiązywania konfliktów i poszanowanie wartości.

Dobrym pomysłem by się tego nauczyć są kursy, podczas których tatusiowie mogą zweryfikować własną wiedzę na temat wychowania. Taką propozycją jest np. Trening Skutecznego Rodzica, na którym pojawia się coraz więcej ojców. Jego twórcą jest psycholog dr Thomas Gordon – trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Na kursach TSR, oprócz wiedzy na temat wychowania, rodzice uczą się także dobrej i skutecznej komunikacji z dzieckiem, Najlepszą rekomendacją dla wzięcia udziału w TSR jest wypowiedź jednego z ojców po kursie: „Zaskakująca była teoria odnosząca się do tego, jakie skutki może przynieść błędne wychowywanie dzieci. Nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nowością było też to, że można w tak prosty sposób wprowadzić zasady Gordona w życie i że w krótkim czasie przynoszą one efekty. Moja córka zmieniła się, bardziej otworzyła odkąd stosujemy Metodę Gordona. Stosujemy ją od pół roku”.

Autor: Violetta Kruczkowska - licencjonowany reprezentant Gordon Training International i najbardziej doświadczony trener metody Gordona w Polsce. Psycholog, psychoterapeuta systemowy, prezes Fundacji „Wychowanie bez porażek”.

Centrum Komunikacji Gordona rozpoczęło swoją działalność w 2005 roku i od tej pory jest wyłącznym licencjonowanym reprezentantem Gordon Training International w Polsce. Jest firmą szkoleniową i edukacyjną oferującą szkolenia mające na celu poprawienie efektywności i jakości relacji międzyludzkich.

Więcej informacji na: www.gordon.edu.pl

Violetta Kruczkowska